wtorek, 8 maja 2018

Rosyjskie i radzieckie wynalazki naukowe

Rosyjskie i radzieckie wynalazki naukowe oraz nagrody Nobla 


Takie rzeczy tylko w Rosji, całkiem na poważnie, słowiańska Rosja jest kolebką dla bardzo wielu wynalazków współczesnej nauki i technologii. Radzieccy, a wcześniej rosyjscy wynalazcy wysłali w kosmos pierwszego satelitę, jako pierwsi zastosowali narkozę i uruchomili tramwaj elektryczny. Rosjanie jako pierwsi wynaleźli kaloryfer do ogrzewania pomieszczeń. Dzięki rosyjskim słowiańskim wynalazcom i uczonym badaczom rozwinęła się współczesna technika, medycyna, nauka, w tym loty w kosmos. To w Rosji na przykład zbudowano pierwsza lokomotywę parową, a także lokomotywę z silnikiem Diesla. Rosjanie pierwsi wprowadzili elektryczne oświetlenie ulic w miastach, wynaleźli fale radiowe przed Guglielmo Marconim oraz zbudowali wielosilnikowy samolot pasażerski, byli pionierami w rozwoju tranzystorów i diod, odkryli zasady lasera, zbudowali pierwszy elektroniczny komputer w Europie... 

Strzemiona 

Już około 100 lat p.e.ch. na terenach dzisiejszej Rosji stosowano strzemiona. 

Łaźnie parowe 

Łaźnie parowe budowane z drewna rozprzestrzeniły się dużo ponad 1000 lat temu dzięki Słowianom. Szpary w łaźniach zatykano mchem, w środku budowano piec z kamienia, który nagrzewano, nad nim wycinano okienko dla ujścia dymu. Kiedy piec się już nagrzał zatykano okienko, lano na piec wodę i smagano się rózgami dla oczyszczenia organizmu. Opisywał łaźnie słowiańskie arabski podróżnik Ibrahim ibn Jakub. 

Kolejka górska 

Początki kolejki górskiej to XVIII wiek, oczywiście w Rosji. 

Giria 

Ten prosty przyrząd do ćwiczeń, odważnik z uchwytem, zawdzięczamy Rosjanom, którzy w 1700 roku stworzyli pierwsze egzemplarze girii. Służyły one do odmierzenia ziarna, z czasem wieśniacy zaczęli z ich pomocą urządzać konkursy siłowe na festynach i zabawach. W XX wieku giria stała się przyrządem szeroko używanym na siłowniach całego świata.

Giria - to taki kulisty odważnik z uchwytem do ćwiczeń

Gorodki 

Ludowa gra sportowa, podobna do kręgli i popularna w krajach bałtyckich, Szwecji, Finlandii i oczywiście Rosji. Polega na zbijaniu kijem figur zbudowanych z zaokrąglanych klocków. Pierwsze wzmianki o tej grze sięgają czasów Rusi Kijowskiej, ale na popularności zyskała dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku.  

Czteroosobowe szachy z twierdzami 

Gra popularna w XVIII i XIX wieku. Bierze w niej udział czterech graczy, a ci siedzący naprzeciwko siebie są sojusznikami. Figury występują w czterech kolorach: białym, czerwonym, czarnym i niebieskim. 

Szachy rosyjskie dla czterech graczy

Pierwszy na świecie piorunochron 

Nevyansk wieża znajduje się w regionie Sverdlovsk, była wyposażona w piorunochron około 1725 roku na ćwierć wieku, zanim został zaprojektowany przez Benjamina Franklina i Czecha Prokopa Dawisza. Pierwszy piorunochron na terenie Polski zainstalowany został najprawdopodobniej w 1783 w Rawiczu na budynku Ratusza z inspiracji niewiańską wieżą w Rosji. W I Rzeczypospolitej dzięki inicjatywie króla Stanisława II Augusta wyposażono w tzw. wówczas „konduktory” Zamek Królewski w Warszawie. To wzniosłe wydarzenie upamiętnił Adam Naruszewicz w poemacie Na piorunochron umieszczony na Zamku Warszawskim. W roku 1784 ksiądz Józef Herman Osiński wydał pierwszy polski podręcznik elektrotechniki pt. Sposób ubezpieczający życie i majątki od piorunów, przedstawiając w niej poradnik montażu jak i ratowania osób poszkodowanych w wyniku porażenia piorunem.

Pierwowzór pierwszego samochodu 

Stworzony został przez chłopa z Niżno-Nowogrodzkiej guberni Leonta Szamszurenkowa, a zademonstrowany w Petersburgu 01 listopada 1752 roku. Była to czterokołowa samo poruszająca się kolaska, która rozwijała prędkość do 15 km/h. Był w niej także wiorsto-mierz – licznik pojazdu, który mierzył przebytą drogę w wiorstach. 

Aparaty latające i inne wynalazki 

Pierwsze na świecie udokumentowane praktyczne opracowanie aparatu latającego cięższego od powietrza zostało wykonane przez rosyjskiego uczonego Michaiła Wasiljewicza Łomonosowa. W 1754 roku zbudował model działający na zasadzie helikoptera z obrotowymi śmigłami. On również po raz pierwszy w świecie sformułował prawo zachowania materii zgodnie, z którym świat składa się z atomów. Opracował koło setki różnych fizycznych i meteorologicznych przyrządów w szczególności lepkościomierz do mierzenia gęstości, reflektometr do określenia współczynnika załamania światła, przyrząd do pomiaru twardości próbek, pirometr, anemometr, gazowy barometr, lunetę nocną, stał się prekursorem noktowizorów. 

Tokarka z mechanicznym wsparciem 

Maszyna tokarska ze zmechanizowanym wsparciem to wynalazek niejakiego Andrieja Konstantinowicza-Nartoa, sojusznika Łomonosowa w walce przeciwko obcej dominacji w rosyjskiej nauce. 

Maszyna parowa i samochód 

Pierwsza oraz druga w Rosji 2-cylindrowa maszyna parowa zaprojektowana przez mechanika Iwana Iwanowiczicza-Połzunowa w 1763 roku o mocy 1,8 KM. W 1764 roku w Barnauł zbudowano pierwszy egzemplarz. James Watt, który był członkiem komisji przyjęcia wstępnego wynalazku Połzunowa w kwietniu 1784 roku w Londynie otrzymał nielegalnie i oszukańczo patent na maszynę parową i znalazł się wśród jej wynalazców (a tylko zmałpował rosyjski projekt). Następnej próby stworzenia samobieżnego pojazdu dokonał rosyjski konstruktor i pomysłodawca inżynier Ivan Kulibin, którym jeździł po ulicach Petersburga w 1791 roku. Jego trójkołowy pojazd rozwijał szybkość do 16,2 kilometra na godzinę i zawierał prawie wszystkie główne składniki przyszłego samochodu wprowadzone przez niego jako pierwsze czyli: skrzynia biegów, hamulec, koło zamachowe (zębatki), toczone łożyska. 


WIEK XIX 


Rower z dwoma pedałami 

Pierwszy dwukołowy, całkowicie metalowy pojazd pedałowy wynaleziony został w Rosji. W 1801 roku chłop pańszczyźniany (kowal), wynalazca, mieszkający na Uralu Jefim Artamonow w fabryce znajdującej się w Niżnym Tagile zbudował pierwszy dwukołowy całkowicie metalowy pojazd pedałowy (rower), który potem nazwał „białym sibiedem”. 

Stworzenie żarówki 

Rok 1802 i Sankt Petersburg to początek prac nad żarówką. Właśnie wtedy profesor fizyki Wasilij Iwanowicz Pietrow przepuścił prąd elektryczny przez dwa pręty z węgla drzewnego. Pomiędzy nimi przemieścił się płomień odkrywając nieznane wcześniej właściwości energii elektrycznej dając ludziom możliwość otrzymania jaskrawego światła i ciepła. Główny wkład w stworzenie żarówki elektrycznej wnieśli rosyjscy inżynierowie Paweł Jabłoczkow i Aleksandr Łodygin. 

