środa, 28 sierpnia 2013

Czym jest JOGA?

JOGA - Czym jest? Co to jest? 

Joga jest to rozbudowany system leczniczy dotyczący ciała, umysłu i ducha, pochodzący z Indii, sprzed 7000 lat, a ponad 5 tysięcy lat p.e.ch. Słowo “yoga” w sanskrycie oznacza łączyć, integrować, scalać, jednoczyć. Istnieje kilka zasadniczych, podstawowych ścieżek realizacji jogi będących zbiorami zasad postępowania oraz praktycznych ćwiczeń unifikacyjnych. Odnoszą się one do najistotniejszych aspektów, poprzez które człowiek ujawnia swoją naturę. Joga to uniwersalny system ćwiczeń psychofizycznych, który niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia. Ćwicząc jogę regularnie jesteśmy w stanie osiągnąć prawdziwą harmonię ducha i ciała.



Joga jest to nauka zajmująca się rozwojem człowieka w każdym aspekcie, w tym zdrowiem i doskonaleniem ciała oraz umysłu. Umożliwia odkrycie w sobie różnicy między ciałem a umysłem, a także synchronizowanie ciała i umysłu. Joga to droga czy sztuka prawego i dobrego życia, stąd zwie się jogę gałęzią filozofii albo praktyczną filozofią życia. Joga jest najlepszą znaną ludzkości wszechstronną formą ćwiczeń służących zarówno rozwojowi fizycznemu, umysłowemu jak i duchowemu, i to bez względu na wyznawaną religię. Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń jogi przydaje ciału lekkości, zwiększa możliwości pracy i odporność na choroby i niewygody, zwiększa zdolności umysłu i zmysłów oraz pozwala na przebudzenie jaźni, duszy.

Joga to suma środków i technik umożliwiających wyzwolenie spod uwarunkowań karmana oraz uwolnienie od maji - iluzji i złudzeń. Joga etymologicznie pochodzi on od rdzenia yuj: wiązać, (po)łączyć, pojednać, złączyć, zaprząc, ujarzmi(a)ć, który odpowiada także łacińskim iungere, iugum, angielskiemu yoke, etc. Zakłada to, że więź między jednostkową duchowością (umysłowością) a duchowością uniwersalną została zerwana i należy ją z powrotem przywrócić, poprzez powiązanie na drodze jogi. Jogę charakteryzuje nie tylko strona praktyczna, ale również struktura inicjacyjna. Generalnie nikt nie uczy się jogi sam, potrzebne jest kierownictwo mistrza i doświadczonych nauczycieli. Jogi w Indiach uczą głęboko wtajemniczeni, na drodze bezpośredniego przekazu od mistrza do ucznia.

Hatha joga, która zmierza do opanowania fizycznego organizmu, do którego też zalicza się psychika. Uprawianie wysublimowanej kultury etycznej (yama i niyama), postaw ciała - asan, mudr i bandh, ćwiczeń oddechowych - pranayam, oraz stosowanie się do zaleceń dietetyki jogi oczyszczają i wzmacniają ciało fizyczne. Hatha joga zawiera także w sobie jogiczną psychologię i psychoterapię, oczyszczanie zmysłów zwaną pratyahara.

Obraza uczuć religijnych jest paranoją pieniaczą

Obrażone uczucia religijne to generalnie ciężka choroba psychiczna urojeniowo-pieniacza, paranoja pieniacza po łacinie znana jako paranoia querulatoria - o zespół paranoiczny prowadzący do dochodzenia przez chorego domniemanych krzywd, np przed sądem lub urzędem, jak to ma miejsce w wypadku wielu osób, które ślą zawiadomienia do prokuratur o rzekomej obrazie ich uczuć religijnych!


Uczucia religijne i ich obraza to temat bardzo modny w katolicyzmie, protestantyzmie i prawosławiu oraz islamie salafickim i wahabickim. To mała część świata, bo zaledwie 2/7 ludzkości, zatem jakieś 2 miliardy ludzi, z czego trzeba odliczyć tych, co należą do tych wielkich niby religii, ale w zasadzie ich nie praktykują, są z musu ich członkami i mają w zadzie wszelkie uczucia, bo są psychicznie zdrowi.

Na Wschodzie powiada się, że im bardziej głowa jest chora tym bardziej się obraża i uraża, gniewa i złości o byle co. Obrażone uczucia religijne muzułmanów czy katolików to nic innego jak psychiczna patologia, ciężka choroba głowy, zaburzenie umysłowe. Psychiatria wie o tym i uczy się o tym każdy student medycyny, że nadmierna uraźliwość i obraźliwość, poczucie obrażenia z powodu jakiejś ideologii, w tym religii, to objaw paranoi pieniaczej, obłędu pieniaczego.

FAQ - JOGA - Pytania i odpowiedzi

JOGA FAQ - Najczęściej zadawane pytania o jodze


Czym jest joga? Co to jest joga?

Joga jest metodą rozwoju osobistego obejmującą ciało, umysł i ducha. Joga to oparty na starożytnej filozofii indyjskiej system postępowania zmierzający do zjednoczenia ciała z umysłem oraz z duszą. Do osiągnięcia tej harmonii joga wykorzystuje m.in. praktykę asan (pozycji), ćwiczenia mudr (postaw i gestów) i bandh (ćwiczenia na gruczołach hormonalnych), pracę z oddechem (pranayama) oraz rozmaite formy medytacji i relaksacji oraz jogicznej psychoterapii zmysłów (pratyahara). 

Jestem bardzo sztywny - czy mogę ćwiczyć jogę​? 

Tak, regularne ćwiczenie asan, pozycji jogi stopniowo uelastyczni twoje ciało i poprawi ogólne samopoczucie. Dla osób sztywnych najważniejsze są serie ćwiczeń znane jako pawanmukta-asanah czyli ćwiczenia uwalniające od napięć, zwykle polegające na okrężnych ruchach stawów połączonych z rytmicznym spokojnym oddychaniem.

Jak się zapisać na jogę?

Należy zacząć od zajęć cotygodniowych lub comiesięcznych lekcji z instrukcjami do ćwiczenia w domu, przeznaczonych dla osób, które do tej pory nie uczęszczały na zajęcia ani treningi. Jeszcze lepiej rozpocząć od 2-3 dniowego seminarium zapoznawczego z jogą. Trzeba się oczywiście zapisać do sekcji czy klubu, a na dłuższe kursy czy obozy przyjeżdżamy z dokumentami tożsamości (dla celów meldunkowy).

Jakie są opłaty za lekcje jogi?

Jest kilka różnych sposobów przynależności do klubu czy szkoły jogi. Koszta zależą od tego ile razy w tygodniu i na jakie sesje chcesz przychodzić. warsztaty 2-3 dniowe to składka na sale oraz koszta dojazdu czy utrzymania instruktorów. Niektórzy prowadzą zajęcia, lekcje jogi we własnych domach, wtedy zwykle obowiązuje składka na zasadzie "co łaska". Szkoły jogi utrzymują także administrację, budynki oraz nieustannie uczących instruktorów, zatem możliwe są składka sugerowane (dzielenie kosztów na ilość członków grupy) lub stałe składki członkowskie na rzecz szkoły czy stowarzyszenia zajmującego się nauczaniem jogi.