poniedziałek, 28 października 2013

Gaël Duval – Twórca Mandrake i Ulteo

Wszyscy zapewne słyszeli o systemie operacyjnym Linux, który pracuje na większości superkomputerów z listy TOP 500, a także na domowych pecetach i laptopach milionów użytkowników na całym świecie. Niewielu jednak pamięta czy kojarzy czołowe postacie rozwijające system operacyjny Linuksa u jego początków. Jednym z wybitnie zasłużonych dla rozwoju dystrybucji linuksowych znanych jako Mandrake, Mandriva, a teraz OpenMandriva jest Gaël Duval, aktualnie deweloper systemu Ulteo OVD... 

Mandrake Linux – Początki Mandrivy i OpenMandrivy 


Mandrake Linux to dystrybucja stworzona w 1998 roku jako fork amerykańskiej dystrybucji Red Hat przez wybitnego programistę Gaëla Duval'a. Pierwsze stabilne wydanie ukazało się 23 lipca 1998 roku. Początkowo był to jedynie zbiór pakietów na Red Hat Linux w wersji 5.1, który później usamodzielnił się i rozwinął w samodzielną dystrybucję, której przyświecała idea uczynienia Linuksa systemem przyjaznym dla początkujących użytkowników. Wprowadzono także pulpit KDE w wersji 1.0, którego brakło w dystrybucji Red Hat. Linux Mandrake lub później Mandrakelinux to dystrybucja Linuksa firmy MandrakeSoft, uznawana za łatwą w użytkowaniu nawet dla niezbyt doświadczonego użytkownika komputerów. Charakteryzuje się dbałością o graficzny interfejs użytkownika oraz obsługą dużej ilości modeli sprzętu popularnego w zastosowaniach biurowych. 

Kim jest Twórca Linuksa Mandrake, Mandriva i Ulteo OVD?


Gaël Duval (ur. 7 maja 1973) – z pochodzenia Francuz, informatyk, ekolog i fan wolnego oprogramowania (open source), w tym Linuksa. Ukończył studia na uniwersytecie Caen we Francji na kierunku sieci i aplikacje dokumentalne. W lipcu 1998 roku stworzył dystrybucję Linuksa MandrakeLinux, a potem wspólnie z Jacques Le Marois and Frédéric Bastok, założył firmę MandrakeSoft, znaną obecnie jako Mandriva Linux. Początkowo Mandrake była forkiem dystrybucji Red Hat, znanej z używania pakietów RPM. Jako innowację zastosowano nowo powstałe środowisko KDE. W marcu 2006 roku Gael Duval został zwolniony z pełnionej funkcji w firmie Mandriva, gdzie odpowiadał za komunikację między członkami grupy zarządzającej. 

Gael Duval – Twórca systemów linuksowych
Mandrake, Mandriva i Ulteo
Formalnie Gaël Duval został zwolniony z powodu oszczędności i redukcji etatów, jednak nieoficjalnie wiadomo, że pozostali zazdrościli mu świetnej komunikacji ze społecznością oraz wizjonerskich, nowatorskich inspiracji i projektów. Po zwolnieniu z firmy Mandriva Gaël Duval zajął się tworzeniem nowej dystrybucji Linuksa Ulteo, opartej na Debianie, która w założeniu ma zmienić podejście ludzi do komputerów i systemów operacyjnych. Od 2007 roku Gaël Duval jest Prezesem Ulteo i Głównym Dyrektorem Technicznym projektu Ulteo. Gaël Duval, chociaż wyrzucony z firmy Mandriva, 23 lipca 2008 roku spokojnie świętował 10-te urodziny systemu Mandrake Linux, a systemowi życzył wszystkiego dobrego z tej okazji…

Wraz z Gaëlem Duval odeszły z Mandrivy rozmaite nowatorskie pomysły rozwoju nowoczesnych technologii, w tym pulpit w przeglądarce i komputer w chmurze, co wykorzystuje m.in. nowy system komputerowy zaprezentowany przez firmę Google. Gaël Duval miał także w planach stworzenie systemu MDV na urządzenia mobilne, jednak jego wspólnicy z Madrivy nie radzili sobie z postępem technologicznym i przyswajaniem nowych wizjonerskich technologii. 


Od edycji 2011 Mandriva zdaje się jednak powracać do niektórych inspiracji Gaela Duvala, który już kilka lat wcześniej chciał postawić głównie na rozwój środowiska KDE w Mandrivie. Śmiało można powiedzieć, że Gaël Duval był w Mandrivie tym samym, kim dla Apple Macintosha był Steve Jobs. Trzeba dobrze zapamiętać Gaëla Duvala, szczególnie jako twórcę dystrybucji Mandrake, późniejszej Mandrivy powstałej przez połączenie technologii z firmami takimi jak brazylijska Conectiva czy wykupienie małej firmy Lycoris, która rozwijała pulpit LX, także w oparciu o KDE. 

Firma Lycoris była czołowym producentem dystrybucji Linux dla komputerów domowych w Ameryce Północnej, podobnie jak Conectiva w Brazylii i Ameryce Południowej. Lycoris był wcześniej nazywany Redmont Linux, co stało się powodem do sporu z windowsowym gigantem. Lycoris w 2005 roku miał kilkaset tysięcy użytkowników, a system, podobnie jak Power Pack Mandrivy był sprzedawany w marketach.

