wtorek, 7 października 2014

Najczęściej czytane książki świata

Najlepiej czytane książki świata - lista sprzedanych bestsellerów


W Polsce publikuje się 10 czy 25 najlepiej i najczęściej czytanych książek na świecie zwykle z pominięciem wielu dzieł, które są przez Polaków mało znane i mało czytane lub politycznie ignorowane. Prawdą jest że, protestancka i katolicka Biblia, muzułmański Koran, Czerwona Książeczka, Harry Potter i Władca Pierścieni to jedne z  najczęściej czytanych książek świata. W Polsce czytelnicy także je znają, przynajmniej ze słyszenia, ale po pierwszej dekadzie XXI wieku najchętniej sięgają po podręcznik do diety białkowej. Na top liście bestsellerów pierwsze miejsca okupowane są przez publikacje religijne, przez święte księgi chrześcijan i muzułmanów oraz przez maoistowską Czerwoną Książeczkę, którą niektórzy nazywają Ewangelią Komunizmu, oczywiście tego maoistowskiego. 


Trzeba także odnotować przynajmniej niektórych najlepiej sprzedających się autorów powieści, a w pierwszej trójce są Wiliam Szekspir z przynajmniej 2 miliardami sprzedanymi tytułami oraz Agata Christie z podobną ilością sprzedanych egzemplarzy jej 85 powieści, oraz Barbara Cartland z około 1 miliardem sprzedanych egzemplarzy jej 723 popularnych romansów. Trzeba odnotować, że rosyjski pisarz Lew Tołstoj ma na koncie przynajmniej 413 milionów sprzedanych egzemplarzy swoich 48 powieści i innych prac pisanych. Aleksander Puszkin pozostaje za Tołstojem z 357 milionami sprzedanych egzemplarzy swoich 17 powieści. Louis L’Amour  to 330 milionów sprzedanych egzemplarzy. Chiński pisarz Jin Yong z Hong Kongu dochodzi do 300 milionów sprzedanych 15 swoich powieści. Dr Seuss to 300 milionów sprzedanych opowiadań dla dzieci. Karol May to około 200 milionów sprzedanych egzemplarzy 80 tytułów powieści. Zambijski pisarz powieści przygodowych Wilbur Smith sprzedał ponad 100 milionów sztuk swoich 32 tytułów. 

Znalezienie polskiego pisarza z jakimś dorobkiem liczonym w chociaż kilka milionów egzemplarzy wszystkich sprzedanych tytułów od pierwszego wydania książki nie jest łatwe, a jednym z nielicznych którzy mogą się poszczycić wielomilionową edycją jest Andrzej Rodan, którego około 50 tytułów książek wydanych zostało w łącznym nakładzie około 3 milionów sztuk. Także Saga o Wiedźminie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego rozeszła się w samej tylko Polsce w liczbie około 1,5 mln egzemplarzy (to dane z bodajże 2007 roku). Jeśli dodać do tego, że saga była tłumaczona na wiele języków, odnawiana za każdym razem jak się ukazywała się nowa gra na podstawie książek oraz inne tytuły autora (jak choćby tzw. Trylogia Husycka) to myślimy, że autor Andrzej Sapkowski może śmiało startować na światowym rynku literackim. Polskie wydawnictwa i księgarnie jakoś chyba nie mają się zbytnio czym pochwalić w międzynarodowych rankingach, w odróżnieniu od chociażby Norwegii czy Zambii. 


Przejdźmy zatem do rankingów z których można chociaż trochę wyobrazić sobie ile sprzedanych egzemplarzy liczonych w milionach ma światowa czołówka pisarska. Lista w stanie na rok 2013/2014 na pewno nie jest kompletna, ale nie jest też łatwo zebrać odpowiednie dane.

