Strony

środa, 17 września 2014

Zielone dachy - urban farming

Zielone dachy - Urban farming - Ogrody dachowe 


Niewykorzystane obszary miejskie, jakimi są dachy płaskie wieżowców oraz budynków wielorodzinnych, mogą być zagospodarowane pod lokalną i zrównoważoną produkcję żywności. Lokalna produkcja warzyw i owoców ma wpływ na promowanie zdrowego trybu życia oraz budowanie sieci społecznych. Urban farming jest częścią zrównoważonego rozwoju miast, stanowiącego przeciwwagę do postępującego zagęszczania ich struktury. Proces lokowania produkcji na terenie miast, poprzez zmniejszanie nakładów na transport ma także znaczny wkład w ochronę klimatu. Zagospodarowywanie dachów oferuje znacznie więcej korzyści, np. mogą one być wykorzystywane jako dodatkowe miejsce do uprawiania sportu lub jako naturalne miejsca spotkań mieszkańców. „Urban farming” to popularny w cywilizowanym świecie trend rozwoju miast i osiedli mieszkaniowych, w myśl którego mieszkańcy wielkich miast powinni wykorzystywać swoją najbliższą przestrzeń dla celów rolniczych – zakładać ogrody i miniaturowe uprawy warzyw i owoców. 


Zielone dachy - dacze na bloku z wielkiej płyty
Zielony dach – (dach odwrócony) to specjalne pokrycie dachowe, składające się z wielu warstw struktury z umieszczonym na jej wierzchu podłożem gruntowym, na którym dozwolone jest sadzenie roślin. Inwestycja w ten rodzaj pokrycia wiąże się z dodatkowymi kosztami wynikającymi ze specyfiki jego instalacji na dachu. O opłacalności inwestycji w tego typu rozwiązanie świadczą jego liczne zalety ekologiczne. Zielone dachy nie tylko pięknie wyglądają, ale oferują wiele korzyści i pozwalają zaoszczędzić pieniądze. Dachy zielone znacznie podnoszą wartość budynków i dają szereg ekologicznych korzyści takich jak obniżanie temperatury powietrza, wytwarzanie tlenu, regulacja wilgotności powietrza, pochłanianie pyłów oraz retencja wód opadowych. Administratorzy osiedli mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych i innych podobnych podmiotów powinni zadbać, aby nie tylko dachy w Polsce były zielone, ale także aby grunty znajdujące się sąsiedztwie bloków były naturalnymi ogrodami, dobrze zagospodarowanymi, także przez lokatorów mieszkań na parterze, co także podnosi znacznie wartość mieszkania w bloku, jeśli jest ono połączone z ogródkiem przy bloku, tak jak to jest w cywilizowanym świecie! 

niedziela, 14 września 2014

Jaka sztuka walki najlepsza dla dziecka

Twoje dziecko jak Bruce Lee - wybierz dziecku najlepszy sport czy sztukę walki 


Prawie wszystkie sztuki walki niosą ze sobą liczne korzyści: uczą dyscypliny, szacunku, pewności siebie, wytrwałości, koleżeństwa i pokonywania strachu. Sztuki walki na poziomie fizycznym rozwijają koordynację, szybkość, zwinność, wytrzymałość i siłę. Wiek dziecięcy to świetny moment na rozpoczęcie wspaniałej przygody jaką jest uprawianie sztuk walki, w odróżnieniu oczywiście od bezideowych sportów walki w których może nie być żadnych wartości etycznych ani filozoficznych. Wątpliwości pojawiają się jednak, kiedy rodzice dziecka nie mają w tej kwestii dużego rozeznania i nie wiedzą jakimi kryteriami kierować się przy wyborze klubu i dyscypliny sztuki walki. Oferta ośrodków uczących sztuk walki w Polsce jest ogromna, większość przedszkoli i szkół daje możliwość zapisania pociech na dodatkowe zajęcia judo czy karate. Warto jednak zaprowadzić dziecko na tego typu zajęcia chociaż nie zawsze jest łatwo wybrać najlepszy klub. Fala sportów i sztuk walki przybyła do nas na przełomie lat 60-tych i 70-tych. Wtedy z wypiekami na twarzy śledziło się wyczyny Bruce'a Lee, który dzięki zwinności i sile potrafił wyjść z każdej opresji. Teraz sztuki walki przeżywają drugą młodość, stają się na nowo popularne w Polsce wśród aktualnego młodego pokolenia. 