Od roku 2006 Gaël Duval rozwija nowoczesny system wirtualizacji oparty na Open Source, a znany jako Ulteo czyli Ulteo Online Desktop. Ulteo automatycznie synchronizuje dokumenty z chmurą na serwerze, a także automatycznie dokonuje aktualizacji oprogramowania Desktopu. Naczelną zasadą Ulteo jest ułatwianie pracy użytkownikowi i czynienie jego pracy jeszcze łatwiejszą! Instalacja panelu Ulteo Online Desktop zajmuje około 3 minut. Ulteo jest z założenia bardzo łatwym w obsłudze i utrzymaniu systemem, który zmienia postrzeganie komputera. System ten ma zadowolić bardzo szerokie grono odbiorców: od początkujących użytkowników komputera po programistów i osoby bardzo doświadczone w tej dziedzinie. Ulteo nie jest jednak zwykłą dystrybucją systemu GNU/Linux. Ulteo Open Virtual Desktop to rozwiązanie pozwalające na dostarczanie użytkownikom wirtualnego pulpitu i zwirtualizowanych aplikacji.

Gaël lubi muzykę, Porsche i Mirage’a


Gaël Duval lubi muzykę, a szczególnie Jimi Hendrix, Janis Joplin, Téléphone, Police, Cure, Air, Rolling Stones, Placebo, Belle and Sebastian, Stereolab, early Dire Straits (”Dire Straits”, “Communiqué”), early Smashing Pumpkins (”Siamese dreams”), Sloy, Candie Prune, early David Bowie (until 80’s), John Lenon, Jamiroquai. Lubi także muzykę taneczną, disko oraz rap. Lubi współczesną sztukę i artystów takich jak (Monet, Van Gogh, Picasso, Rothko, Münch, Olivier Debré). Gael Duval pasjonuje się także literaturą z przełomu XIX i XX wieku, czyta także Science Fiction opartą o tzw. Fikcję socjalną, ale nie świat fantazy z potworami i ufoludami, o których czytać zdecydowanie nie lubi.

Gaël Duval jest fanem Porsche 911 oraz Ford Mustang’67 (aka “Bullit”). Lubi także Peugeot 406 Coupé, V6. Fascynuje się także francuskimi planami ze skrzydłami delta, jak Concorde czy Mirage III C oraz Rafale. Przed laty zajmował się wylansowaniem poprzez dyskucje netowe Cosmosonic.com zorientowanej na produkcje muzyczne. Pierwszy nagrany zespół elektro-rocka to “Tokyo/Overtones“.

Gaël Duval na przyszłosć pragnie mieć więcej dzieci, a z pomocą Ulteo pragnie dokonać technologicznego i społecznego przełomu. Pracuje także nad ekologicznymi projektami wspierającymi przyrodę i planetę. Wśród bardziej futurystycznych zainteresowań Gaela Duvala są także latające samochody i antygrawitacja oraz tworzenie obrazów holograficznych i rozwój technologii druku przestrzennego.

Najlepiej sprzedającym się produktem Ulteo jest Ulteo Open Virtual Desktop. Zainteresowanie Ulteo Open Virtual Desktop (OVD) 2.0, udostępnionym w listopadzie 2009 roku przerosło oczekiwania samych twórców. „Po wydaniu OVD 2.0 i wprowadzeniu portalowego trybu dostępu do aplikacji otrzymaliśmy wiele pozytywnych opinii od organizacji każdej wielkości. Nie spodziewaliśmy się, że tak szybko duże organizacje rozważą wykorzystanie Ulteo OVD w środowiskach dla 10 a nawet 30 tysięcy użytkowników, dlatego w najnowszym OVD v2.5 (lipiec 2010) przede wszystkim poprawiliśmy skalowalność” – powiedział Thierry Koehrlen.

Skalowalność Ulteo Open Virtual Desktop 2.5 (Ulteo OVD 2.5) została rozszerzona, teraz rozwiązanie może zostać bez problemu wykorzystane w środowiskach do 55 tysięcy użytkowników. Nowa wersja oferuje również rozszerzone możliwości w zakresie raportowania oraz automatyczne wykrywanie języka przeglądarki internetowej i dostarczanie na tej podstawie odpowiedniej wersji językowej aplikacji.

Ulteo OVD 2.5 bazuje na dystrybucjach Debian i Ubuntu. Rozwiązanie może zostać zainstalowane na takich systemach jak Ubuntu, CentOS, Red Hat Enterprise Linux oraz Fedora. Dzięki dostępowi do aplikacji przez WWW, rozwiązanie zyskuje interoperacyjny charakter i mogą z niego korzystać użytkownicy systemów Linux, Windows i Mac OS X. Producent kieruje Ulteo OVD głównie do dużych firm, na co wskazuje bogaty wachlarz zaimplementowanych technologii uwierzytelniania: LDAP, CAS oraz Active Directory.

Od 26 lipca 2011 dostępna jest wersja 3.0 Ulteo Open Virtual Desktop, jeszcze jako kandydująca RC6, bliska finalnego produktu. 

W technologicznym rozwoju, jak w dawnej wynalazczości najważniejsi są wizjonerzy z wiedzą naukową oraz solidną, futurystyczną inspiracją, a to składa się także na sukces firm, co nie wszyscy zdają się rozumieć. Po latach zrozumiał to Apple, kiedy poprosił o powrót Steve’a Jobsa. 

LINKI 


http://www.ulteo.com/home/en/home

http://www.indidea.org/gael/blog/

2 komentarze: