sobota, 21 czerwca 2014

Mandrake Linux - Historia dystrybucji

MANDRAKE LINUX – HISTORIA CHWAŁY MDK


Mandrake Linux to dystrybucja stworzona w 1998 roku jako fork amerykańskiej dystrybucji Red Hat przez wybitnego programistę Gaël Duval'a. Pierwsze stabilne wydanie ukazało się 23 lipca 1998 roku. Początkowo był to jedynie zbiór pakietów na Red Hat Linux w wersji 5.1, który później usamodzielnił się i rozwinął w samodzielną dystrybucję, której przyświecała idea uczynienia Linuksa systemem przyjaznym dla początkujących użytkowników. Wprowadzono także pulpit KDE w wersji 1.0, którego brakło w dystrybucji Red Hat. Linux Mandrake lub później Mandrakelinux to dystrybucja Linuksa firmy MandrakeSoft, uznawana za łatwą w użytkowaniu nawet dla niezbyt doświadczonego użytkownika komputerów. Charakteryzuje się dbałością o graficzny interfejs użytkownika oraz obsługą dużej ilości modeli sprzętu popularnego w zastosowaniach biurowych. 


Mandrake Linux
Przez pewien czas swego istnienia w latach 2003-2005 firma Mandrakesoft balansowała na krawędzi bankructwa za sprawą z lekka chorego umysłowo na wyłączność do nazwy „Mandrake” autora komiksów, ale wyszła z tego w końcu obronną ręką, w czym duża zasługa modelu biznesowego, konsekwentnie opartego na lojalności wobec społeczności FLOSS. W lutym 2004 roku Mandrake Linux musiał jednak zmienić nazwę dystrybucji poprzez zmiany litery drugiego słowa nazwy na małą i usunięcie spacji lub myślnika tak, że nazwę trzeba było pisać łącznie, gdyż tak wedle oszołomów od komiksa „Mandrake The Magician” nie kojarzyła się z tytułem ich komercszajsowatego produktu. Komercyjni giganci z USA zainteresowani niszczeniem dystrybucji Linuksa za wszelką cenę wymusili także zmianę logo, rezygnację z domen dwuczęściowych typu „mandrake-linux” lub „linux-mandrake”, przerejestrowanie firmy pod nową nazwą w wielu krajach świata, w tym w USA i we Francji, gdzie były główne biura MandrakeSoft’u. Firma MandrakeSoft musiała pomylonym umysłowo koncernom amerykańskim płacić także koszta procesu prowadzonego we Francji, co wyniosło wówczas 70 tysięcy Euro w przeliczeniu 47 tysięcy Funtów brytyjskich. Francuski sędzia był tak głupi albo przekupiony, że nawet nie kojarzył co to jest Linux!

W dniu 24 stycznia 2005 roku, kiedy królowała jeszcze najświeższa edycja Mandrake Linux 10.1, poinformowano, że Mandrakesoft łączy się z brazylijską firmą Conectiva, a 7 kwietnia 2005 roku o zmianie nazwy z Mandrakesoft na Mandriva i zmianie nazwy dystrybucji z Mandrakelinux na Mandriva Linux. Zmiana nazwy wiązała się z procesem wytoczonym przez wydawcę marnej jakości komiksu „Mandrake the Magician”, który zarzucał dystrybutorowi naruszenie praw autorskich przez zapożyczenie nazwy i rzekomo „magiczne” skojarzenia graficzne. Mandrake w języku polskim bardziej jest znany jako mandragora, jedna z roślin uważanych za lecznicze oraz jako ziele miłosno-magiczne. Mandragora posiada działanie przeciwbólowe, uspokajające, używana jest jako środek nasenny oraz jako silny afrodyzjak! Mandragory czyli mandrake’a używano do sporządzania miłosnych napojów oraz w leczeniu z bezpłodności. 

„Mandrake the Magician” czyli generalnie szmatławy komiks sponsorowany, jak uważa wielu internautów we Francji czy USA, przez Windowsa i/lub spółki zależne, Windowsa na którym ów komiks był wydawany – solidniezaszkodził rozwijającej się firmie MandrakeSoft, która musiała dużo pieniędzy wydać na prawników do walki z satanistycznym komiksem kiepskiej jakości jakim jest „Mandrake the Magician„. Sataniście Fredowi Frederickowi najbardziej nie spodobała się nazwa jednego z narzędzi w dystrybucji o nazwie „Lothar„. Tak to satanista Fred Fredericks, który po śmierci wspólników przejął w 1999 owo marne komiksowe straszydło, zaszkodził świetnie rozwijającej się dystrybucji Linuksa. Wszelkie pretensje z powodu trudności Mandrake Linux i MandrakeSoft’u powinno się kierować do nawiedzonego satanisty, chciwca i „fioła” na punkcie gier w Windowsie, Fred’a Fredericks’a z brukowego komiksa pod tytułem „Mandrake the Magician”. Właścicielem owego straszącego w kioskach piśmidła jest King Features Syndicate będący w posiadaniu przez monopolistyczną Hearst Corporation z siedzibą w Nowym Jorku, koncern blisko związany ze spółkami Redmonta. Koncern medialny Hearsta znany jest z chamskiego dyskredytowania Wolnego Oprogramowania i Linuksa w swoich programach i prasie w USA, a także znany z ordynarnego popierania technologii typu DRM czy także z popierania medialnych wojen patentowych i licencyjnych. 

Warto także pamiętać, że firma Mandrakesoft została uratowana nie tylko przez prawników, ale i przez postawę co bardziej zagorzałych, a i dowcipnych fanów Mandrake Linuksa, którzy w czasie procesów na forach i blogach oraz w emailach oferowali sataniście Fredowi Frederickowi i jego firmom klątwę śmierci z pomocą Voo Doo, nocny horror z wampirami w firmie i w domu, i tym podobne ‚magiczne” oferty. Spowodowało to, że wierzący w czary i uroki Fred Frederick przestraszył się i wycofał z części roszczeń finansowych. Coś w tych klątwach rozzłoszczonych użytkowników i nieuczciwych zagrywkach musiało być, bo komiks stracił na popularności, a co za tym idzie, także na dochodach dużo więcej niźli zyskał na procesach o odszkodowania za rzekome użycie nazwy i tak pochodzącej z mitologii. Przebieg procesu i jego powody jako żywo przypominają absurdalne wojny patentowe i licencyjne wszczynane przez zachłanne koncerny pokroju Microsoftu i spółek powiązanych dla wyeliminowania konkurencji z rynku. 

Mandrakesoft to francuska firma software’owa, twórca systemu Mandrakelinux, członek-założyciel Desktop Linux Consortium. Mandrakesoft został założony w 1998 roku i miał biura w USA i Francji. W okresie od 27 stycznia 2003 do 30 marca 2004 Mandrakesoft z powodu ataku medialnego herszta od komiksa działał pod ochroną ustawy o bankructwie – pomimo wysiłków zmierzających do likwidacji strat i osiągnięcia zysków firma została zmuszona, wskutek serii kwartalnych strat, do wystąpienia o ochronę francuskiego prawa déclaration de cessation de paiement (podobnego do amerykańskiego Chapter 11), co dało jej ochronę przed wierzycielami i uzurpatorami z USA. Pierwsze zyski od końca 2003 roku pojawiły się ponownie w kwartale X-XII 2004, głównie z powodu wcześniejszego zajęcia kont firmy przez sąd do sprawy wytoczonej przez chciwego satanistę Fred’a Frederick’a. Akcje Mandrakesoft zaczęły być ponownie notowane na francuskiej giełdzie Euronext Marché Libre i amerykańskiej OTC. Dnia 24 stycznia 2005 poinformowano, że Mandrakesoft łączy się z brazylijską firmą Conectiva, a 7 kwietnia 2005 roku o zmianie nazwy z kwestionowanej Mandrakesoft na Mandriva i zmianie nazwy dystrybucji z Mandrakelinux na Mandriva Linux. Dnia 15 czerwca 2005 roku ogłoszono wykupienie firmy Lycoris, producenta linuksowej dystrybucji Desktop/LX.