Nieeuklidesowa geometria hiperboliczna 

Pierwszą nieeklidesową geometrię hiperboliczną opracował i opublikował Rosjanin Nikołaj Łobaczewski w 1830 roku. Jej dwuwymiarowym modelem są przestrzenie siodłowe. 

Okręt podwodny 

Okręt podwodny o długości sześciu metrów opracowany w 1834 roku przez Karla Szildiera zanurzał się na głębokość 12 metrów i mógł wystrzeliwać rakiety będąc w pełnym zanurzeniu (pokaz swoich umiejętności dał w obecności samego cara Mikołaja I). Wynalazek był wart wielkiej uwagi, ale zastopowała go rosyjska biurokracja oraz walka o wpływy na carskim dworze. Projektu ostatecznie nie ukończono. Warto podkreślić, że był to jeden z wielu ówczesnych pomysłów na okręt podwodny, ale na tle innych wyróżniała go właśnie głębokość zanurzenia. 

Pierwszy napęd gąsienicowy dla traktora 

W 1837 roku sztabs-kapitan Dymitr Andrejewicz Zagriażski zaprojektował omawiane urządzenie, a w 1879 roku rosyjski wynalazca Fiodor Abramowicz Blinow otrzymał na nie patent. Gotowy produkt nazwał parowozem gruntowych dróg, chociaż był to zwyczajny traktor gąsienicowy. 

Otwór wiertniczy 

Pierwszy na świecie odwiert metodą uderzeniową (młotem) wykonano w 1846 roku w Baku. Był to pomysł Wasilija Semionowa. Odwiert miał głębokość 21 metrów, a pręt, którym ryto ziemię był z drewna. 

Narkoza i gips 

Usypiające działanie eteru znane było od początków XIX wieku. Pierwszym lekarzem, który go zastosował do operacji, był wprawdzie amerykański dentysta William Morton (1819-1868), ale pierwszą skuteczną operację pod narkozą na polu bitwy przeprowadził w roku 1847 rosyjski chirurg Nikołaj Pirogow. Rosjanin wsławił się również zastosowaniem opatrunku gipsowego w leczeniu złamań kończyn. W Polsce jego nazwiskiem nazwano Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Łodzi. Pirogow operował podczas działań wojennych na Kaukazie, w warunkach „polowych”, tam właśnie użył eteru do uśpienia pacjentów na czas zabiegu. Następnie opublikował pracę na temat naukowej interpretacji działania narkozy, co utorowało drogę dla rozwoju anestezji. 

Atlas topograficzny anatomii 

W 1853 roku Nikołaj Iwanowicz Pirogow jako pierwszy na świecie opracował atlas topograficzny anatomii nie mając analogów. Oprócz tego jego wynalazkami są: narkoza, gips i wiele innych rzeczy bez, których nie można myśleć o dzisiejszej medycynie nowoczesnej. 

Stereoskopowy aparat fotograficzny 

Iwan Fiodorowicz Aleksandrowski w 1854 roku jako pierwszy na świecie wynalazł stereoskopowy aparat fotograficzny. 

Maszyna krocząca 

Opracowanie konstrukcji prostoliniowego wyjścia przemieszczających się mechanizmów bez par kołowych miało miejsce w Rosji. Ten opracowany w 1860 roku wynalazek to dzieło wielkiego matematyka Pafnucego Czebyszewa. Urządzenie to nazwano stopo-chodzącą maszyną. 

Teoria struktury związków organicznych 

Aleksander Michajłowicz Butlerow jako pierwszy sformułował teorię struktury związków organicznych w 1861 roku.

Publikacja pracy „odruchy mózgu” 

Iwan Michajłowicz Sieczenow to twórca ewolucyjnej oraz innych szkół fizjologii. W roku 1863 roku opublikował swoją fenomenalną pracę „Odruchy mózgu” dając podwaliny współczesnej neurofizjologii. 

Kombajn 

Pierwszą na świecie maszynę do zbioru zboża - kombajn wynaleziono w Rosji. W 1868 roku wynaleziono pierwszą w świecie maszynę do zbioru zboża typu kombajn nazwaną „żniwiarka zboża na pniu”. Był to wynalazek Andreja Własenko. 

Tabela Mendelejewa 

Prawo okresowości pierwiastków chemicznych. Odkrył w 1869 roku Dmitrij Iwanowicz Mendelejew. Następnie utworzył tabelę tej samej nazwie. Bez Rosji nie byłoby współczesnej chemii. 

Tramwaj elektryczny 

Wynalezienie elektrycznego wagonu była zapowiedzią rewolucji transportowej, która pobudziła rozwój miast i centrów przemysłowych. Fiodor Pirotski przeprowadził w latach 1874-1876 serię eksperymentów przesyłania elektryczności na odległość. Elektryczny silnik oddalony o kilometr od źródła zasilania – zadziałał. Kilka lat później przeprowadził eksperyment na torze kolejowym niedaleko Siestrorecka. W wagonie przewiózł 40 osób. Pierwszą linię elektrycznego tramwaju otwarto w 1881 roku w Berlinie, na podstawie projektów Rosjanina. Pierwszy w świecie tramwaj elektryczny to wynalazek inżyniera artylerii Fiodor Pirotski. Rozpoczął on swoją pracę na ten temat w Petersburgu w 1880 roku. 

Pierwszy aparat do zdjęć pod wodą

W latach 1875-1887 Wiaczesław Srezniewski opracował pierwszy aerofoto aparat i wodoszczelną kamerę do zdjęć podwodnych.

Świeca Jabłoczkowa 

W 1876 roku powstała ulepszona lampa łukowa (świeca Jabłoczkowa) upowszechniona we Francji przez Rosjanina P. Jabłoczkowa. 

Hiperboloidalne konstrukcje łukowe 

Pierwsze na świecie hiperboloidalne konstrukcje oraz metalowe, siatkowe konstrukcje i łukowe pokrycia stropowe wynaleziono w Rosji w drugiej połowie XIX wieku. Władimir Grigoriewicz Szuchow stał się wynalazcą pierwszych w świecie hiperboloidalnych konstrukcji i metalowych siatkowych konstrukcji i łukowych pokryć stropowych. Jest autorem projektów oraz konstrukcji technicznych, szefem budowy pierwszych rosyjskich instalacji ropociągowych i rafinerii naftowej z pierwszymi rosyjskimi urządzeniami do przetwórstwa ropy naftowej. Wniósł wybitny wkład w technologię przemysłu naftowego i transportu rurociągowego.

Metalowy sterowiec Ciołkowskiego 

W roku 1877 Kostantin Ciołkowski (1857-1935) opracował projekt metalowego sterowca. 

Pierwszy silnik benzynowy 

To wynalazek kapitana rosyjskiej floty, z pochodzenia Serba Ogniesława Kostowicza (Stepanowicza) stworzony w 1879 roku. Nie byłoby samochodów na benzynę, gdyby rosyjski kapitan floty nie wynalazł silnika benzynowego. 

Pierwsza łódź podwodna z napędem elektrycznym 

Słowiański, polsko-rosyjski z pochodzenia inżynier Stefan Drzewiecki w 1880 roku skonstruował w Rosji pierwszą na świecie łódź podwodną z silnikiem elektrycznym. 

Schemat rakietowego obiektu latającego 

Nikołaj Iwanowicz Kibalczicz w drugiej połowie XIX wieku pierwszy na świecie opracował schemat rakietowego obiektu latającego.

Pierwszy na świecie samolot 

Dokumenty historyczne niezaprzeczalnie dowodzą, że pierwszy w świecie samolot został stworzony w Rosji przez Aleksandra Fiodorowicza Możajskiego. W dniu 3 listopada 1881 roku otrzymał pierwszy w świecie patent na samolot zbudowany we wrześniu 1876 roku. Było to 20 lat przed braćmi Wright („niesprawiedliwość”) którym to oficjalnie, ale całkowicie niezasłużenie przypisuje się ten wynalazek, który jedynie zmałpowali z rosyjskiego projektu. 

Radio 

Jednym z trzech naukowców, którzy sądzili się o prawo do tytułu wynalazcy radia, był rosyjski fizyk Aleksandr Popow, obok serbskiego geniusza Nikoli Tesli oraz Guglielmo Marconiego, któremu ostatecznie przyznano ten tytuł oraz nagrodę Nobla. Profesor fizyki Aleksander Popow, ogłosił wynalazek systemu bezprzewodowej komunikacji podczas wykładu na uniwersytecie w Sankt Petersburgu w 1885 roku. Po raz pierwszy przedstawił wtedy publicznie przyrząd do wykrywania i rejestracji drgań elektrycznych. Głównym zadaniem przyrządu było jednak wykrywanie burz. Potrafił robić to z odległości 30 km. 

Hektograf 

Przyrząd do powielania tekstów, rysunków i ulotek. Wynalazł go w 1869 roku Michaił Alisow. Dzięki jego wynalazkowi organizacje rewolucyjne w Rosji miały czym kolportować swoje materiały i zakazaną literaturę.  

Spawarka elektryczna, pralka automatyczna i inne 

Do elektrycznego spawania metali wymyślona została i po raz pierwszy zastosowana w 1882 roku przez Ruskiego wynalazcę Nikołaja N. Benardosa (Stanisław Olszewski, był współwynalazcą). Do tego, uczony ten jest właścicielem ponad innych 200 wynalazków, np: szybkowaru, maszyny do młócenia, kotła parowego, pneumatycznego urządzenia do podlewania, kotła parowego z wirującymi łopatkami, łodzi połowowych, krany do turbin dla elektrowni wodnych, dziesiątki modyfikacji zamków (kłódek), podnośników, pocisków z przesuniętym centrum, pralki automatycznej. O tak, gdyby nie Rosjanin, nie byłoby pralek automatycznych. Nikołaj N. Benardos (1842-1905) – to rosyjski elektrotechnik. W 1882 roku opracował metodę spawania metali za pomocą łuku elektrycznego i elektrody węglowej. W 1885 roku wraz z inżynierem Stanisławem Olszewskim opatentował wynalazek także poza granicami Imperium Rosyjskiego w Wielkiej Brytanii a następnie w 17 maja 1887 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jego wynalazek rozwinął w 1888 roku inny rosyjski inżynier Nikołaj Sławianow opracowując metodę łukowego spawania metali, gdzie elektrodę węglową zastąpił topiącą się elektrodą metalową. 

Pierwsza giętka błona fotograficzna 

A także krótkoogniskowy obiektyw z natychmiastową fotomigawką zostały wynalezione 1883 roku przez Rosyjskiego fotografa Iwana Bołdyrewa. 

Wynalezienie systemu prądu trójfazowego 

Pół Rosjanin, pół Polak, Michał Doliwo-Dobrowolski to wynalazca systemu trójfazowego prądu. W 1888 roku zbudował on pierwszy trójfazowy generator prądu zmiennego z wirującym polem magnetycznym. 

Automatyczna centrala telefoniczna 

To wynalazek Michaiła Filipowicza Freudenberga, opracowany w 1893 roku. Bez Rosjan telefonów też by nie było. 

Projektor filmowy 

To wynalazek Josifa A. Timczenko stworzony w 1893 roku. 

Jednopłatowiec Ciołkowskiego 

W 1894 roku Konstanty Ciołkowski (1857-1935) wykonał projekt samolotu jednopłatowca o konstrukcji praktycznie stosowanej 15 lat później. 

Transmisja radiowa 

To wynalazek wielkiego Serbskiego naukowca i wynalazcy Nikoli Tesli. Następnie w roku 1895 ponowił go fizyk i elektotechnik profesor Aleksandr Stiepanowicz Popow. Ich wynalazek następnie został skopiowany (ukradziony) przez Włocha Guglielmo Marconiego bez podania źródeł, który bezprawnie uchodzi za wynalazcę. 

Pierwszy samochód z silnikiem spalinowym 2 KM  

Zbudowany został w Sankt Petersburgu w maju 1896 roku przez Ewgenija Aleksandrowicza Jakowlewa. 

Tunel areodynamiczny 

W 1897 roku Konstanty Ciołkowski (1857-1935) skonstruował pierwszy w Rosji tunel aerodynamiczny, opracował technikę pomiarów aerodynamicznych, oraz przeprowadził badania oporu aerodynamicznego różnych ciał (1900). 

System sterowania bezprzewodowego 

Nikołaj Pilczikow (Ukraina) w 1898 roku jako pierwszy na świecie stworzył i z powodzeniem zademonstrował system sterowania bezprzewodowego, odkrył również zjawisko elektronicznej fotografii i sformułował jej zasady. Przeprowadził fundamentalne badania nad jonizacją atmosfery i polaryzacją światła. Stworzył mnóstwo zadziwiających, oryginalnych przyrządów i urządzeń z których wiele nosi jego imię w tym m.in. pierwowzór współczesnego skafandra. 

Nauki biogeochemii i radiogeologii

Badacz Władimir Iwanowicz Wiernadski stworzył nauki biogeochemii, radiogeologii i wiele innych kierunków naukowych.

Nauka o wyższych czynnościach nerwowych 

Iwan Pietrowicz Pawłow zwolennik i uczeń Sieczenowa stworzył naukę o wyższych czynnościach nerwowych i zrozumieniu procesów regulacji trawienia. 


WIEK XX 


Teoria budowy rakiet oraz teoria obecności życia w kosmosie 

Konstantin Edwardowicz Ciołkowski (1857-1935) stworzył teorię budowy rakiet i bronił idei istnienia różnych form życia we wszechświecie. Był pierwszym teoretykiem i propagatorem eksploracji kosmosu przez ludzi. W 1903 roku ogłosił pierwszą poważną pracę z dziedziny astronautyki dotyczącą teorii lotu rakiety, z uwzględnieniem zmiany masy poruszającej się w przestrzeni bezgrawitacyjnej i przestrzeni z polem grawitacyjnym, uwzględnił przy tym również wpływ oporu atmosfery. Podał w niej m.in. swoje słynne równanie, wyrażające zależność prędkości statku kosmicznego od prędkości wylotu gazów spalinowych i stosunku masy startowej rakiety do jej masy końcowej. 

Rosyjski okręt podwodny Delfin 

Iwan G. Bubnow (1872-1919) – rosyjski inżynier, uczony i konstruktor okrętów. Autor prac dotyczących teorii okrętów, zwłaszcza okrętów podwodnych. W latach 1902-1904 zbudował pierwszy w Rosji okręt podwodny "Delfin". Po studiach zatrudnił się w stoczni w Petersburgu, gdzie pracował jako konstruktor pancerników, a w późniejszym okresie również okrętów podwodnych. Głównym pracodawcą Bubnowa była Marynarka Wojenna Imperium Rosyjskiego. 

Nagrody nobla z fizjologii i medycyny 

* Iwan Pietrowicz Pawłow to rosyjski fizjolog, w 1904 roku dostał nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za wieloletnie badania nad fizjologią trawienia – tym samym został jej pierwszym rosyjskim laureatem.

* Ilja Iljicz Miecznikow to zoolog i mikrobiolog rosyjski, za prace nad odpornością wraz z Paulem Ehrlichem otrzymał Nagrodę Nobla z medycyny w 1908 roku. 

Aparat robiący kolorowe zdjęcia 

Siergiej Prokudin-Gorski w 1905 roku jako pierwszy otrzymał patent na aparat fotograficzny do kolorowej kinematografii.

Jogurt na zdrowie 

Orzeźwia, leczy kaca i nieźle komponuje się właściwie z każdym posiłkiem, a i jest jeszcze zdrowy. Oczywiście to nie Rosjanom należy przypisywać zwyczaj picia sfermentowanego mleka w postaci jogurtu znanego już w indyjskiej ajurwedzie. Natomiast to właśnie rosyjski mikrobiolog wziął jogurt pod lupę i doszedł do zaskakujących wniosków. Mowa tu o laureacie Nagrody Nobla Ilji Miecznikowie, który to niemałą część życia poświęcił badaniom nad odpornością organizmów. W 1910 roku Miecznikow wysnuł teorię na temat długowieczności mieszkańców bałkańskich kresów i północnorosyjskich wsi. Według uczonego ludzie dożywają tam sędziwego wieku dzięki diecie bogatej w sfermentowane mleko, np. jogurt. Okazuje się bowiem, że kwas mlekowy wytworzony w tych produktach hamuje tworzenie się szkodliwych bakterii jelitowych i działa korzystnie na układ odpornościowy. To dzięki rosyjskiemu nobliście od ponad stu lat trwa nieprzerwana moda na jogurty, kefiry i inne danonki. 

Spadochron plecakowy 

Gleb E. Kotielnikow wynalazł w 1911 roku pierwszy plecakowy spadochron.

Hydrosamolot 

W 1912 roku pierwszy hydrosamolot stworzył Dmitrij Pawłowicz Grigorowicz. 

Automatyczna gwintówka i karabin 

W 1912 roku Władimir Grigoriewicz Fiodorow skonstruował pierwszą w świecie automatyczną gwintówkę a następnie w 1916 roku karabin automatyczny. 

Pierwsza węglowa maska przeciwgazowa 

Profesor Nikołaj Zielinski opracował pierwszą węglową maskę przeciwgazową posiadającą zdolność pochłaniania szerokiej gamy substancji trujących. 

Uszanka 

Zaraz po czystej wódce i czerwonym, kartoflanym nosie, to atrybut archetypowego Rosjanina notorycznie prezentowany w amerykańskim kinie. Ci wstrętni, kapitalistyczni ignoranci pewnie przestaliby drzeć łacha, gdyby przyszło im żyć w miejscu, gdzie temperatura waha się pomiędzy -40 a -70 stopniami Celsjusza! Uszanki, czyli puchowe czapki zaopatrzone w gustowne klapki chroniące przed zimnem uszy, to tradycyjne nakrycie głowy noszone przez mieszkańców najchłodniejszych rejonów Rosji, Ukrainy, Słowenii czy Serbii. Najczęściej wykonane są z owczej lub króliczej skóry. Okrągłe uszanki z dodatkową osłoną na oczy, które najbardziej kojarzymy, to już wynalazek z XX wieku powstały w czasie rosyjskiej wojny domowej. W 1918 roku takie czapy sprezentował swoim żołnierzom rosyjski dowódca – Aleksandr Kołczak (stąd też i inna nazwa uszanki – kołczakówka). 

Wysokonapięciowy rtęciowy prostownik 

Walentin P. Wołogdin w 1919 roku stworzył pierwszy w świecie wysokonapięciowy rtęciowy prostownik z płynną katodą. Opracował on również piec indukcyjny wykorzystujący prąd o wysokiej częstotliwości w przemyśle. 

Wiercenie turbinowe 

Wiercenia turbinowe w górnictwie opracował M. Kapelusznikow w 1922 roku. 

Pierwsze telewizory 

Pierwsze telewizory pojawiły się dzięki dzięki Borisowi Rozing i Władimirowi Zworikinowi. 

Telewizor kolorowy i kamera 

Vladimir Zworykin to kolejny Rosjanin, którego wynalazki zadebiutowały w Stanach Zjednoczonych. W 1925 roku opatentował telewizor kolorowy, a kilka lat później zbudował pierwszą sprawną kamerę telewizyjną. 

Pierwsze magnetofony 

Pierwsze magnetofony, wideomagnetofony (magnetowidy) wcielił w życie Ruski emigrant Aleksandr Poniatow. 

Kran mieszający ciepłą i zimną wodę 

Jednym z licznych "pomysłów cywilnych" wymyślonych w czasie okresu międzywojennego w ZSRR to kran na ciepłą i zimną wodę - taki "współczesny" jaki znamy w Polsce. W innych krajach stosowano osobne krany na zimną i ciepłą wodę, a następnie wodę mieszano w misce lub zamkniętym zlewie, tak jak to do tej pory jest w prawie całej Wielkiej Brytanii czy USA, które technologii "sowieckiej" nie przyjęły. 

Odkrycie kauczuku syntetycznego 

Kauczuk syntetyczny to wynalazek Siergieja Wasiljewicza Lebiediewa z roku 1927. 

Teoria rakiet wielostopniowych 

W 1929 roku Konstantin Ciołkowski (1857-1935) opracował teorię ruchu rakiet wielostopniowych w ziemskim polu grawitacyjnym. Zaproponował zastosowanie w rakietach stabilizatorów giroskopowych, chłodzenie komory spalania silnika rakietowego składnikami paliwa. Po raz pierwszy w dziejach podał podstawy teorii silnika rakietowego na paliwo ciekłe. Zaprojektował wiele rakietowych mieszanek paliwowych. W późniejszych swoich pracach, mających charakter prac naukowo-technicznych i rozważań, poddał liczne pomysły z których wiele zostało zrealizowanych. Dotyczyły one sztucznych satelitów Ziemi, silników rakietowych na tlen i wodór, skafandrów kosmicznych, stacji kosmicznych i innych. 

Półprzewodnikowy przyrząd do wzmacniania i generowania fal elektromagnetycznych 

Oleg Władimirowicz Łosiew stworzył w 1929 roku pierwszy w świecie półprzewodnikowy przyrząd do wzmacniania i generowania fal elektromagnetycznych a do tego w 1923 roku wykonał diodę świecącą wyprzedzając o 50 lat analogiczne amerykańskie opracowanie (które było zaledwie plagiatem). 

Elektrotechniczny silnik rakietowy 

Walentin Pietrowicz Głuszko w latach 1929-1933 skonstruował pierwszy w świecie elektrotechniczny silnik rakietowy. 

Pierwsze sztuczne serce na świecie 

Pierwsze sztuczne serce powstało w Rosji. Urządzenie zostało zaprojektowane i testowane na zwierzętach w 1936 roku przez Władimira Demikhova. 

Radziecki komputer na wodę 

Autorem konstrukcji był radziecki uczony Vladimir Lukyanov. Nietypowy jak na dzisiejsze czasy komputer zbudowano już w 1936 roku, czyli zanim ktokolwiek mógł myśleć nawet o posiadaniu elektronicznego kalkulatora wielkości paczki papierosów. Maszyna była pierwszym sprzętem na świecie, który dawał sobie radę z rozwiązywaniem równań różniczkowych cząstkowych. W jaki sposób to działało? Rozwiązania równań różniczkowych pokazywały się użytkownikowi dzięki zastosowaniu systemu pomp, zbiorników i rur. Poziom wody w konkretnej szklanej rurce wypełnionej wodą obrazował wynik równania. Majstrowanie przy wtyczkach i zaworach pozwalało na ustawienie zmiennych. Radzieccy specjaliści wykorzystywali sprzęt do rozwiązywania problemów pęknięć w betonie, ale praca Lukyanova zainspirowała powstanie kolejnych radzieckich urządzeń stosowanych w geologii czy metalurgii. 

Śmigłowiec 

Pierwsze znane plany helikoptera tworzył już Leonardo da Vinci, jednak pierwsze próby oderwania się od ziemi udały się dopiero na początku XX wieku. Dziś za twórcę śmigłowca uznaje się powszechnie rosyjskiego konstruktora – Igora Sikorskiego - którego talent rozwinął się w pełni w Stanach Zjednoczonych AP. W latach 1939-1941 zaprojektował Vought-Sikorsky 300. Była to pierwsza działająca maszyna z jednym wirnikiem nośnym i śmigłem ogonowym, które rozwiązywało problem momentu reakcyjnego (moment oporowy), jaki oddziałuje na kadłub śmigłowca. Pochodzi ona z napędu wirnika nośnego. Ten układ okazał się tak udany, że do dziś stosowany jest w większości maszyn. Śmigłowiec to tylko jeden z kilku wynalazków autorstwa Igora Sikorskiego. W czasie I wojny światowej ten rosyjski konstruktor pracował dla Carskich Sił Lotniczych i na ich potrzeby zbudował wielosilnikowy bombowiec Ilja Muromiec. 

Wielosilnikowy bombowiec Ilja Muromiec 

Maszyna była największym samolotem w tamtym czasie, a przy tym okazała się na tyle dobrym sprzętem, że ruszono z produkcją seryjną. Łącznie stworzono 80 różniących się uzbrojeniem jednostek tego typu. Ku rozpaczy rosyjskich władz, Sikorski po zakończeniu I wojny uciekł do USA i tam, zakupiwszy firmę lotniczą, kontynuował swoje prace. Najbardziej znanym dziełem Sikorskiego, dzięki któremu inżynier został ochrzczony mianem „Mister Helikopter” był zbudowany przez niego w 1940 roku pierwszy wielosilnikowy śmigłowiec Vought-Sikorsky VS-300 oraz jego godny następca - Sikorsky R-4 (typowo ruska maszyna). Ten ostatni zapisał się w historii jako pierwszy śmigłowiec produkowany masowo, a także jako pierwsza tego typu maszyna, którą wykorzystano w boju przez aliantów. 

Pierwszy przeszczep płuc 

Władimir Pietrowicz Demichow to twórca transplantologii. Do tego, jako pierwszy na świecie w latach 1947-1954 zrealizował przeszczep płuc, pomostowanie tętnic wieńcowych. Oprócz tego, jako pierwszy wymyślił i stworzył model sztucznego serca. 

Syntezator ANS 

Muzyczny instrument fotoelektroniczny, stworzony przez rosyjskiego inżyniera Jewgienija Murzina między 1937 a 1957 rokiem i nazwany w cześć wielkiego rosyjskiego kompozytora Aleksandra Nikołajewicza Skriabina. Syntezatora używano do komponowania ścieżek dźwięków do filmów, np. dokumentalnych. Może pamiętacie te charakterystyczne dźwięki właśnie z filmów puszczanych czasem na lekcjach w szkołach. 

Karabin automatyczny AK-47 

Zbudowany w 1940 roku przez Michaiła Kałasznikowa karabin automatyczny AK, wprowadzony do uzbrojenia w 1949. Klucz do sukcesu wynalazku tkwił w połączeniu najlepszych funkcji istniejących już karabinów automatycznych, m.in. brytyjskich, rosyjskich, włoskich oraz niemieckiego StG 44. Zaletą AK-47 była też prostota obsługi, złożyć go potrafi nawet osoba bez przeszkolenia wojskowego, jest też odporny na warunki pogodowe. Według niektórych szacunków na świecie jest ponad 100 mln sztuk AK-47. Tę zaletę można nazwać również jego przekleństwem, ponieważ dziś jest często wykorzystywany przez partyzantów i terrorystów, również dzięki bardzo niskim kosztom produkcji. W 60 lat po jego wynalezieniu jest wciąż najbardziej rozpowszechnioną bronią na świecie. Z popularnego karabinu Kałasznikowa ginie co roku ponad 200 tysięcy ludzi, jednak ten fakt nie męczył zmarłego w 2013 roku projektanta, Michaila Kałasznikowa. Uważał, że to wina polityków, nie samej broni, którą zaprojektował do obrony ojczyzny. Gdyby tę broń stworzył na Zachodzie, byłby milionerem. W ZSRR nie było jednak patentów, a za stworzenie najpopularniejszej broni XX wieku dostał więc medal. 

Teleskop Maksutowa 

Dmitrij D. Maksutow (ur. 1896, zm. 1964) – to rosyjski fizyk i astronom amator. Prowadził badania w dziedzinie optyki, specjalizował się w optyce astronomicznej. W 1941 roku wynalazł bardzo przydatny w badaniach kosmosu teleskop meniskowy, zwany kamerą Maksutowa. Był członkiem Akademii Nauk ZSRR. 

Żyroskop w czołgu T-34 

Zamontowanie przez Rosjan w radzieckich czołgach T-34 żyroskopów umożliwiało celne strzelanie w czasie jazdy czołgu, bez zatrzymywania dla oddania strzału. technologia ta przeważyła szalę II wojny światowej, pozwoliła wygrać bitwę pod Kurskiem w 1943 roku. Dzięki żyroskopom i kilku podobnym udogodnieniom, czołgi T-34 i ich modyfikacji używano aż do 1996 roku. Można powiedzieć, że II wojnę światową w znaczącym stopniu wygrały żyroskopy montowane w czołgach. 

Nowa nauka – geochemia izotopów 

Aleksandr Winogradow w 1950 roku stworzył nowy kierunek w nauce: geochemię izotopów.

Nowoczesna dynamika plazmy 

Aleksiej Iwanowicz Morozow jeden z twórców nowoczesnej dynamiki plazmy staje się autorem całego szeregu plazmo-dynamicznych systemów takich jak stacjonarne silniki plazmowe i akcelerator plazmowy, wielkiej mocy stacjonarny kwazi-akcelerator plazmy, systemy optyczne obiektywu i wiele innych.

Projektant ponad 100 typów samolotów 

Pod kierunkiem Andrieja Tupolewa zaprojektowano ponad 100 typów samolotów, z których 70 zbudowano seriami. Na jego samolotach ustanowiono 78 rekordów światowych. 

Elektrownia atomowa 

W 1948 roku „ojciec” radzieckiej bomby atomowej Igor Kurczatow zainicjował powstanie pierwszej na świecie elektrowni atomowej. Jej budowa rozpoczęła się dwa lata później, a pierwsze uruchomienie nastąpiło w 1954 roku w miejscowości Obnińsk. Obecnie na świecie na 2015 rok działa 388 takich elektrowni o łącznej mocy reaktorów 333 gigawatów. 

Twórca pierwszej elektrowni atomowej, pierwszej atomowej łodzi podwodnej i pierwszej bomby wodorowej 

Igor Wasiljewicz Kurczatow zainicjował pierwszą na świecie elektrownię atomową uruchomioną w 1954 roku, pierwszą na świecie łódź podwodną o napędzie atomowym i pierwszą na świecie bombę wodorową (termonuklearną, bomba T). 

Automatyczna fabryka 

Pierwsze całkowicie zautomatyzowane zakłady przemysłowe powstały w 1954 roku w ZSRR. 

Podwaliny w budowie lasera 

Opracowania Nikołaja Basowa i Aleksandra Prochorowa w dziedzinie elektroniki kwantowej odegrały kluczową rolę w poznaniu działania lasera. W 1955 roku rozwinęli różne typy laserów włączając w to wieloimpulsowe i wielokanałowe. Basow zajmował się nie tylko fundamentalnymi badaniami w dziedzinie generatorów i wzmacniaczy ale również teoretycznie uzasadniał wykorzystanie technologii laserowej w syntezie termojądrowej. W 1954 roku powstał też pierwszy rosyjski maser. 

Rubin TV 

Prawdziwa legenda i cudo radzieckiej myśli technicznej w swoim pierwszym wcieleniu pojawiło się w 1956 roku. W Polsce Ludowej nad produkcją Rubina pieczę sprawowały dziś już nieistniejące Warszawskie Zakłady Telewizyjne. Największą sławę zasłużenie zdobył model 714p. Radziecki telewizor dostarczał niezliczonych rozrywek domatorom z czasów PRL. 

Nagroda nobla w chemii 

Nikołaj Nikołajewicz Siemionow to rosyjski profesor chemii politechniki w Leningradzie (1928-1944) i uniwersytetu w Moskwie (od roku 1944). Prowadził prace badawcze w dziedzinie kinetyki chemicznej. Opracował teorię reakcji łańcuchowych (1927- 1934), teorię cieplnego spalania i eksplozji (1928-1940 oraz rozchodzenia się fal wybuchowych. Prowadził też badania nad reakcjami wolnych rodników. Laureat Nagrody Nobla w zakresie chemii w roku 1956. 

Sztuczny satelita Ziemi - Sputnik-1 

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich był pierwszym krajem, który wystrzelił w kosmos sztucznego satelitę. Jego nazwa – Sputnik 1 – po polsku oznacza podróżnika. Satelita został wystrzelony 4 października 1957 roku, to wydarzenie uznaje się za początek ery lotów kosmicznych. Wynalazek umożliwił zbadanie gęstości atmosfery. Sputnik 1 dostarczył też informacji o dystrybucji sygnału radiowego w jonosferze, zbierał także dane o meteoroidach. Pod kierunkiem Siergieja Korolowa (Koralewa) stworzono w 1933 roku balistyczne i geofizyczne rakiety. W 1957 roku wysłano pierwszego sztucznego satelitę (sputnika) Ziemi a następnie sputniki o różnych zastosowaniach Elektron, Błyskawica 1, Kosmos, sondy i inne. Statki kosmiczne Wostok, Woschod, na których po raz pierwszy w historii dokonano kosmicznego lotu człowieka w 1961 roku i wyjścia człowieka w kosmos w 1965 roku. Do 2013 roku Rosja wystrzeliła w kosmos ponad 1450 sztucznych satelitów, Stany Zjednoczone zaledwie 1110, a Polska tylko dwa. 

Sputnik 1 - Pierwszy sztuczny satelita Ziemi

Telefon komórkowy 

W 1957 roku rosyjski inżynier Leonid Iwanowicz Kuprijanowicz zbudował pierwszy, eksperymentalny telefon komórkowy (w praktyce było to przenośne urządzenie radiowe o dużym zasięgu, a sam zainteresowany ochrzcił je mianem „radiofonu”). LK-1, bo taka była oficjalna nazwa tego wynalazku, ważył około 3 kilogramów i miał zasięg do 30 kilometrów, a zasilająca urządzenie bateria starczała na 20-30 godzin pracy. Rok później Kuprijanowicz skonstruował jeszcze lepszy model, którego waga nie przekraczała pół kilograma. W 1961 roku wynalazca opracował kolejną odsłonę swojego dzieła – telefon mieszczący się w dłoni (ważył ok. 70 gramów), który pozwalał na komunikację między swoimi użytkownikami w promieniu 80 kilometrów. Planowano nawet stworzenie całej struktury telefonicznej w ZSRR, zbudowanie stacji nadawczych i masową produkcję urządzeń. Ostatecznie skończyło się jedynie na wykorzystaniu niektórych z pomysłów Kuprijanowicza i zbudowaniu sprawnej sieci łączności pomiędzy radzieckimi szpitalami w 114 miastach na terenie Związku Radzieckiego, oprócz użycia łączności dla wojska. 

Przemysłowe ultradźwięki 

W 1958 roku powstała pierwsza obróbka ultradźwiękowa w przemyśle w ZSRR i Rosji. 

Powszechne wykształcenie średnie 

Obowiązek zdobycia średniego wykształcenia dla wszystkich rozpoczyna się od 1958 roku, co owocuje wielką ilością geniuszów i ludzi bardzo uzdolnionych. Ostatecznie, od 1981 roku wykształcenie średnie stało się obowiązkowe i osiągalne dla wszystkich. Radziecki system tzw. "dziesięciolatki", dziesięcioletniej powszechnej szkoły średniej z możliwością specjalizacji na kilka kierunków po ósmej klasie, stał się najlepszym i najskuteczniejszym modelem kształcenia roczników młodego pokolenia na świecie. 

Nagroda nobla w dziedzinie fizyki - 1958 

* Paweł Aleksjejewicz Czerenkow - fizyk rosyjski, od 1930 pracownik Instytutu Fizyki Akademii Nauk ZSRR, od 1951 profesor Instytutu Inżynieryjno-Fizycznego w Moskwie; od 1951 członek Akademii Nauk ZSRR. Badając luminescencję roztworów soli uranu pod działaniem promieni gamma w 1934 odkrył tzw. promieniowanie Czerenkowa, za co w 1958 otrzymał Nagrodę Nobla. Promieniowanie Czerenkowa – to promieniowanie elektromagnetyczne emitowane, gdy naładowana cząstka relatywistyczna (np. relatywistyczny elektron) porusza się w ośrodku materialnym z prędkością większą od prędkości fazowej światła w tym ośrodku. Fala elektromagnetyczna jest emitowana tylko w ściśle określonym kierunku leżącym pod kątem ostrym do kierunku ruchu cząstki. Nazwa tego typu promieniowania pochodzi od nazwiska rosyjskiego fizyka Pawła A. Czerenkowa, który opisał to zjawisko. Promieniowanie Czerenkowa można zaobserwować w reaktorach jądrowych. W wyniku reakcji zachodzących w reaktorze powstają wysokoenergetyczne, przenikliwe cząstki, które dostając się do wody będącej chłodziwem reaktora powodują powstawanie promieniowania Czerenkowa. W rezultacie woda dookoła rdzenia świeci na niebiesko. W Polsce można to zjawisko obserwować w reaktorze Maria w podwarszawskim Świerku. Czerenkow odkrył efekt świecenia szybko poruszających się cząstek naładowanych w materii w 1934 r, pracując w laboratorium pod kierownictwem Wawiłowa. Dlatego w Rosji promieniowanie to nazywane jest promieniowaniem Czerenkowa-Wawiłowa. Trzy lata później Tamm i Frank wyjaśnili naturę tego promieniowania. Za odkrycie i wyjaśnienie tego efektu Czerenkow, Tamm i Frank otrzymali w roku 1958 nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

* Igor Jewgeniewicz Tamm to rosyjski fizyk teoretyk, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki (wspólnie z Czerenkowem i Frankiem) w roku 1958 za odkrycie i interpretację promieniowania Czerenkowa.

* Ilja Michaiłowicz Frank to rosyjski fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1958 (wspólnie z Pawłem Czerenkowem i Igorem Tammem) za wkład w wyjaśnienie promieniowania Czerenkowa. 

Atomowy lodołamacz Lenin 

Warto wspomnieć o nazwanym imieniem Lenina pierwszym na świecie cywilnym lodołamaczu zasilanym energią atomową! Ten potężny okręt zbudowany został w 1959 roku i przez okrągłe 30 lat oczyszczał z lodowej pokrywy szlaki transportowe na dalekiej północy Rosji. Oprócz swojej roli przecierania drogi dla innych okrętów, NS Lenin brał tez na pokład pasażerów. Wykorzystanie energii atomowej w przypadku tego typu jednostek to doskonałe rozwiązanie. Lodołamacze zasilane węglem czy ropą mają ograniczoną ilość miejsca na składowanie swojego cennego opału, więc co 20-40 dni muszą zawijać do portu, aby uzupełnić jego braki. A czasem wręcz zdarza się, że okręt utknie gdzieś na skutym lodem morzu. Tymczasem NS Lenin potrzebował zaledwie kilkadziesiąt kilogramów paliwa uranowego, aby przez kilka lat pozostawać na wodzie bez konieczności odwiedzania portów. Dzięki tej i kilku następnym jednostkom trwale udrożniono szlaki, które wcześniej czynne były tylko przez nieco ponad trzy miesiące w roku! W tamtych czasach tego typu okręt był oczywistym dowodem wyższości radzieckiej myśli technologicznej nad zachodnią. Warto tu dodać, że w chwili zwodowania NS Lenina najsilniejszy amerykański lodołamacz miał dwukrotnie mniej mocy niż NS Lenin. 

Pierwsza rakieta na Księżycu

W 1959 roku pierwsza rakieta kosmiczna osiąga Księżyc (Rosja, ZSRR), a także fotografuje fotografuje niewidoczną z Ziemi stronę  Księżyca (Rosja, ZSRR). 

Odczytanie pisma Majów 

Maszyna elektroniczna odcyfrowuje pismo Majów (Rosja, ZSRR) w 1960 roku. 

Pierwszy człowiek w Kosmosie 

Pierwszy lot kosmiczny człowieka (Rosja, ZSRR) w historii ludzkości - Jurij Gagarin, 1961. Także startuje pierwsza sonda kosmiczna Venus 1 (Rosja, ZSRR). 

Kolejne Noble z dziedziny fizyki - 1962-1964 

* Lew Dawidowicz Landau to wybitny fizyk rosyjski. Był niezwykle wszechstronnym teoretykiem, zajmując się między innymi: fenomenami nadciekłości i nadprzewodnictwa, elektrodynamiką kwantową, fizyką jądrową i fizyką cząstek elementarnych. Był twórcą teorii przemiany fazowej drugiego rodzaju. Otrzymał nagrodę Nobla z fizyki w 1962, za swoje pionierskie teorie materii skondensowanej, w szczególności ciekłego helu. 

* Nikołaj Giennadijewicz Basow to rosyjski fizyk. W 1964 roku wraz z Charlesem Townesem i Aleksandrem Prochorowem otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za fundamentalne prace w dziedzinie elektroniki kwantowej, które doprowadziły do skonstruowania oscylatorów i wzmacniaczy bazujących na zasadzie działania masera i lasera.

* Aleksander Michaiłowicz Prochorow - rosyjski fizyk, który 1964 roku wraz z Charlesem Townesem i Nikołajem Basowem otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. 

Pierwsza kobieta w Kosmosie 

Pierwsza kobieta Walentina Tiereszkowa w kosmosie (Rosja, ZSRR) znalazła się w 1963 roku. 

Pierwsza wieloosobowa załoga w Kosmosie 

Statek kosmiczny Woschod 1 z trzyosobowa załogą (Rosja, ZSRR) w 1964 roku. 

Wyjście człowieka w przestrzeń kosmiczną 

A. Leonow jako pierwszy opuszcza pojazd kosmiczny w kosmosie (Rosja, ZSRR) i w skafandrze wychodzi w otwartą przestrzeń kosmiczną w 1965 roku. Oczywiście, wynalazkiem do tego wydarzenia był pierwszy działający skafander kosmiczny. 

Rakieta nośna Proton 

Proton – rosyjska rakieta nośna (formalne oznaczenie UR-500) produkcji Zakładów im. Chruniczewa w Moskwie. Po raz pierwszy została zastosowana w 1965 roku. Rakieta może wynieść na niską orbitę okołoziemską 20-tonowy ładunek. Paliwem jest toksyczny UDMH, czyli niesymetryczna dimetylohydrazyna. Proton był początkowo zaprojektowany jako super-ICBM (międzykontynentalny pocisk balistyczny), zdolny do przeniesienia 10-megatonowej głowicy jądrowej na odległość 12 tys. km. Okazał się jednak do tego celu zbyt duży i nigdy nie był wykorzystywany jako nosiciel głowic jądrowych. Znalazł jednak zastosowanie jako rakieta nośna. Głównym konstruktorem był Władimir Nikołajewicz Czełomiej (1914-1984). 

Rakieta nośna Proton

Lądowanie na Wenus 

Pierwsza sonda kosmiczna ląduje na Wenus (Rosja, ZSRR) w 1966 roku. 

Pierwszy komputer osobisty na świecie 

Pierwszy na świecie komputer osobisty nie został wynaleziony przez amerykańską firmę Apple Computers w 1975 roku a 7 lat wcześniej a w ZSRR (w 1968 roku) przez radzieckiego konstruktora z Omska Arsenija Anatolowicza Gorochowa. Autorskie świadectwo wynalazku o numerze 383005 zostało wykradzione przez amerykański wywiad, jak wiele innych zresztą. 

Pierwszy pasażerski samolot naddźwiękowy 

Pierwszy ponaddźwiękowy samolot pasażerski Tu–114 (Rosja, ZSRR) powstał w 1968 roku. 

Pierwsza sonda kosmiczna powraca z Księżyca 

Sonda Luna-16 wylądowała na Księżycu, a następnie wróciła na Ziemię (Rosja, ZSRR) dając dowód na możliwość pełnych lotów kosmicznych na Księżyc, tam i z powrotem. Na Ziemię dotarły pierwsze próbki gruntu księżycowego. 

Pierwsza stacja kosmiczna na orbicie Ziemi 

Stacja kosmiczna Salut–1 (Rosja, ZSRR) jako pierwsza baza ludzkości w Kosmosie - 1971 rok. 

Pierwsza operacja leczenia jaskry 

Chirurg Światosław Fiodorow w 1973 roku jako pierwszy w świecie dokonał operacji leczenia jaskry. 

Zdjęcia powierzchni Wenus 

Venus 9 przekazuje pierwsze zdjęcia powierzchni planety Wenus (Rosja, ZSRR) w 1975 roku. 

Nagroda Nobla z ekonomii 

Leonid Witaljewicz Kantorowicz, to rosyjski matematyk i ekonomista, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 1975 roku za wkład w teorię optymalnej alokacji zasobów. 

Nagroda Nobla z fizyki 

* Piotr Leonidowicz Kapica, wybitny fizyk rosyjski, badacz fizyki niskich temperatur, odkrywca zjawiska nadciekłości helu w 1937, za co dopiero otrzymał nagrodę Nobla z fizyki w 1978, kiedy zacofany świat Zachodni docenił jego genialne odkrycie.

Soviet Turbojet Train 

Rosyjski pociąg, radziecka myśl techniczna lat 60-tych i 70-tych XX wieku, który miał być napędzany silnikami odrzutowymi umieszczonymi na lokomotywie, które rozpędzałyby go do 360 km/h, co nawet w dzisiejszych czasach jest niebotyczną prędkością. Projekt został odrzucony ze względu na wysokie wówczas zużycie paliwa i brak funduszy na badania. 

Najgłębszy odwiert na Ziemi 

Najgłębsza dziura jaką kiedykolwiek ludzkość wykopała w Ziemi nazwana Кольская сверхглубокая скважина - Kolskaja swierchgłubokaja skważyna – Supergłęboki Odwiert Kolski. Zrobiona coś wyłącznie w imieniu nauki, a radzieccy naukowcy którzy rozpoczęli odwierty w głąb Ziemi w 1970 roku, robili to, aby dowiedzieć się więcej na temat zawartości różnych minerałów w skorupie ziemskiej. Na przestrzeni kolejnych 24 lat, naukowcy przerywali i powracali do wiercenia. Gdy w 1983 roku osiągnięto 12 km rozpoczęło się wielkie świętowanie i prace przerwano na rok. Gdy próbowano je wznowić przewód wiertniczy ukręcił się i został w dziurze. Trzeba było zacząć znowu od głębokości 7 km i poprowadzić świder nową trasą. Okazało się, że na takich głębokościach jest znacznie goręcej, niż oczekiwano – miało być 100 °C, a było aż 180. Na planowanych 15 km temperatura sięgnęłaby zapewne 300 °C, a w takim gorącu nie dałoby się już wiercić. Po drodze trzeba było opracować kilka przełomowych technologii wiertniczych. Dowiercono się aż do skał z archaiku, sprzed 2,5 mld lat. Bardzo się zdziwiono stwierdzając, że na 7 km, gdzie spodziewano się (na podstawie badań sejsmicznych) granicy między granitem a bazaltem nie ma wcale bazaltu, a za to granit zmienia się pod wpływem temperatury i ciśnienia. Okazało się też, że na tej głębokości mnóstwo jest wody, która penetruje skały. Ta woda nigdy nie wypływa na powierzchnię. Na głębokości niemal 7 kilometrów Rosjanie odkryli mikroskopijne skamieliny 24 różnych gatunków od dawna wymarłych jednokomórkowych organizmów. I jeszcze wodór – błoto wydobywające się z odwiertu było nim wysycone tak, że zachowywało się jak gazowana woda po odkręceniu butelki. 

Tetris 

Ta komputerowa gra logiczna została stworzona przez Aleksieja Pażytnowa i jego współpracowników, Dimitrija Pawłowskiego i Wadima Geriasimowa. Tetris pojawiła się w sprzedaży już w 1984 roku w Związku Radzieckim. Do dziś jest to jedna z najbardziej znanych gier komputerowych. W 2014 roku zostały ogłoszone plany nakręcenia filmu na podstawie gry. 

Największy samolot 

Największy samolot świata An-225 (Rosja, ZSRR) zbudowany został w 1989 roku dzięki potędze radzieckiej i rosyjskiej myśli technicznej. 

Format archiwizacji danych 7z 

Format archiwizacji plików na licencji GNU opracowany przez rosyjskiego programistę Igora Pawłowa.  

Teoria niejednorodności przestrzeni 

Nikołaj Lewaszow sformułował w 1994 roku teorię niejednorodność przestrzeni objaśniając całą żywą i martwą przyrodę.

Superkomputery elbrus i projekt budowy procesorów pentium 

Władimir Mstislawowicz Pentkowski projektant radzieckich superkomputerów Elbrus i wysokiego poziomu języka programowania EL 76 od 1995 roku jest głównym architektem procesorów pentium (nazwa od jego nazwiska) i projektantem kolejnych pokoleń procesorów intel. Nie jest tajemnicą, że słynna Dolina Krzemowa w USA w znacznym stopniu zawdzięcza swoją sławę ruskim programistom, których pracę i wynalazki przywłaszczyły sobie amerykańskie firmy. 

WIEK XXI 


Nagrody Nobla z fizyki 

* Żores Iwanowicz Ałfiorow - fizyk rosyjski, w 2000 roku otrzymał Nagrodę Nobla wspólnie z Herbertem Kroemerem za "rozwinięcie technologii heterostruktur półprzewodnikowych, wykorzystywanych w technice bardzo wielkiej częstotliwości i optoelektronice".

* Aleksiej Aleksiejewicz Abrikosow to rosyjski fizyk teoretyczny, którego najsłynniejsze prace dotyczą fizyki ciała stałego. Zajmował się on badaniami, w jaki sposób strumień pola magnetycznego przenika przez nadprzewodniki. Razem z Witalim Łazarewiczem Ginzburgiem oraz Anthony James Leggettem otrzymał w roku 2003 nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, za badania nad nadprzewodnictwem i nadciekłością. 

* Witalij Łazariewicz Ginzburg to rosyjski fizyk teoretyk i astrofizyk, do jego największych osiągnięć należy opracowanie w 1950 roku teorii nadprzewodnictwa wspólnie z Lwem Landauem. Za pionierski wkład w rozwój teorii nadprzewodnictwa i nadciekłości został uhonorowany Nagrodą Nobla dopiero w roku 2003, kiedy zacofany świat zgniłego Zachodu dopiero zaczął rozumieć i doceniać wyprzedzające epokę doniosłe prace naukowe Rosjanina. Ginzburg jako pierwszy zajmował się nadprzewodnictwem i nadciekłością. Prowadził pracę nad materiałami, które w określonych warunkach mogą przewodzić prąd. Teorię tę rozwijał Aleksiej Abrikosow. Prace obu fizyków znalazły zastosowanie na przykład w medycynie. Witalij Ginzburg mieszka w Moskwie. Jest uznawany za największy rosyjski autorytet w dziedzinie fizyki kwantowej. 

Dowód hipotezy Poincare'a 

Grigorij Jakowlewicz Perelman (ros. Григорий Яковлевич Перельман; ur. 1966) – rosyjski matematyk, profesor (do 2003 roku) Instytutu Stiekłowa w Sankt Petersburgu. W 2003 udowodnił hipotezę Poincarégo, jeden z najważniejszych problemów w topologii. Perelman opublikował rozwiązanie zagadki matematycznej w internecie. Hipoteza mówi, że każda trójwymiarowa zwarta i jednospójna rozmaitość topologiczna bez brzegu jest homeomorficzna ze sferą trójwymiarową. Obrazowo mówiąc: związana jest z poszukiwaniem sposobu na przekształcenie dętki w sferę tylko za pomocą rozciągania i wyginania, unikając przecięć. Rozwiązanie zagadki może pomóc wyjaśnić kształt wszechświata. Hipoteza była jedną z siedmiu milenijnych zagadek matematycznych, za rozwiązanie których Instytut Claya oferował milion dolarów nagrody. Rygorystyczne testy dowiodły, że rozwiązanie proponowane przez Perelmana jest poprawne. Przy okazji udowodnił prawdziwość geometryzacyjnej hipotezy Williama Thurstona, tak jak wcześniej (w 1994 roku) udowodnił hipotezę Cheegera i Gromolla z geometrii różniczkowej. Nie przyjął jednak oferowanej przez amerykański Instytut Matematyczny Claya nagrody w wysokości miliona dolarów ani innych nagród, stwierdził, że pracuje dla dobra nauki i ludzkości. Twierdzenie Poincare'a: "Każda trójwymiarowa zwarta i jednospójna rozmaitość topologiczna bez brzegu jest homeomorficzna z hipersferą, czyli ze sferą trójwymiarową!" 

Szczepionka korygująca genetycznie niewłaściwą orientację seksualną 

W 2014 roku rosyjscy naukowcy opracowali i opatentowali szczepionkę pozwalającą powstrzymać rozwój wadliwych genów powodujących zaburzenia homoseksualne u niektórych osób rodzaju ludzkiego. Wieści o próbach stosowania tej szczepionki na ludziach cierpiących na zaburzenia homoseksualne spowodowała agresję polityczną, gospodarczą i militarną przeciwko Rosji ze strony ruchów LGBT w USA i Wielkiej Brytanii. Szczepionkę można podać płodom i noworodkom zabezpieczając je przed rozwojem niechcianych w społeczeństwie zaburzeń orientacji seksualnej. Szczepionka bazuje na Xenostrogenie, który badano pod tym katem w USA już w 1959 roku ale przez opór środowisk LGBT badań zakazano. Zainteresowanie szczepionką wykazały takie kraje jak Iran, Chiny i Arabia Saudyjska, a także Korea Północna. Jednym z głównych wynalazców szczepionki leczącej z zaburzeń homoseksualnych jest Dr. Yuri Krutchev. Słowianie czekają na nagrodę Nobla z dziedziny medycyny! 

Rosyjskich naukowcy stworzyli nieśmiertelne dane 

Rosyjscy naukowcy w 2016 roku opracowali metodę zapisu danych na szkle kwarcowym. Zdaniem pracowników Uniwersytetu Chemiczno-Technicznego w Moskwie, nowa technologia zapewnia danym cyfrowym praktyczną nieśmiertelność. Odkrycie może być szczególnie pomocne dla instytucji takich jak archiwa czy biblioteki. Przy temperaturze nieprzekraczającej 190 stopni Celsjusza zapisane w ten sposób dane przetrwają około 13,8 miliarda lat. 

Rosyjska bateria atomowa 

W połowie 2017 roku rosyjscy naukowcy zaprezentowali baterię atomową wielkości paznokcia opartą na radioaktywnym niklu-63, która może dawać prąd do rozruszników serca nawet przez 50 lat. Baterie mogą być w większej wersji, także od smartfonów, zegarków czy urządzeń pracujących w Kosmosie. Prace nad wykorzystaniem niklu 63 jako źródła energii trwają na całym świecie, ale Rosjanie jako pierwsi pokazali działającą baterię - na targach technologii nuklearnych Atomexpo w Moskwie. 

Latający samochód Kałasznikowa 

Rosyjski koncern Kałasznikow zaprezentował projekt „latającego samochodu”. Aktualnie trwają testy maszyny, jednak niedługo zaprezentowane ma być praktyczne zastosowanie tego wynalazku. Dnia 25 września 2017 koncern Kałasznikow opublikował wideo, obrazujące latające urządzenie, przypominające niewielki helikopter. Jak informuje twórca, zadbano o to, by sterowanie pojazdem było maksymalnie uproszczone. Sprowadza się ono do jednego pilota, który kieruje wynalazkiem przy pomocy specjalnego dżojstika. „Latający samochód” posiada osiem śmigieł i napędzany jest mocą akumulatora. Na tę chwilę jest w stanie unieść jedną osobę. Tajemnicą owiane jest to, czy maszyna znajdzie się w wyposażeniu rosyjskiej armii, czy odbiorcą docelowym będzie rynek cywilny jako rodzaj powietrznej taksówki. 

Latająca taksówka podczas wstępnych testów szkieletu

Wkład Rosjan (Największego Ludu/Narodu Słowian) w rozwój światowej technosfery i kultury jest ogromny. Rosja łącznie ma 27 noblistów. W najbliższym punkcie Rosję od Ameryki oddziela odcinek o długości 4 km... 


LINKI 

4 komentarze:

  1. Polskie innowacje to nie mrzonka, czego dowodem jest nasz nowy program operacyjny – https://www.poir.opi.org.pl/! Sprawdź!

    OdpowiedzUsuń
  2. Sporo wynalazów Rosja ma na swoim koncie :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Rosjanie byli i są bardzo wynalazczym narodem, a ich problemem jest tylko powszechne wdrażanie tego, co wymyślili. Ze względu na wiecznie nękające ten kraj problemy finansowe, wiele wynalazków rosyjskich zostało sprzedanych do innych państw i tam wdrożonych, z czego Rosja miała małą korzyść.

    OdpowiedzUsuń