niedziela, 26 października 2014

Karman - los i przeznaczenie

Prawo karmana - odpłata, przeznaczenie, los, fatum, odpłata 


Karman lub karma, sanskr. कर्म, pali. kamma, chiń. 業 yè, kor. 업 ǒp; jap. gō; wiet. nghiệp – w tradycjach wedyjskich, w braminizmie, buddyzmie, dżainizmie, w hinduizmie i innych szkołach duchowości dharmicznej jest to przyczyna - rozumiana w sensie prawa przyczyny i skutku, prawa odpłaty, nagrody i kary. W dosłownym tłumaczeniu karma/n jest to "praca" lub "działanie". Filozoficzne wyjaśnienie karmy różni się trochę pomiędzy tradycjami, jednak główna idea głosi, że czyny (włącznie z emocjami i myślami) tworzą przyszłe doświadczenia (zdarzenia) i przez to każdy jest odpowiedzialny za własne życie, cierpienie i szczęście jakie sprowadza na siebie i innych. Warto wyjaśnić, że pojęcie karman lub karma to to samo słowo sanskryckie, tylko mianownik w sanskrycie ma dwie różne formy, a dorabianie im dziwnych teorii oraz pochodzenie z rzekomo palijskiego jest absurdem zupełnie nie na miejscu (i wynika z totalnej nieznajomości sanskrytu). Termin palijski pojawił się w czasach Gautama Buddy i jest jedynie zniekształceniem sanskryckiego oryginału. W języku polskim możemy używać zamiennie karman lub karma, tak czy owak to samo znaczy, jedynie polska odmiana gramatyczna słowa będzie inna. 

Karma, karman, prawo karmy
W tradycjach duchowości i mistyki wedyjskiej, w tym w hinduizmie (od czasów Adi Śankara) według niektórych koncepcji karma może być ściśle związana z postacią Boga (Bóstwa), podczas gdy według innych jest bardziej niezależna działając jak prawo czy zasada wszechświata. Wyznawcy wedanty uważają, że Iśwara, czyli Bóg (Władca, Król, Doskonały) pełni pewną rolę w dostarczaniu karmy. Teistyczne szkoły hinduizmu takie, jak wedanta nie zgadzają się z poglądami buddystów i dźinistów na temat karmana. Inne szkoły hinduistyczne twierdzą, że karma jest jedynie prawem przyczyny i skutku, chociaż jest też zależna od woli najwyższego Boga oraz często Bóstw i Awatarów. Przykładami najwyższych bóstw są tu Śiwa w śiwaizmie i Wisznu w wisznuizmie. Dobre podsumowanie takich teistycznych poglądów jest wyrażone przez następujący wiersz: "Bóg nie sprawia, że ktoś cierpi bez powodu ani nie czyni nikogo szczęśliwym bez przyczyny. Bóg jest bardzo sprawiedliwy i daje ci to, na co zasługujesz." Bóg ogólnie rozumiany jest pod pojęciem Brahman i do tej idei odnosi się wszelkie działanie prawa karmy, prawa przyczyny i skutku. 

Karman znaczy: czyn (włącznie z myśleniem) i nasze wewnętrzne ustosunkowanie się do niego. Swojej karmy doświadczać możemy w życiu na wielu płaszczyznach. Nazywamy przypadkiem wydarzenie którego przyczyn nie pojmujemy, ale nie ma przypadków. Na jedno wydarzenie może się złożyć wiele przyczyn, pochodzących od naszych czynów dokonanych w tym lub wcześniejszych żywotach, lecz nic nie wymknie się temu prawu. Poznanie swoich poprzednich wcieleń poszerza naszą świadomość tej zasady. W kwestiach Universum dobrze jest brać pod uwagę wypowiedzi osób oświeconych, przez których stale przemawia Wyższa Jaźń. Jeśli przyczyną dzisiejszego stanu są zdarzenia językiem religijnym określane jako grzechy, to oczywiście cały z tego wyrosły karman jest jak najbardziej skutkiem owego grzechu. Pisanie przez niektórych ludzi w internecie, że karma/n nie ma nic wspólnego z grzechem czy grzechami jest absurdem wynikającym z kompletnego niezrozumienia tematyki czyli z braku pojęcia o prawie karmana. Wszystkie religie obiecują nagrodę za czynienie dobra, ale także wszystkie odraczają „wypłatę nagrody” na później, czarując rajskim ogrodem, życiem wiecznym czy „lepszym” życiem w przyszłym wcieleniu, jednakże cały bieg aktualnego życia trzeba rozpatrywać w świetle prawa karmicznego, a nie tylko to, co być może nastąpi w przyszłym, bardziej odległym życiu, także piekielnym lub niebiańskim. 

czwartek, 9 października 2014

ROSA 2014.1 Fresh R4 - Nowy Linux

ROSA 2014.1 Freh R4 - Nowoczesny Linux OS firmy ROSA 


W dniu 8 październik 2014 nad ranem wyszła nowa świeża wersja systemu operacyjnego ROSA Fresh oznaczona jako R4 na platformie 2014.1. Kompania informatyczna NTC IT ROSA pokazała wydanie bezpłatnej wersji swojej nowej platformy linuksowej dla przyszłych wydań ROSA 2014.1 Fresh R4, która jest następcą platformy ROSA 2012.1. W celu swobodnej instalacji można pobrać obraz płytki instalacyjnej DVD z podstawowymi potrzebnymi pakietami o rozmiarze 1,7 GB osobno dla systemu 32-bitowego i586 oraz dla systemów 64-bitowych x86_64. Edycja posiada silne wsparcie dla instalacji na urządzeniach opartych na UEFI oraz wsparcie dla szyfrowania partycji głównej dysku w komputerze.