Pierwsza edycja Mandrake – 1998


Pierwsze wydanie Mandrake Linux, oznaczone jako wersja 5.1 z kodową nazwą Venice ukazało się latem, dnia 23 lipca 1998 roku. Przed końcem roku ukazała się kolejna wersja Mandrake Linux z numerem 5.2 pod kodową nazwą Leelo. Mandrake Linux był produktem o wiele lepszym od wydanego w tym samym 1998 roku Windowsa 98. Prasa okrzyknęła wojnę pomiędzy dystrybucją Mandrake Linux 5.1 oraz najnowszym wówczas Windowsem 98.

W roku 1999 ukazały się trzy wersje, jedna oznaczona jako Linux Mandrake 5.3 pod kodową nazwą Festen, a po pół roku druga, oznaczona jako Linux Mandrake 6.0 pod kodową nazwą Venus. Po pewnym czasie w ramach usprawnień i rozwoju technologicznego Mandrake’a wyszła wersja poprawiona i uzupełniona oraz zaktualizowana czyli Mandrake Linux 6.1 pod kodową nazwą Helios czyli Słońce. Technologie udostępniane wówczas przez Mandrake Linux znacznie wyprzedzały archaiczne i ciągle zawieszające się okienka Windowsa 98.

Mandrake Linux 2000 – Millenium


W roku 2000 wydano z okazji Millenium rozbudowaną i ulepszoną edycję Mandrake 7.0 z kodową nazwą Air. Był to pierwszy Linux z elementami technologii Air dzięki której chodził tak szybko jak nigdy dotąd nie chodziły komputery domowe! W testach wypadał znacznie lepiej niż Windows 2000, który wydano także jako po części zrobiony poprzez ściąganie rozwiązań z Mandrake oraz innych dystrybucji Linuksa. Coraz mocniej zaznaczała się paranoidalna walka Windowsa z Redmont o rynek, a także zmowa monopolistyczna koncernów współpracujących w firmą w Redmont, polegająca na nieudostępnianiu wersji gier pisanych odtąd tylko na produkty Microsoftu. 

W roku 2000 wydano dwie kolejne wersje edycji Mandrake Linux 7, czyli Mandrake 7.1 pod kodową nazwą Helium, ze wszelkimi mozliwymi aktualizacjami i usprawnieniami, a także pod koniec roku, z powodu silnego zainteresowania dystrybucją, edycję Mandrake Linux 7.2 pod kodową nazwą Odysey. Ostatnia edycja z roku 2000 pod kosmiczną nazwą „Mandrake Odyseja” totalnie rozprawia się z silnie reklamowanym Windowsem 2000 i Windowsem ME (Millenium Edition). Jest szybsza, wydajniejsza i tak bardzo stabilna, że szefostwo z Redmonta przeżywało silne załamanie nerwowe w obawie, że Linux Mandrake firmy Mandrakesoft przejmie ich rynek, a przynajmniej znaczną jego część. Linux za sprawą europejskiej dystrybucji Linux Mandrake staje się coraz bardziej popularny w całej Europie, w tym także w Polsce. Starsi użytkownicy Linuksa pamiętają te artykuły w światowej prasie pod szalonymi tytułami: „Czy Linux pokona Windowsa?”. 
Mandrake Linux – III Tysiąclecie


Pamiętamy, że od początku swego istnienia aż do wersji 8.0 dystrybucja nosiła nazwę Linux-Mandrake (Linux MDK). Od wersji 8.1 aż do wersji 9.2 używano nazwy odwróconej Mandrake-Linux (MDK Linux). Nowe tysiąclecie przywitało nas edycją Mandrake Linux 2001 w wersji 8.0 pod kodową nazwą Traktopel, które pod koniec roku 2001 roku zostało zaktualizowane do edycji Mandrake Linux 8.1 pod kodową nazwą Vitamin. Edycja Mandrake 8.1 Vitamin powstała jako szybka uderzeniowa jesienna odpowiedź MandrakeSoft na najnowszy Windows XP, który ukazał się w październiku 2001 roku i miał za zadanie przebić swoimi możliwościami wszelką konkurencję, w tym wiodące dystrybucje Linuksa, jak Red Hat czy Mandrake! 