Bestsellery światowej literatury 1. Badacze z różnych organizacji podsumowali nakłady książek drukowanych i sprzedawanych przez ostatnich przynajmniej 50 lat. Według podawanych danych, najlepiej sprzedającą się publikacją świata jest protestancka i katolicka Biblia (włącznie z edycją Świadków Jehowy), którą miał w ręku statystycznie więcej niż co drugi mieszkaniec Ziemi, jednak nie należy się zbytnio tym cieszyć, gdyż setki milionów rozdawanych są więźniom w zakładach karnych, które więźniowie zużywają głównie jako bibułę do robienia skrętów. Cała Biblia jest dostępna w 513 językach, które są językami ojczystymi dla około 4,9 miliarda ludzi. Sam Nowy Testament z Ewangelią przetłumaczono na kolejne 1294 języki, którymi posługuje się dalsze 598 mln osób, a inne części Biblii – na 1010, których używa kolejne 234,5 mln ludzi, co daje razem 2817 języków i oznacza, że całość lub część Biblii jest przetłumaczona na języki ojczyste blisko 92% ludności świata. Od 1815 roku wydrukowano i sprzedano lub rozprowadzono po misjonarsku około 5 miliardów sztuk Biblii, w tym po 1950 roku przynajmniej 3,9 mld egzemplarzy Biblii, jednak procent nawróceń z tego jest niewielki, a liczba chrześcijan w stosunku do ogółu ludzkości systematycznie i wyraźnie spada, co oznacza, że misyjna propaganda religijna chrześcijaństwa przestała działać.


2. Na drugim miejscu plasuje się muzułmański Koran (Quran), gdzie w porównaniach od 1815 roku wyliczono, że Koran w całości przetłumaczono na 112 języków, a rozprowadzono przynajmniej 900 milionów egzemplarzy, w tym 800 milionów do 2000 roku. Islam z większym pietyzmem obchodzi się ze swoją świętą księgą zawierającą ilościowo podobną ilość tekstu (w liczbie słów i liter) co chrześcijańska Ewangelia i nie zbyt chętnie rozdaje Koran osobom co do których nie ma pewności czy będą księgę szanować, a część muzułmanów uważa, że Koranu nie wolno tłumaczyć i pozwala tylko na rozprowadzanie wersji arabskiej wśród około 1,5 miliarda wyznawców islamu, co drastycznie ogranicza jego propagowanie. Koran powstawał w latach 610-632, objawiany fragmentami Prorokowi Muhammadowi (zm. 632) na początku przez Archanioła Israfila (hebr. Rafael) przez Archanioła Dżibrila (hebr. Gabriel) jako posłańca Boga, Allaha. Pierwotnie Koran przekazywano ustnie, a każdego nowego wersetu uczono się na pamięć. Koran został spisany w klasycznym języku arabskim, przez niektórych utożsamianym z dialektem Kurajszytów, w formie prozy rytmicznej i rytmizowanej (arab. sadż). Koran składa się ze 114 sur (rozdziałów), które z kolei dzielą się na ajaty (wersety). Rozróżnia się 90 sur mekkańskich i 24 sury medyńskie, ze względu na miejsce ich objawienia. Sury są w Koranie ułożone przeważnie według długości, od najdłuższej do najkrótszej. Za „kanoniczną” uznano za panowania kalifa Usmana (644-656) redakcję Koranu autorstwa Zajda ibn Sabita, osobistego sekretarza Muhammada. Po raz pierwszy Koran został przetłumaczony z arabskiego na język obcy, a mianowicie perski, przez Salmana al-Farsi, częściowo jeszcze za życia Proroka Muhammada, z ostateczną redakcją w latach 644-656 za rządów kalifa Usmana ibn Affana. W 1134 Robert z Ketton przetłumaczył Koran na łacinę jako pierwszy z języków europejskich.3. Na trzecim miejscu wedle ekspertów od czytelnictwa, z wynikiem około 900 mln kopii (wedle Księgi Guinness'a), plasuje się chińska Czerwona Książeczka, czyli Cytaty Przewodniczącego Mao. Niewielka, mieszcząca się w kieszeni publikacja, jest zbiorem 427 cytatów, myśli i aforyzmów Mao Zedonga (Mao Tse Tung), które w okresie maoistycznej rewolucji kulturalnej musiał na pamięć znać każdy Chińczyk. Publikacja ta dostępna jest w wielu językach i rozprzestrzeniana we wszystkich krajach świata, co oznacza, że wszędzie są zwolennicy ideologii maoizmu. Czerwona Książeczka ciągle dobrze się sprzedaje, a także jest rozprowadzana bezpłatnie przez miliony maoistów na całym świecie. 


4. Czwarte miejsce zajmuje indyjska Bhagawad Gita czytana chętnie już od dziecka w każdej szkole przez ponad miliardową społeczności hinduistyczną Indii, a szacunkowa ilość sprzedanych i rozprowadzonych we wszystkich językach Indii od 1815 roku egzemplarzy to 700-800 milionów, zależnie do źródła dostępnego w językach indyjskich. Bhagawad Gita jest niewielką częścią popularnego epickiego poematu Mahabharata i składa się z około 700 strof Bhiszma-Parwa, rozdziały 23-40.  Opisuje historię objawienia Boga na polu bitewnym Kurukszetra, która miała miejsce około 3100-3200 lat przed erą chrześcijańską, zatem jest jednym z najstarszych znanych pism świętych i dzieł literackich świata. W 18-tu rozdziałach Bhagawad Gity opisanych jest 18-cie rodzajów jogi oraz sposobów ich praktykowania. W XI wieku Al-Biruni przetłumaczył Bhagawad Gitę na język arabski, a w 1823 August Wilhelm Schlegel przetłumaczył ją na łacinę. Pierwszego przekładu na język angielski dokonał Charles Wilkins w 1785 roku. W 1910 Stanisław Franciszek Michalski-Iwieński przełożył po raz pierwszy całą Bhagawad Gitę na język polski, jednak najbardziej znane i najlepsze jak dotąd tłumaczenie pochodzi od Wandy Dynowskiej z 1947 roku.


5. Na piątym miejscu trzeba umiejscowić sztandarowe dzieło lewicowego światopoglądu ateistycznego, chociaż często drastycznie zaniża się popularność napisanego przez Karola Marksa i Fryderyka Engelsa w 1848 roku Manifestu Komunistycznego, który w pierwszym roku po wydaniu miał już 7 milionów sprzedanych i rozprowadzonych egzemplarzy. Łączna ilość sprzedanych lub rozprowadzonych egzemplarzy szacowana jest na ponad 500-600 milionów, chociaż głównie w krajach bloku politycznego związanego z ZSRR i Chińską Republiką Ludową. Nie licząc dzieł filozoficzno-religijnych, Manifest Komunistyczny jest drugą najlepiej się czytającą i ciągle dobrze się sprzedającą w skali całego świata książką w historii ludzkości, zaraz po maoistowskiej Czerwonej Książeczce przewodniczącego Mao. Manifest Komunistyczny to deklaracja programowa Związku Komunistów - niemieckiej partii komunistycznej - w której wyłożone są gruntownie zasady socjalizmu naukowego. Po rozpadzie bloku sowieckiego na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku coraz bardziej pomija się istnienie tej poczytnej publikacji książkowej na wszelkich listach bestsellerów... 


6. Don Kichot - Don Kichote z La Manchy - Don Quixote autorstwa Miguel de Cervante, z 1605-1615 roku,  (500 mln) to szósta znana pozycja wśród bestsellerów światowej literatury. Według deklaracji Cervantesa z przedmowy do Don Kichota, utwór miał służyć krytyce literatury rycerskiej, pokazywać rozdźwięk między ideałami i mitami rycerskimi, a smutną rzeczywistością i absurdem potyczek. Donkiszoterią nazywa się od bohatera powieści postawę obłędu i amoku tak zwanych błędnych rycerzy, którzy walczą w z pozoru słusznych sprawach, ale nieudacznie i bezsensownie, jak czyni to współcześnie wielu polityków. Powieść będąca satyrą na stan rycerski została wydana przez Francisca de Robles na początku 1605 roku w Madrycie, w drukarni Juana de la Cruesta i od razu zdobyła dużą popularność, w tym samym roku ukazało się jej sześć kolejnych wydań oraz nielegalne, pomijające ówczesne prawa autorskie, wydanie w Lizbonie. 

7. Z wynikiem ponad 400 mln wydrukowanych i sprzedanych egzemplarzy, siódme miejsce zdobywa Harry Potter - siedmiotomowa saga o czarodzieju ze świata magii i magicznej szkoły Hoghwart napisana przez J. K. Rowling w latach 1998-2007. Czarodziejską i magiczną sagę przetłumaczono do 2014 roku (nie zawsze w całości) na ponad 70 języków. Wszystkie siedem części spotkało się z olbrzymim uznaniem na całym świecie i odniosło potężny sukces wywołując sporo sporów i kontrowersji ze strony różnych religijnych sekt i politycznych fanatyków (czyli "mugoli" wedle terminologii z Harrego Potera). Od września 2014 roku w Wielkiej Brytanii pojawiło się nowe, przeredagowane wydanie sagi, bardziej przyjazne i przystępne dla dzieci i młodzieży. Magiczna seria o Harrym Potterze odniosła olbrzymi sukces na świecie w zakresie wyników sprzedaży książek, a także gadżetów promocyjnych, gier komputerowych, oglądalności w kinach czy sprzedaży filmów będących ekranizacją sagi o dawnej magicznej Starej Wierze na Wyspach Brytyjskich.

- Publikacji sagi Haryy Poterr dorównuje Chińska encyklopedia Xinhua Zidian wydana w 1953 roku – także 400 milionów sprzedanych egzemplarzy.
- Trzecią pozycją na siódmym miejscu z ilością 400 milionów sprzedanych egzemplarzy to chińskie Poematy Przewodniczącego Mao, (tie)Chairman Mao’s Poems, Mao Zedong z 1966.


8. Opowieść o dwóch miastach - A Tale of Two Cities - Charles Dickens, Karol Dickens, z 1859 roku, (200 mln). Akcja utworu rozgrywa się od 1775 roku aż do Rewolucji Francuskiej. Opowiada o losach Francuza Karola Darnaya i Anglika Sydneya Cartona, na tle dwóch miast – Paryża i Londynu. Opublikowana po raz pierwszy w odcinkach w tygodniku "All the Year Round" w 1859. Wielka Rewolucja Francuska opisana jest w sposób obrazowy; sceny rewolucyjne pełne są brutalnych, sadystycznych obrazów, obrazujących gniew uciemiężonego ludu na swoich katach i ciemiężcach. Dominują sceny zbiorowe (np. taniec karmanioli, zburzenie Bastylii). Rewolucja Francuska jest usprawiedliwiona, a racja w powieści znajduje się po stronie paryskiego ludu. Dickens nie analizuje jednak historycznych przyczyn buntu, nie zajmuje się również konfliktami w obozie rewolucjonistów. Wydarzenie opisuje w kategoriach moralnej odpłaty za popełnione zło i jako przestrogę dla współczesnej mu Anglii – jeśli będzie ona popełniać błędy francuskiej arystokracji, może w niej dojść do podobnego buntu.


9. Gwiezdne Wojny - Star Wars - various authors, z 1976 i 1977 roku, (160 mln). Książkowa seria Gwiezdnych Wojen rozkwitła w latach 1977–1983.  Aktualnie Expanded Universe, czyli po polsku Rozszerzony Wszechświat, obejmuje wszystkie oficjalne licencjonowane materiały "Gwiezdnych Wojen", a więc książki, gry, komiksy i inne wydawnictwa. Skupiamy się tutaj na powieściach, których zdecydowanie większa część to historie wciągające, emocjonujące i warte uwagi wielbicieli science fiction oraz kinowej Sagi "Gwiezdnych Wojen". Książkowe uniwersum "Gwiezdnych Wojen" zainspirowane filmem z 1976 (Nowa Nadzieja) i 1977 roku rozpoczęło się w 1978 roku od powieści "Spotkanie na Mimban" Allana Deana Fostera, ale prawdziwy rozwój i nabranie wyrazu w poziomie opowiadanej historii nastąpiło dopiero w latach 90-tych XX wieku. W uniwersum "Gwiezdnych Wojen" udzielają się różni autorzy, z czego spora liczba to uznani pisarze science fiction i fantasy, którzy świetnie czują się w tym świecie, rozwijają i pogłębiają wątki bohaterów i postaci z już napisanych dzieł. Mamy tu takich twórców, jak Timothy Zahn, Michael Stackpole, Karen Travis, Aaron Allston, R.A. Salvatore, Troy Denning, James Luceno, Michael Reaves, Drew Karpyshyn czy Matthew Stover.  Jednakże, jak w każdym cyklu, znajdą się lepsze i gorsze powieści - tego uniknąć się nie da, aczkolwiek ze spokojnym sumieniem można powiedzieć, iż z ponad 160 wydanych książek zdecydowana większość to historie udane i warte uwagi czytelnika S-F. Na podstawie książek z cyklu Gwiezdnych Wojen powstała nowa współczesna religia Jedi (Dżedai).


10. Władca Pierścieni - The Lord of the Rings - J. R. R. Tolkien, z 1954-55 roku, (151 mln egz.). Powieść high fantasy J.R.R. Tolkiena, której akcja rozgrywa się w mitologicznym świecie Śródziemia. Jest ona kontynuacją innej powieści tego autora zatytułowanej Hobbit, czyli tam i z powrotem. Władca Pierścieni jest często mylnie nazywany trylogią, choć w rzeczywistości jest to powieściowa całość, podzielona na sześć ksiąg. Ze względu na swoją dużą objętość została wydana w trzech tomach z powodu nacisków wydawcy, po dwie części w każdym tomie - nie było to jednak oryginalne zamierzenie Tolkiena. Powrót Cienia i Drużyna Pierścienia, Zdrada Isengardu i Podróż do Mordoru, Wojna o Pierścień i Powrót króla składają się kolejno na trzy wydane tomy znane jako Drużyna Pierścienia, Dwie wieże oraz Powrót króla. Władca Pierścieni stał się fenomenem wydawniczym w krajach anglosaskich, a następnie na całym świecie (w Polsce ukazała się już w latach 1961–1963), gdyż nawiązuje do dawnych legend i baśni Brytanii na motywach walki dobra (Frodo) ze złem (Sauron). Sukces książki spowodował gigantyczny rozwój gatunku fantasy, ale mimo tysięcy książek Władca Pierścieni wciąż pozostaje najbardziej cenioną pozycją tego gatunku literackiego.


11. Skauting dla chłopców - (tie) Scouting for Boys: A Handbook for Instruction in Good Citizenship autorstwa Robert Baden-Powell, z 1908 roku, (150 mln). Książka składa się z kolejnych gawęd-rozdziałów i ciągle jest to podstawowy podręcznik skautowy (harcerski) na świecie. Pomysł napisania książki powstał już w 1906. Idee w niej prezentowane Robert Baden-Powell przetestował podczas pierwszego obozu skautowego na wyspie Brownsea. Podręcznik wydany została początkowo w sześciu częściach ukazujących się od stycznia do marca 1908, a następnie jako całość w maju 1908. Książkę po raz pierwszy na język polski przetłumaczył, a właściwie opracował Andrzej Małkowski w 1909 (wydanie w 1911), jej tłumaczenie stanowiło dla niego inspirację do powołania skautingu na ziemiach polskich i wykorzystania polskiej organizacji skautowej do przygotowania młodzieży do walki o niepodległość Polski. W 1913 pojawiło się tłumaczenie Bronisława Bouffałła Skauting dla młodzieży. Było to pierwsze tłumaczenie z upoważnieniem autora, gdyż poprzednie dwie książki w tym Małkowskiego były opracowaniami na podstawie oryginału. 

---------------------

12. Księga Mormona - (tie) The Book of Mormon, wielu autorów pod redakcją Joseph Smith, z 1830 roku, (około 150 mln).


13. Mały Książę czyli Le Petit Prince (The Little Prince) napisany przez Antoine de Saint-Exupéry, z 1943 roku, (140 mln),  

14. Zmierzch - Twilight autorstwa Stephenie Meyer, z 2005–2011 roku, (120 mln), 

15. Musashi - czyt. Musaszi (宮本武蔵) autorstwa Eiji Yoshikawa, z 1935–1939 roku, (120 mln),


16. Hobbit - The Hobbit autorstwa J. R. R. Tolkien, z 1937 roku, (100 mln), 

17. Prawda która prowadzi do życia wiecznego - (tie) The Truth that Leads to Eternal Life, zbiorowe Świadków Jehowy, z 1968 roku, (107 mln), 

18. I nie było już nikogo - And Then There Were None - autorstwa Agatha Christie, z 1939 roku, (100 mln), 

19. Sen czerwonego pawilonu - Dream of the Red Chamber (紅樓夢/红楼梦) chińskiego autora Cao Xueqin, z 1754–1791 roku, (100 mln), 

20. Ona, dzieje niezwykłej wyprawy - She: A History of Adventure autorstwa H. Rider Haggard, z 1887 roku, (100 mln), 

21. James Bond autorstwa Ian Fleming, z 1953–1966 roku, (100 mln),  

22. Zasada Trzech Reprezentacji - (tie) On the Three Representations, Jiang Zemin, z 2001 roku, (100 mln), 


Kilka wybranych bo znanych tytułów z przedziału poniżej 100 mln 


Lew, czarownica i stara szafa - The Lion, the Witch and the Wardrobe autorstwa C. S. Lewis, z 1950 roku, (85 mln),


Kod Leonarda Da Vinci - The Da Vinci Code autorstwa Leonarda Da Vinci, z 2003 roku, (80 mln), 

Myśl i bogać się - Napoleon Hill czyli Think and Grow Ritch, z roku 1937, (70 mln),


Alchemik - O Alquimista (The Alchemist) autorstwa Paulo Coelho, z 1988 roku, (65 mln), 

Buszujący w zbożu - The Catcher in the Rye autorstwa J. D. Salinger, z 1951 roku, (65 mln),


Harry Potter i Książę Półkrwi - Harry Potter and the Half-Blood Prince autorstwa J. K. Rowling, z 2005 roku, (65 mln), 

Droga do Chrystusa - Steps to Christ autorstwa Ellen G. White, z 1892 roku, (60 mln),  


Kilka wybranych bo znanych tytułów z przedziału poniżej 50 mln  


Sto lat samotności - Cien años de soledad (One Hundred Years of Solitude) autorstwa Gabriel García Márquez, z 1967 roku, (50 mln),


Imię Róży - Il Nome della Rosa (The Name of the Rose) Umberto Eco, z 1980 roku, (50 mln), 


Ania z Zielonego Wzgórza - Anne of Green Gables autorstwa Lucy Maud Montgomery, z 1908 roku, (50 mln), 

Orzeł wylądował - The Eagle Has Landed autorstwa Jack Higgins, z 1975 roku, (50 mln), 

Dziecko, pielęgnacja i wychowanie - The Common Sense Book of Baby and Child Care autorstwa Benjamin Spock, z 1946 roku, (50 mln), 

Co się wydarzyło w Madison County - The Bridges of Madison County autorstwa Robert James Waller, z 1992 roku, (50 mln), 

Ben-Hur: opowiadanie historyczne z czasów Jezusa Chrystusa - Ben-Hur: A Tale of the Christ, autorstwa Lewisa Wallace'a, z 1880 roku, (50 mln), 

Lolita -  autorstwa Vladimira Nabokova, z 1955 roku, (50 mln), 

Piotruś Królik - The Tale of Peter Rabbit autorstwa Beatrix Potter, z 1902 roku, (45 mln),


Mewa - Jonathan Livingston Seagull autorstwa Richard Bach, z 1970 roku, (40 mln), 

Świat Zofii - Sofies verden (Sophie's World) autorstwa Jostein Gaarder, z 1991 roku, (40 mln), 

Przesłanie do Garcii - A Message to Garcia autorstwa Elbert Hubbard'a, z 1899 roku, (40 mln),