Taekwondo - sztuka walki dla dzieci
Nawet jeśli nie wszystkie, to większość sztuk walki może być odpowiednia dla dzieci, pod warunkiem, że zajęcia są odpowiednio przystosowane dla dzieci, a instruktorzy odpowiednio przeszkoleni i utalentowani do pracy z dziećmi. Oprócz tego trzeba pamiętać, że istnieje podział na sztuki, sporty i systemy walki. Najczęściej mamy do czynienia ze szkołami i klubami sportów walki, ponieważ z treningami wiąże się aspekt rywalizacji sportowej, co odróżnia sporty walki od sztuk walki. Systemy walki natomiast są to najczęściej techniki opracowane na potrzeby wojska, polegające na jak najszybszym i najskuteczniejszym wyeliminowaniu przeciwnika, często czyniąc je brutalniejszymi, co nie zawsze odpowiada rodzicom, chyba, że dzieciak idzie w ślady zamiłowania wojskowego rodzica. Istnieje jednak coraz więcej klubów, które także prowadzą treningi systemów walki przygotowane specjalnie dla dzieci. W wielu klubach istnieje możliwość przyprowadzenia dziecka na trening pokazowy, w którym będzie mogło wziąć udział i określić, czy taki rodzaj zajęć mu się podoba. Najważniejsze, żeby dziecko lubiło sport, który uprawia i czerpało z niego satysfakcję. W niektórych miejscach można zapisać dzieci już od 3-ego roku życia (taekwondo), w innych dopiero do grupy wiekowej 5-7 lat (karate). Mimo tego, że sztuki i sporty walki nadal są hobby popularniejszym wśród chłopców, dziewczynki radzą sobie równie dobrze na treningach i zawodach, gdzie zdobywają bardzo dużo medali - również w konkurencjach mieszanych, gdzie rywalizują z chłopcami. 

czwartek, 11 września 2014

Koniec Windows XP - Instaluj Linuksa

Jaki Linux wybrać po upadku Windowsa XP? 


W dniu 4 kwietnia 2014 roku firma Microsoft z Redmont w USA zakończyła wspieranie systemu Windows XP. Najwyższa pora przesiąść się na inną rodzaj systemu operacyjnego komputera, laptopa czy netbooka. Proponujemy kilka dystrybucji Linuksa, które świetnie nadają się do przesiadki z Windows XP w zastosowaniach domowych i firmowych. Nie ma sensu kupować licencje Windows 7, albo inwestować w niezbyt udany i powszechnie nielubiany projekt Windows 8. Jeżeli zabierasz się do przesiadki z Windows XP na coś innego, warto pomyśleć nad Linuksem, chyba, że stać cię na niszowe ale bardzo dopracowane produkty Macintosh firmy Apple. Pamiętaj, że Linux i Macintosh Apple'a to systemy Uniksowe, jedna rodzina, do tego dobrze dopracowana! Warto jednak instalować Linuksa, zwłaszcza, że w internecie można znaleźć dystrybucje, które wiele nie różnią się pod względem interfejsu, możliwości i działania od Windows XP, co najwyżej trzeba sobie poszukać nazw potrzebnych programów, odpowiednich dla Linuksa i zainstalować z repozytorium danej dystrybucji Linuksa. 

Linux to przynajmniej 20-25% użytkowników sieci! 
Decyzja firmy Microsoft o rezygnacji z usług wsparcia dla systemu Windows XP zmusza operatorów bankomatów i inne firmy świadczące usługi finansowe do poszukiwania alternatywnych rozwiązań. W tej sytuacji znaczna część z nich rozważa migrację do systemu Linux, aby uzyskać lepszą kontrolę nad procesami aktualizacji sprzętu i oprogramowania. Zgodnie z zapowiedziami firmy Microsoft od ósmego kwietnia firmy nie będą mogły już korzystać z usług wsparcia dla systemu Windows XP. Wciąż wywołuje to ogromne poruszenie w branży operatorów bankomatów, którym zależy przede wszystkim na możliwości synchronizacji procesów aktualizacji sprzętu i oprogramowania. Dotychczas to Microsoft dyktował harmonogram aktualizacji dla systemu Windows XP. Jednak w wyniku wspomnianej decyzji giganta z Redmond firmy zaczęły szukać możliwości wdrożenia innego systemu operacyjnego, który spełni ich potrzeby w zakresie takiej synchronizacji. - Zainteresowanie rozwiązaniami alternatywnymi wobec Windows XP wykazują głównie duzi operatorzy, bo to ich szczególnie dotknęło posunięcie Microsoftu – mówi David Tente, prezes amerykańskiego Stowarzyszenia Branży Operatorów Bankomatów (ATMIA). 

System Windows XP znany z zawirusowania i podatności na włamania hackerów obsługiwał niemal 95% bankomatów w USA i sporą liczbę w reszcie świata. Na początku kwietnia 2014 roku, kiedy to Microsoft zablokował usługi wsparcia dla tego systemu, doszło do sytuacji, w której operatorzy bankomatów musieli korzystać z przestarzałego systemu operacyjnego pozbawionego wsparcia technicznego ze strony producenta. Przewiduje się na przykład, że po ósmym kwietnia ponad 60% ze wszystkich 400 tysięcy bankomatów w Stanach Zjednoczonych nadal będzie obsługiwanych przez system Windows XP. Amerykańska organizacja PCI SSC, odpowiedzialna za nadzór nad normami bezpieczeństwa na rynku płatności kartami kredytowymi, już w 2013 roku ostrzegała, że bankomaty obsługiwane przez system Windows XP będą musiały zostać dodatkowo zabezpieczone, aby zachować zgodność ze standardami PCI. Pewna cześć operatorów zaktualizowała swoje systemy do wersji Windows 7 lub właśnie to robi. Są jednak tacy, i jest ich coraz więcej, którzy rozważają wdrożenie systemu Linux jako bardzo dobrego, taniego, bezpiecznego, odpornego na włamania alternatywnego rozwiązania. Wcześniej, przed Windowsem XP, bankomaty były wyposażone głównie w system operacyjny IBM OS/2. - Koszt nowego bankomatu waha się między 15 tysięcy a 60 tysięcy dolarów, a operatorzy oczekują zazwyczaj co najmniej 7- lub 10-letniego cyklu życia produktu. A zdarza się, że bankomaty funkcjonują przez 10 lub nawet 15 lat – mówi David Tente. 

poniedziałek, 8 września 2014

Kali Linux - informatyka śledcza

Kali Linux - bezpieczeństwo sieci i informatyka śledcza 


Kali Linux – nowoczesna dystrybucja systemu operacyjnego Linux typu LiveCD czy LiveDVD z możliwością instalacji na dysku twardym oraz przygotowania LiveUSB bazująca na dystrybucji Debian przeznaczona głównie do łamania zabezpieczeń i testów penetracyjnych. Jest następcą dystrybucji BackTrack przeznaczonej do zastosowań z zakresu informatyki śledczej. Zawiera wsparcie dla projektu Metasploit. Zawiera między innymi takie narzędzia jak Wireshark, John the Ripper, Nmap i Aircrack-ng. Kali jest dystrybuowana jako obrazy dla architektur 32- i 64-bitowych procesorów serii x86 a także opartych na architekturze ARM. Producenci Kali Linuksa to: Mati Aharoni, Devon Kearns, Offensive Security. Kali Linux to przebudowana od podstaw wersja dawnego BackTrack'a - kultowej dystrybucji używanej przez specjalistów od bezpieczeństwa cybernetycznego na całym świecie, w tym do testowania zabezpieczeń sieci, sprawdzania jakości haseł, informatyki śledczej, etc. 

Kali Linux
Kali Linux to najbardziej zaawansowana dystrybucja do testów penetracyjnych, jaka kiedykolwiek powstała. Oficjalna edycja została przygotowana przez twórców słynnego Backtrack'a. Kali Linux to dystrybucja która urosła znacznie ponad zwykłą dystrybucja LiveCD i stała się pełno wartościowym systemem operacyjnym. Polska Edycja powstała aby dopasować system Kali Linux do polskich realiów i ułatwić zdanie użytkownikowi końcowemu, przez polonizację systemu w tym całego interfejsu graficznego, a także dodanie instrukcji (man-ów) w naszym ojczystym języku. System ten jest przeznaczony dla profesjonalistów, którym tajniki systemu Linux nie są obce, osób zajmujących się bezpieczeństwem sieci. System ma pomóc im w pracy która wykonują przez zgromadzenie w jednej dystrybucji wszystkich narządzi których potrzebują. Dystrybucja Kali Linux zawiera ponad trzysta pakietów związanych z bezpieczeństwem sieci, odpowiednio pogrupowanych i starannie przetestowanych. 

* Kali - najpopularniejsza dystrybucja Linuksa związana z bezpieczeństwem, 
* Setki narzędzi do testów penetracyjnych, informatyki śledczej, łamania haseł, 
* Zaawansowany mechanizm metapakietów, 
* Możliwość tworzenia szyfrowanych systemów live, 

Kali Linuksa można zainstalować w trybie tekstowym lub graficznym wedle własnego wyboru. Proces instalacji jest bardzo prosty i nie powinien sprawiać żadnych trudności osobom mającym pojęcie o Debianie. Do dyspozycji mamy dwie dodatkowe opcje związane z uruchamianiem dystrybucji Kali Linux na USB w trybie Live czyli Live USB Persistence oraz Live USB Encrypted Persistence, co wymaga wykonania kilku czynności przygotowawczych opisanych szczegółowo w dokumentacji na witrynie projektu. Druga z opcji pozwala na szyfrowanie całego dysku z danymi. System z płyty automatycznie loguje użytkownika „root” czyli administratora sieci, zatem po instalacji trzeba samemu dokonać logowania. Domyślne hasło dla użytkownika root (administratora) to „toor”. Kali Linux bazuje na systemie Debian Linux w wersji „testing” – repozytorium pakietów jest dużo nowsze i większe a dodatkowo system będzie aktualizowany liniowo bez konieczności reinstalacji. 

piątek, 5 września 2014

Urodzeni 7 lutego i astrologia

Urodzeni 7 lutego - ludzie sławni i ciekawi


Wedle odwiecznych zasad astrologii dzień oraz doba zaczynają się punktualnie o wschodzie Słońca, a noc po dniu jest kontynuacją dnia, energetycznie przynależy do przemijającego dnia i planety wschodu Słońca. Urodzonych dzieli się na tych urodzonych ze Słońcem nad horyzontem (dziennych) oraz tych urodzonych ze Słońcem pod horyzontem (nocnych). W obszarze, gdzie liczy się daty od północy do północy trzeba pamiętać, że ci urodzeni w czasie między północą a wschodem Słońca przynależą do dnia poprzedniego czyli do daty 6 luty, co nie zawsze jest jasne nawet dla początkujących astrologów. Czas świtu, kiedy kończy się noc aż do wschodu Słońca bywa często przedmiotem dodatkowych wskazówek życiowych dla urodzonych w czasie jego trwania, gdyż jest to czas pogranicza, gdy dzień poprzedni miesza się i przechodzi w następny, czas zmiany z 6 na 7 luty. Osoby urodzone 8 lutego od północy do wschodu Słońca należą jeszcze do typów z 7 lutego, zgodnie z zasadami astrologii urodzeniowej. 