W roku 2002 najpierw ukazała się solidna aktualizacja Mandrake do wersji 8.2 pod kodową nazwą Bluebird, a potem firma Mandrakesoft wydała nowszą edycję Mandrake 9.0 Dolphin, który był już wyraziście doskonalszy, bardziej funkcjonalny, szybszy i o niebo stabilniejszy od Windowsa XP i wszystkimi jego poprawkami. Fani Mandrake Linux pamiętają zapewne problemy jakie spowodowała firma Sun Microsystems, która najpierw udostępniła swój sztandarowy pakiet biurowy StarOffice dla użytkowników Linuksa, a potem zażądała z nagła od twórców dystrybucji takich jak Mandrake Linux wysokich opłat licencyjnych za swój produkt. W edycji Mandrake 8.2 po raz pierwszy zastosowano udostępnianie dotąd darmowego StarOffice’a jedynie tym członkom klubu, którzy wnieśli opłaty wystarczające na pokrycie opłat licencyjnych.

Rok 2003 to dwie edycje kolejnych wersji systemu, najpierw Mandrake 9.1 pod kodową nazwą Bamboo, a potem Mandrake 9.2 pod kodową nazwą FiveStar. Rok 2003 to znaczny wzrost popularności Linuksa na całym świecie oraz drastyczne zaostrzenie cichej, ale brudnej walki giganta z Redmont przeciwko wolnemu oprogramowaniu i alternatywnym systemom operacyjnym komputerów domowych (desktopów). 

MDK 2004


W roku 2004 rozpoczęła się seria edycji Mandrake Linux z numerem 10, której odmiany krążą wśród dawnych użytkowników po dziś dzień jako białe kruki, a i często wspominane są z sentymentem jako jeden z najdoskonalszych produktów w branży linuksowych dystrybucji jakie dotąd powstały. Ukazał się Mandrake 10.0 Community czyli wersja społecznościowa oraz wersja Official czyli Oficjalna. Warto pamiętać, że Mandrake 10.0 musiał z powodu ataków patentowo-sądowych zmienić nazwę z Mandrake-Linux na pisaną łącznie jako jeden wyraz Mandrakelinux. Podobnie wymuszono absurdalnymi i kosztownymi procesami sądowymi zmiany nazw innych produktów jak MandrakeMove na Mandrakemove. Tak sobie zaszalał z lekka durnawy i zboczony pseudoartysta i pseudopisarz, najbardziej pederasta Fred Fredericks i jego satanistyczny komiks „Mandrake The Magician” oraz korporacje wydawnicze pokroju Hearst‚a (chyba Herszta mafii). Jesienią 2004 roku ukazała się wersja Mandrake 10.1 Community oraz także Official, czyli niejako firmowa, jako produkt komercyjny.

Mandrakelinux 10.1 Official PL był w swoich czasach najnowszą gałęzią systemu operacyjnego zrobioną dla tych, którzy cenią najnowsze i fachowe oprogramowanie. Mandrake Linux 10.1 Official PL posiadał najnowsze sterowniki sprzętowe zintegrowane z obsługą urządzeń zmiennych i radiowych takich jak Bluetooth i WIFI. Innymi kluczowymi cechami systemu było choćby GNOME 2.6, poprawiona obsługa laptopów i nowe kompilatory. Mandrakelinux 10.1 oferował najnowszą wówczas wersję najpopularniejszego środowiska graficznego w wersji 3.2.3, a wersja KDE 3.3 była dostępna dla członków Mandrakeclub.

Mandrake 10.1 Official był pierwszym systemem operacyjnym, który oferował najbardziej zaawansowany i przyjazny użytkownikom system zarządzania energią dla laptopów, włączając w to obsługe ACPI, CPU frequency control i przełączanie między trybem wired/wireless oraz poprawiona obsługę TouchPad-ów. Nie trzeba było być „zaawansowanym” użytkownikiem, aby używać Mandrake Linux. Dystrybucja ta była jedną z najłatwiejszych w obłudze a zarazem jedną z najbezpieczniejszych. Główna zaletą tej dystrybucja była jej prostota w obsłudze, a zarazem pełnia niezliczonych możliwości. Mandrake Linux 10.1 był przeznaczony dla początkujących użytkowników Linuxa jak i dla użytkowników profesjonalnych.