ROSA 2014.1 Fresh R4 - pulpit KDE

Środowisko graficzne desktopu 


- KDE w wersji 4.13.3 
- Phonon 4.8.0 
- Fonon-GStreamer i GStreamer Qt używa teraz GStreamer API 1.0 
- Ustawienie domyślne dla zarządzania połączeniami sieciowymi obsługuje teraz Plazma NetworkManager; 
- kscreen domyślnie zarządza monitorami; 
- TimeFrame przeniesiony do nowego systemu wyszukiwania Baloo, który zastępuje Nepomuka; 
- W SimpleWelcome wydzielanie aplikacji rzadko stosowanych w odrębnej grupie.
- Eksperymentalne narzędzie ROSA Freeze, czyli narzędzia do wycofania zmian systemowych wprowadzonych przez użytkownika podczas pracy.
- Z pomocą metapakietów task-mate, task-lxde, task-xfce oraz task-enlightenment, dostępne są także najnowsze wersje środowisk pulpitu MATE, LXDE, Xfce oraz Enlightenment (E19); 
- Narzędzie HW Probe Tool dla sondowania akceleracji sprzętowej, próba diagnozy i korekcji błędów na komputerach użytkowników.

wtorek, 7 października 2014

Najczęściej czytane książki świata

Najlepiej czytane książki świata - lista sprzedanych bestsellerów


W Polsce publikuje się 10 czy 25 najlepiej i najczęściej czytanych książek na świecie zwykle z pominięciem wielu dzieł, które są przez Polaków mało znane i mało czytane lub politycznie ignorowane. Prawdą jest że, protestancka i katolicka Biblia, muzułmański Koran, Czerwona Książeczka, Harry Potter i Władca Pierścieni to jedne z  najczęściej czytanych książek świata. W Polsce czytelnicy także je znają, przynajmniej ze słyszenia, ale po pierwszej dekadzie XXI wieku najchętniej sięgają po podręcznik do diety białkowej. Na top liście bestsellerów pierwsze miejsca okupowane są przez publikacje religijne, przez święte księgi chrześcijan i muzułmanów oraz przez maoistowską Czerwoną Książeczkę, którą niektórzy nazywają Ewangelią Komunizmu, oczywiście tego maoistowskiego. 


Trzeba także odnotować przynajmniej niektórych najlepiej sprzedających się autorów powieści, a w pierwszej trójce są Wiliam Szekspir z przynajmniej 2 miliardami sprzedanymi tytułami oraz Agata Christie z podobną ilością sprzedanych egzemplarzy jej 85 powieści, oraz Barbara Cartland z około 1 miliardem sprzedanych egzemplarzy jej 723 popularnych romansów. Trzeba odnotować, że rosyjski pisarz Lew Tołstoj ma na koncie przynajmniej 413 milionów sprzedanych egzemplarzy swoich 48 powieści i innych prac pisanych. Aleksander Puszkin pozostaje za Tołstojem z 357 milionami sprzedanych egzemplarzy swoich 17 powieści. Louis L’Amour  to 330 milionów sprzedanych egzemplarzy. Chiński pisarz Jin Yong z Hong Kongu dochodzi do 300 milionów sprzedanych 15 swoich powieści. Dr Seuss to 300 milionów sprzedanych opowiadań dla dzieci. Karol May to około 200 milionów sprzedanych egzemplarzy 80 tytułów powieści. Zambijski pisarz powieści przygodowych Wilbur Smith sprzedał ponad 100 milionów sztuk swoich 32 tytułów. 

Znalezienie polskiego pisarza z jakimś dorobkiem liczonym w chociaż kilka milionów egzemplarzy wszystkich sprzedanych tytułów od pierwszego wydania książki nie jest łatwe, a jednym z nielicznych którzy mogą się poszczycić wielomilionową edycją jest Andrzej Rodan, którego około 50 tytułów książek wydanych zostało w łącznym nakładzie około 3 milionów sztuk. Także Saga o Wiedźminie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego rozeszła się w samej tylko Polsce w liczbie około 1,5 mln egzemplarzy (to dane z bodajże 2007 roku). Jeśli dodać do tego, że saga była tłumaczona na wiele języków, odnawiana za każdym razem jak się ukazywała się nowa gra na podstawie książek oraz inne tytuły autora (jak choćby tzw. Trylogia Husycka) to myślimy, że autor Andrzej Sapkowski może śmiało startować na światowym rynku literackim. Polskie wydawnictwa i księgarnie jakoś chyba nie mają się zbytnio czym pochwalić w międzynarodowych rankingach, w odróżnieniu od chociażby Norwegii czy Zambii.