Karol Dickens (1812-1870) 

Dzień 7 lutego – to znak zodiaku Wodnik, jednakże sam znak zodiaku w którym jest Słońce, to zbyt ogólna interpretacja, która dotyczy 1/12 ludzkości, ponad pół miliarda ludzi, a jeśli już analizować znak zodiaku, to także jego dekanat oraz stopień. Bardziej szczegółowym sygnifikatorem niż znak zodiaku jest rocznik urodzenia oraz dokładna data urodzenia, w tym dzień urodzenia, a ściślej wibracja liczby dnia urodzenia oraz sumy z dnia i miesiąca urodzenia wedle utrwalonego lokalnie kalendarza. Na ziemi żyją ludzie z okresu ostatnich około 120 lat, a dni w roku jest 365 lub 366 w roku przestępnym. Energię dnia urodzenia modyfikuje energia planetarna dnia tygodnia dając bardziej zindywidualizowany opis urodzonej osoby, co daje 365 razy 7 czyli 2555 wpływów planetarnych (plus 7 w latach przestępnych). 

Z ważnych zasad astrologii badającej horoskop w dniu i godzinie urodzenia, trzeba pamiętać, że o wiele ważniejszym jest wpływ znaku w którym w czasie narodzin był położony Księżyc, niźli wpływ znaku zodiaku w którym było Słońce. Szukając informacji o znaku urodzenia, powinno się brać nie znak w którym położone było Słońce, tylko znak w którym położony był Księżyc. Dzień 7 lutego jest 38-ym dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 327 (w latach przestępnych 328) dni. Państwo Grenada – w dniu 7 luty obchodzi Święto Niepodległości. 

czwartek, 4 września 2014

Joga - Sztuka oddychania - Pranayama

Śvasa-Praśvasa - Podstawy jogicznej sztuki oddychania 


Nauka jogi na żywo w dwuczęściowym streszczeniu wykładu na temat podstaw oddychania i metod pranayama w klasycznej jodze indyjskiej, szczególnie w mantra, hatha, laja, krija i radża jodze. W kolejnych wykładach filmowych sporo wiedzy o rozwoju duchowym i praktykach samodoskonalenia.

Oddychanie głową do drzewa - Praca z oddechem

Pierwsza część sztuki jogicznego oddychania - Śvasa-Praśvasa 


Wprowadzenie do oddychania jogicznego w klasycznej jodze wedle nauczania Ryszi Patańdźali i Jogasutr. Omówienie i pokaz ćwiczeń oddechowych Śvasa-Praśvasa oraz trochę o metodzie Praćchardana. Wyjaśnienie czym jest prana w jodze, jak pracują ćwiczenia oddechowe, wyjaśnienie potocznych błędnych i pomylonych koncepcji na temat zjawisk jakie mogą towarzyszyć oczyszczaniu i odblokowaniu organizmu przez oddech. Film jest fragmentem dłuższej sesji instrukcji i praktyk jogicznych, zatem w wielu innych materiałach Lalitamohandżi można trafić na więcej dokładnych instrukcji w tę fascynującą tematykę jaką jest Pranayama...


Druga część sztuki jogicznego oddychania - Praćchardana 


Druga część jogicznych ćwiczeń oddechowych wedle klasycznej Jogi Maharyszi Patańdżali. Praćhardana oraz Vama-Krama (Anuloma-Viloma) czyli oddychanie naprzemienne. Na filmie Nauczyciel Jogi mówi o zrównoważonej praktyce harmonizowania Ida i Pingala. O równoważeniu idei i ideałów duchowych. Praca mięśni oddechowych. Praćchardana jako oczyszczanie emocjonalne i obrona psychiczna. Oddychanie w rozwiązywaniu konfliktów. Film jest fragmentem dłuższej sesji instrukcji i praktyk jogicznych, zatem w innych materiałach z Lalitamohandżi można trafić na więcej dokładnych instrukcji w tę fascynującą tematykę jaką jest Pranayama i inne metody oczyszczania duchowego. Wiele istotnych informacji jest w części pierwszej, zatem polecamy oglądać całość od początku, czyli pierwszej części...

poniedziałek, 1 września 2014

Chiny przodują w superkawitacji

Chiny budują ponaddźwiękową łódź podwodną opartą na zjawisku superkawitacji 


Chiny Ludowe kontynuują zaawansowane badania w dziedzinie superkawitacji. Artykuł w South China Morning Post o trwających w Instytucie Technologii w Harbinie badaniach nad superkawitacją wzbudził szerokie zainteresowanie światowych mediów. Szczególną uwagę zwrócono na oświadczenie chińskich naukowców na temat możliwości stworzenia superszybkich okrętów podwodnych, potencjalnie zdolnych do osiągania pod wodą prędkość dźwięku. Trwające prace w dziedzinie superkawitacji świadczą o tym, że Chiny najwyraźniej nadal inwestują znaczne środki w stworzenie systemu broni z wykorzystaniem technologii opracowanych podczas prac nad radzieckimi torpedami „Szkwał”. Najnowsze doniesienia z 2014 roku mogą wywoływać wrażenie, że chińscy naukowcy pracują nad kolejnym fantastycznym projektem, który przyniesie konkretne rezultaty w najbliższej przyszłości, gdyż cele tego projektu są bardzo praktyczne. Nowa technologia dotychczas znana jest tylko z filmów fantastycznych i pogłoskach o UFO latających przez oceany, jednak pierwszy projekt łodzi podwodnej opisał 

Zjawisko superkawitacji - chińska łódź podwodna
Chiny nie są już tylko krajem z największą populacją świata, lecz mocarstwem, które rozwija się na potęgę i co chwilę pokazuje na co je stać. A stać je na wiele, chińska armia bowiem właśnie pochwaliła się, że pracuje nad technologią, która umożliwi budowę okrętów podwodnych poruszających się z prędkościami naddźwiękowymi. Takie łodzie mogłyby dosłownie "teleportować się" z baz znajdujących się na terytorium Chin do wybrzeży Stanów Zjednoczonych, przy np. San Francisco, w czasie krótszym niż 2 godziny. Chińczycy wspominają tu o niesamowitych prędkościach dochodzących do nawet 5800 km/h. W wodzie dźwięk porusza się prawie 5 razy szybciej niż w powietrzu, stąd na takiej łodzi podwodnej sonar także będzie działać. Nowoczesne atomowe okręty podwodne typu Virginia rozwijają prędkość do 25 węzłów, co odpowiada 46 km/h. Na więcej nie pozwalają oczywiście opory wody oraz napęd. Teraz wyobraźmy sobie, że w przyszłości maszyny te będą w stanie przekroczyć barierę dźwięku. 

Zjawisko prawie całkowitego wykluczenia kontaktu z wodą, które wykorzystują poduszkowce, można zastosować także pod wodą. Ruch w wodzie przy prędkości ponad 180 kilometrów na godzinę prowadzi do wytworzenia pęcherzyka kawitacyjnego, który w całości zabezpiecza poruszające się ciało przed kontaktem z wodą zmniejszając jej opór. Zjawisko to nazywane jest superkawitacją. Jeszcze w latach 90-tych XX wieku. Chiny zdobyły w Kazachstanie 40 radzieckich pocisków podwodnych WA-111 „Szkwał” wykorzystujących zjawisko superkawitacji i zdolnych do osiągania pod wodą prędkość 200 węzłów (około 370 km/h). W tym samym czasie prowadzono negocjacje ze stroną rosyjską w sprawie nabycia odpowiednich technologii. Rozpoczęto prace nad stworzeniem chińskiego odpowiednika „Szkwału”. Publikowane wcześniej po chińsku internetowe materiały wskazują na to, że nie później niż w 2006 roku Chinom udało się stworzyć własny analog podwodnego pocisku „Szkwał”, który ma lepsze wyniki w porównaniu z radzieckim oryginałem. Dane techniczne chińskiego systemu, który przeszedł przez wszystkie próby, były zadowalające, jego twórcom przyznano nagrody.