Producenci Linuksa tworzą nowy standard – Connectiva, Mandrakesoft, Progeny i Turbolinux ogłosiły dnia 17 listopada 2004 roku, że tworzą wspólnie implementację LSB 2.0 (Linux Standard Base), na której będą bazować w przyszłości. Inicjatywa ta, nazwana „Linux Core Consortium” (LCC), jest popierana przez innych producentów Linuksa, takich jak Computer Associates, HP, Novell, Red Hat, Sun, OSDL i Free Standards Group.

MDK 2005 – 2006


Rok 2005 to z jednej strony wiosenna edycja Mandrake 10.2 LE (Limited Edidion), a z drugiej strony koniec dystrybucji pod nazwą Mandrakelinux czy Mandrake, połączenie z brazylijską firmą Conectiva i zmiana nazwy na Mandriva Linux. Mandrake, a po nim Mandriva trzyma się chlubnej tradycji wyprzedzania komercyjnej konkurencji z Redmonta na komputerach domowych, chociaż nie zdobyła jeszcze takiej liczby użytkowników jaką posiada Linux na wielkich komputerach profesjonalnych, w tym na Superkomputerach z listy TOP 500, gdzie jest to 80-85 % działających instalacji. 

Mandrakesoft – producent jednej z najbardziej popularnych dystrybucji Linuksa, na początku kwietnia 2005 roku zmienił swoją dotychczasową nazwę. Jednym z powodów było lutowe połączenie się Mandrakesoftu z brazylijską firmą Conectiva. Nowa nazwa – „Mandriva”, to wypadkowa słów obu wymienionych korporacji. Najważniejszym argumentem był jednak proces wytoczony przez koncern medialny Hearst Corporation. Firma oskarżała Mandrakesoft o naruszenie swoich rzekomych patentów i licencji na nazwę czy nawet niewielkie podobieństwo nazwy do satanistycznego komiksu, a konkretnie rzekomych praw do komiksu „Mandrake the Magician”. 

Windows Vista to już produkt z początku roku 2007, wydany jako nieudolna i niedopracowana odpowiedź Microsoftu na edycję Mandriva Linux 2006 oraz szczególnie Mandriva Linux 2007 wydany około 3 miesiące przed premierą Windows Vista. Wszystkie efekty graficzne i bajery Windows Vista znane były już nawet 2 lata wcześniej użytkownikom Mandriva Linux czyli formalnie następcy Mandrake’a. W testach Windows Vista wypadał generalnie znacznie gorzej niż Mandriva Linux w owym czasie. 

W 2006 roku Mandrivę opuścił jej założyciel, Gaël Duval, tworząc dystrybucję Ulteo, rozwijaną do dziś i reklamowaną jako „Linux w chmurze”. Francuska firma Mandriva zwolniła Gaela Duvala, twórcę dystrybucji Linux Mandrake teraz pod nazwą Mandriva w marcu 2006 roku. Był on założycielem projektu Linux Mandrake i miał bardzo duży wkład w jego powstawanie, ale został zwolniony w związku z ciężką sytuacją finansową firmy. Ogłosił, że czuje się pokrzywdzony tą decyzją i zamierza byłemu pracodawcy wytoczyć proces. Gael Duval zapowiadał założenie nowej firmy, prawdopodobnie związanej z rozwijanym przez niego projektem nowej dystrybucji o nazwie Ulteo. Mandriva Linux doświadczała problemów finansowych jako Mandrake Linux, ale wydawało się, że wyszła na prostą. Ostatni kwartał 2005 roku skończył się stratą w wysokości 590 tysięcy euro, gdyż Mandriva musiała ponieść koszta spraw sądowych wytaczanych przez przez przestępczych kapitalistycznych gigantów z USA. Wielu fanów Mandrake’a domaga się ciągle powrotu twórcy Gaela Duvala do firmy Mandriva, uważając go za kogoś takiego dla Mandrake’a i Mandrivy jak Steve Jobs był dla firmy Apple