Anioły i demony - Angels & Demons autorstwa Dan Brown, z 2000 roku, (39 mln), 

Jak hartowała się stal - Как закалялась сталь (Kak zakalyalas' stal'; How the Steel Was Tempered) autorstwa Mikołaj Ostrowski, z 1937 roku, (37 mln), 

Wojna i Pokój - Война и мир (Voyna i mir; War and Peace) autorstwa Lwa Tołstoja, z 1869 roku, (36 mln),


Możesz uzdrowić swoje życie - You Can Heal Your Life autorstwa Louise Hay, z roku 1984, (35 mln), 

Dawna wielka planeta Ziemia (Nieboszczka wielka planeta Ziemia, Była wielka planeta Ziemia) - The Late, Great Planet Earth autorstwa Hal Lindsey, C. C. Carlson, z 1970 roku, (35 mln),  

Przygody Pinokio - Le avventure di Pinocchio. Storia di un burattino (The Adventures of Pinocchio) autorstwa Carlo Collodi, z 1881 roku, (35 mln),


Przeminęło z Wiatrem - Gone with the Wind autorstwa Margaret Mitchell, z 1936 roku, (33 mln), 

Dziennik -  Het Achterhuis (The Diary of a Young Girl, The Diary) Anne Frank autorstwa Anny Frank, z 1947 roku, (30 mln). 

Dolina lalek - Valley of the Dolls autorstwa Jacqueline Susa, z 1966 roku, (30 mln), 

Dziewczyna z tatuażem smoka - Män som hatar kvinnor (The Girl with the Dragon Tattoo) autorstwa Stieg Larsson, z 2005 roku, (30 mln), 

-----------------------------------------------------------------------------

Popularność takich książek nie powinna dziwić - z danych CBOS wynika, że lubi czytać aż 61 procent Polaków, a większość przyznaje się do śledzenia romansów. To nie one królują jednak w największych sieciach w Polsce. W Empiku i Merlinie króluje "Nie potrafię schudnąć", czyli książka o diecie białkowej. Polscy autorzy, których nakład tytułu lub chociaż nakład łączny wszystkich tytułów przekracza 30 milionów - pilnie poszukiwani, gdyż byłoby miło, gdyby polscy autorzy mieli jakiś wkład w literaturę światową - normalniejszy niż ekskluzywnie patriotyczno-symboliczny. 


Dane aktualne na 2013-2014 rok, jednak mogą nie uwzględniać niewielkich nakładem wydań w mało znanych językach... 

Jeśli znasz jakieś pominięte tutaj arcydzieło z gatunku ponad 100 milionów nakładu łącznego lub szczególnie godne odnotowania (100-30 milionów), podeślij informację w komentarzu lub poprzez Kontakt włącznie ze źródłem informacji (np. linkiem). 


Część informacji w artykule pochodzi z angielskiej Wikipedii: 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_books 


Polski pisarz Andrzej Rodan

Książki autorstwa najbardziej znanego wysokonakładowego polskiego pisarza, Andrzeja Rodana możesz przejrzeć i zamówić przez internet: 

http://www.andrzejrodan.pl/ksiazki.htm

http://arispoland.pl/

http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Rodan

https://pl-pl.facebook.com/Andrzej.Rodan.Pisarz

----------------------------------


4 komentarze:

 1. Andrzej Rodan jest najlepiej czytanym polskim pisarzem o wielkim dorobku. Nikt nie może mu dorównać w ilości napisanych i wydanych książek. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem od wielu lat wierną czytelniczką p.Rodana i nigdy nie byłam zawiedziona. Każdą Jego książkę czyta się "od dechy do dechy" i sięga się po następną. (wilk)

  OdpowiedzUsuń
 3. Joanna Chmielewska wg Wikipedii nkład jej książek to 6mln
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Joanna_Chmielewska

  OdpowiedzUsuń
 4. Cytat za Wikipedią:
  "Stanisław Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim autorem[161]. Jego książki zostały przetłumaczone na 41-42 języki, w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy."
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Lem

  OdpowiedzUsuń