Jedynym w zasadzie ograniczeniem dla Linuksa, w tym dla Mandrake czyli Mandrivy jest porozumienie komercyjnych firm produkujących gry komputerowe z firmą MS w Redmont, aby nie tworzyć gier w wersji na Linuksa. Ma to za zadanie utrudniać ich implementację na komputerach z Linuksem, a także z BSD czy Solarisem. Chodzi o ten sam typ gier, które tak pochłaniają słabsze psychicznie jednostki, że powodują maniakalne uzależnienia od gier o obrazie psychotycznego uzależnienia od hazardu czy alkoholu. Może i dobrze, że na Linuksie trudniej w owe szkodliwe dla mózgu i psychiki gry grać, chociaż można sobie z tym zwykle poradzić przy pomocy Wine, Cedega czy CrossOver. Z obozu maniakalnych graczy od gier komputerowych na Windows, uzależnionych niczym od psychodelików, pochodzi najwięcej ostrych netowych ataków przeciwko Linuksowi oraz innym systemom operacyjnym komputerów, alternatywnych dla MS Windows. Conectiva kupiona przez Mandrakesoft

Firma tworząca znaną dystrybucję Mandrake poinformowała w lutym 2005 roku o zakończeniu rozmów dotyczących nabycia brazylijskiej firmy Conectiva. Założona w 1995 roku Conectiva zatrudniała wówczas 60 osób. Zajmowała się m.in. projektowaniem oprogramowania dla bankomatów, instytucji finansowych oraz rządowych. Współpracowała z takimi firmami, jak IBM, HP oraz Siemens. Mandrakesoft kupił wszystkie akcje Conectivy za łączną sumę 1,79 miliona euro (2.3 mln USD). Lycoris przejęty przez Mandrivę 

Firma Mandriva – znana wcześniej jako Mandrakesoft, producent popularnej dystrybucji Mandriva Linux, poinformowała w czerwcu 2005 roku o podpisaniu umowy dotyczącej zakupu części udziałów firmy Lycoris – czołowego producenta dystrybucji systemu Linux dla użytkowników domowych w Ameryce Północnej. Firma Lycoris działała od 2000 roku, posiadając ugruntowaną pozycję twórcy łatwych w obsłudze i przyjaznych systemów operacyjnych, których czołowym reprezentantem jest kompletny system operacyjny do zastosowań biurkowych o nazwie Desktop/LX, przez wielu uważany za niezwykle taniego konkurenta komercyjnych systemów operacyjnych Windows czy Mac OS. Liczbę osób, które wybrały system Lycoris szacowano w 2005 roku na od kilkuset tysięcy użytkowników do nawet kilka milionów.

Z kolei Mandriva to jedynie zmieniona nazwa dobrze znanego dostawcy jednej z najpopularniejszych w świecie linuksowym firm – Mandrakesoft. Na mocy umowy, do zespołu Mandrivy dołączył w 2005 roku m.in. Joseph Cheek, założyciel i dyrektor zarządzający firmy Lycoris, który miał odpowiadać za tworzenie zaawansowanych produktów opartych na rozwiązaniach linuksowych przeznaczonych do zastosowań biurkowych. Już w lipcu 2005 roku rozpoczęto plan stworzenia nowego produktu, który będzie stanowił połączenie produktów Mandriva Discovery i Lycoris Desktop/LX. Oba zespoły rozpoczęły już prace nad tym produktem. O szczegółach dotyczących zintegrowanego produktu, a także planach wydawniczych, usłyszeliśmy także jako o pulpicie LXDE, który wielce się rozpowszechnił na starszych i słabszych komputerach. Firma Lycoris miała w USA podobne problemy z niektórymi korporacjami jak MandrakeSoft w Europie. 
I to tyle w skrócie na temat Historii Chwały Mandrake Linux! 

Aktualnie spadkobiercami Mandrake - Mandriva są forki Mandrake lub Mandrivy, w tym dwie bezpośrednie kontynuacje, ROSA Desktop i OpenMandriva, a z najważniejszych należy wymienić: 

OpenMandrivahttp://openmandriva.org/

Polskie forum dystrybucji OpenMandriva - ROSA - Mageia: 


ROSA Desktop (LTS oraz Fresh) od roku 2012 uchodzi za bezsprzecznie najlepszą, najbardziej dopracowaną technicznie i najbardziej przyjazną dla użytkownika dystrybucję Linuksa! 

http://www.rosalab.com/

***********************************

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz