niedziela, 1 sierpnia 2010

SZAMAN - Dwudziestolecie miesięcznika

Dwudziestolecie miesięcznika "Szaman - Człowiek - Zdrowie - Natura" - 1990-2010
"Szaman" - ukazuje się od sierpnia 1990 roku 


Specjalistyczne czasopismo medyczne i uzdrowicielskie "Szaman" ukazuje się regularnie od sierpnia 1990 roku. Jako pierwsze w Polsce podjęło tematykę, szeroko rozumianej medycyny naturalnej i alternatywnej. Na łamach miesięcznika "Szaman" publikują wybitni specjaliści - lekarze i terapeuci - doświadczeni znawcy problematyki zdrowotnej. Miesięcznik "SZAMAN", wciąż będący unikatem wśród polskich czasopism, stara się w każdym numerze zamieszczać praktyczne porady, jak zapobiegać rozmaitym dolegliwościom oraz jak je leczyć - w myśl zasady: "PRZEDE WSZYSTKIM NIE SZKODZIĆ" (Primum non nocere)! "Szaman" jest miesięcznikiem założonym przez dziennikarzy Ninę Grellę (Janina Aniela Grella) i nieżyjącego już Andrzeja Janusza Wrazidło w 1990 roku. 

Nina Grella (1939-2018) i Andrzej Wrazidło (1941-2007) 

Oboje poznali się podczas studiów (polonistyka na Uniwersytecie Jagiellońskim) i stworzyli zgraną parę małżeńsko-zawodową. Znani śląscy dziennikarze i specjaliści z zakresu medycyny naturalnej. Wspólnie założyli miesięcznik popularyzujący medycynę naturalną "SZAMAN - Człowiek - Zdrowie - Natura" i największą w Polsce przychodnię medycyny holistycznej, czyli łączącej wiedzę akademicką i niekonwencjonalną. Dwudziestolecie miesięcznika "Szaman"

W sierpniu 1990 roku z inicjatywy redaktor Niny Grelli pojawił się na rynku prasowym w Polsce niekonwencjonalny miesięcznik "Szaman". Miesięcznik "Szaman" był efektem zainteresowania medycyną naturalną redaktor Niny Grelli, ale także rezultatem buntu przeciwko trwałości niegodziwych zachowań różnych sierot po okresie PRL-u, które jak wtedy mówiono "załapały się na styropian", awansowały w nowym systemie politycznym i wszystkimi siłami próbowały pozbyć się tych, którzy dobrze znali ich przeszłość, zwykle esbecką. 

Jedna z takich styropianowych sierot po PRL-u postanowiła pozbyć się redaktor Niny Grelli z zespołu redakcyjnego "Trybuny Robotniczej", z której już w stanie wojennym wyrzucono panią Ninę Grellę i jej męża Andrzeja Wrazidło, a do której wróciła na mocy ustawy o znoszeniu skutków stanu wojennego. Redaktor Nina Grella powiedziała wtedy publicznie: dosyć tego! Ustrój dyktatury proletariatu w PRL ją wyrzucił, a potem przyszła kościelna Silidarność i próbowała zrobić dokładnie to samo. Redaktor Nina Grella postanowiła założyć własną gazetę, tak, aby nikt już nie zamykał usta dziennikarzom ani nie wyrzucał z pracy za przekonania i poglądy: ani nierozgarnięta PZPR ani jeszcze bardziej nieudaczna i szkodliwa Solidarność. 

Kilka miesięcy wcześniej, przed założeniem gazety, redaktor Nina Grella wpadła na pomysł organizowania "szamańskich śród" w katowickiem Klubie Dziennikarza. Spotkania środowe od razu zdobyły ludzkie serca, a sala często nie mogła pomieścić wszystkich chętnych. "Szamańskie Środy" gromadziły tłumy ludzi spragnionych wiedzy o medycynie naturalnej, uzdrawianiu i rozmaitych terapiach, którą to medycynę lansowała przez wiele lat za czasów PRL poprzez katowicką popołudniówkę "Wieczór" redaktor Maria Jarochowska, znana wśród przyjaciół jako Ika. Po koleżeńsku, redaktor Ika Maria Jarochowska wsparła pomysł założenia gazety, podobnie jak i mąż Niny Grelli, pan Andrzej Wrazidło. 


Ryzyko było w 1990 ogromne, szalejąca spirala inflacji solidarnościowej, a i po przeżyciach z wywalaniem z pracy w stanie wojennym Ninie Grelli i Andrzejowi Wrazidło nie wiodło się najlepiej. Nowa gazeta nie miała żadnego kapitału startowego na założenie firmy ani reklamę. Pierwszy "Szaman" wydany został jednak na kredyt. Nina Grella w drukarni poklepała pierwszą paczkę gazet i powiedziała" "Idź do tych, którzy Cię potrzebują i sprawiaj radość im i nam!" I tak się stało. 

Na rok 2010, w swoje dwudzieste urodziny "Szaman" ma ponad 30 tysięcy sztuk nakładu, co oznacza, że czyta ten miesięcznik środowisko około 80-100 tysięcy osób! Jak na rodzaj niszowej publikacji o uzdrawianiu, jest to w Polsce bardzo dużo. Spora część nakładu wędruje do innych krajów i jest czytana jako pismo wśród Polonii, która wyraźnie cierpi na deficyt tego rodzaju publikacji. O dziwo, redakcja nie ma zbytnio pieniędzy na reklamę ani huczne obchody 20-tej rocznicy powstania miesięcznika, ale za to ma liczne grono sympatyków, którzy całkiem dobrze propagują pismo i wiedzę naukową na temat medycyny naturalnej. 

Szamanka - Nina Grella

Autorka m.in. bestselerowej książki "Leczenie naturalne" (80 tyś. nakładu), także i "Zdrowy ogród" i "Małe cuda codzinności". Współautorka, innego bestsellera, wraz z Siergiejem Litwonowem "Widzę bez okularów". Pomysłodawczyni i współwydawca (wraz z mężem, Andrzejem Wrazidło), miesięcznika "Szaman - Człowiek, Zdrowie, Natura". Współorganizuje (wczesniej także wraz z mężem), największą w Polsce imprezę popularyzującą medycynę naturalną - targi "Bliżej zdrowia, bliżej natury" w Katowicach, a także - wraz z gliwickim Instytutem Onkologii - szeroko zakrojone akcje antynowotworowych badań profilaktycznych i wykładów zatytułowanych "Zdążyć przed rakiem".

Dziś już nie dojdziemy pewnie do tego, czy Jan Kiepura śpiewając lat temu kilkadziesiąt swój wielki szlagier "Ninon" słowa refrenu kierował do małej dziewczynki z Galicji, która wciąż grymasiła, a jej kwaśna mina denerwowała otoczenie, czy też adresował je do kogoś zupełnie innego. W każdym razie Janina Grella wzięła sobie tekścik do serca i postanowiła uczynić zeń motto swojego życia. Odtąd więc Nina jest zawsze radosna, czym czasem wywołuje wśród obecnych podobne reakcje jak wtedy, gdy nosiła warkoczyki. 

Nina Grella jest kobietą-instytucją, i to nie tylko w śląskiej prasie, w której bryluje niepodzielnie, zaliczając kolejno: organ, popołudniówkę i wreszcie normalną, przyzwoitą gazetę. Ale żeby nie było aż nadto normalnie, Nina Grella założyła i wydaje miesięcznik "Szaman", który jak wszystko, czego się tknie, stał się przebojem. Jest niezniszczalna, niezatapialna, niezmordowana i wiecznie zadowolona, co w środowisku dziennikarskim należy do całkowitej rzadkości. I taka sytuacja trwa od... No właśnie, tu dotykamy delikatnej materii. Bo o ile kobiet generalnie nie wypada pytać o wiek, to Niny wcale nie trzeba o to pytać. Otóż lat temu kilka w ramach zawodowych obowiązków dziennikarki specjalizującej się w tematyce medycyny i mody Nina Grella poddała się testowi na witalność. 

Nie wiemy, po co były te szczegółowe badania, bo po prawdzie wystarczyłby li tylko rzut oka, by wpisać 18-21, ale uczeni chcieli mieć pewność, więc do mędrca oka dodali szkiełko. No i wyszło, co miało wyjść: Nina biologicznie jest ledwie co dojrzałą panną. Ale przecież takiej metryki na czole sobie nie przywiesi, więc kiedy państwo B. (patrz: Krystyna i Andrzej Bochenkowie) wydali party w stylu lat siedemdziesiątych z okazji srebrnego wesela, Nina Grella założyła obłędne mini z czasów młodości. I wtedy dla wszystkich stało się jasne - przez najbliższe 50 lat będziemy świadkami długotrwałego déjá vu. My będziemy się starzeć i kapcanieć, a tylko Nina Grella będzie taka, jak była i jaka wciąż jest. Chwała jej za to! - pisał w 2004 roku Dziennik Zachodni. 

Ostatnia droga Redaktora Andrzeja Wrazidło

Rodzina, przedstawiciele mediów, politycy, ludzie kultury i nauki, przyjaciele i znajomi przyszli tłumnie w sobotę, 12 maja 2007 roku by towarzyszyć w ostatniej drodze wybitnemu śląskiemu dziennikarzowi, redaktorowi Andrzejowi Wrazidle. Rodzina, przedstawiciele mediów, politycy, ludzie kultury i nauki, przyjaciele i znajomi przyszli tłumnie w majową sobotę, by towarzyszyć w ostatniej drodze wybitnemu śląskiemu dziennikarzowi, redaktorowi Andrzejowi Wrazidle. 

Odszedł przedwcześnie z tego świata, po ciężkiej chorobie nowotworowej, która niespodziewanie przerwała jego pełne zawodowych planów życie. - Był człowiekiem, na którym zawsze można było polegać, który przez cały czas niełatwej dziennikarskiej służby prawdzie zachowywał się godnie - mówił redaktor Kazimierz Zarzycki, żegnając zmarłego w imieniu śląskich dziennikarzy. 

Redaktor Andrzej Wrazidło po ukończeniu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie swoją pierwszą pracę rozpoczął w redakcji Dziennika Zachodniego. Niemal całe swoje zawodowe życie zajmował się tematyką ekonomiczną. Uczciwie i rzetelnie, o czym świadczy m.in. fakt, że jego książka "Mit o śląskim Eldorado", którą napisał już podczas pracy w redakcji Trybuny Robotniczej, gdzie przez parę lat był też zastępcą redaktora naczelnego, nigdy nie ujrzała światła dziennego, wstrzymana przez cenzurę PRL. 

Represjonowany w stanie wojennym, z zakazem jakiejkolwiek pracy umysłowej (IPN przyznał mu status pokrzywdzonego), trafił w końcu do redakcji tygodnika "Górnik", gdzie jako pierwszy dziennikarz w kraju po 1989 roku podjął śledztwo w sprawie losów polskich górników, zmuszanych do niewolniczej pracy w kopalniach Związku Radzieckiego. W latach 90-tych XX wieku był naczelnym tygodnika Panorama. 

W 1990 roku razem z żoną Niną Grellą założył i redagował miesięcznik "Szaman-człowiek, zdrowie, natura", popularyzując w całym kraju medycynę naturalną. Do ostatnich chwil swego życia kierował założonym wraz z żoną Centrum Medycyny i Psychoterapii w Katowicach. - Będzie nam Ciebie Andrzeju bardzo brakowało, Twojej wiedzy, pogody ducha i życzliwości - stwierdził w imieniu własnym i wszystkich, którzy Go znali znany bioenergoterapeuta, Paweł Trembaczowski. Redaktor Andrzej Wrazidło spoczął w Alei Zasłużonych Cmentarza Komunalnego w Katowicach przy ul. Murckowskiej. Cześć Jego Pamięci. 

Prenumerata miesięcznika "Szaman"

Ze względu na nie w pełni zadowalające funkcjonowanie wielu firm kolportujących prasę, ogólnopolski miesięcznik uzdrowicieli jest niestety trudno dostępny w niektórych miejscowościach. W związku z tym redakcja zachęca do prenumeraty, która kosztuje 18 zł na pół roku albo 36 złotych na rok (2010). Należność należy przesyłać zwykłym, czerwonym przekazem pocztowym na adres redakcji, w miejscu na korespondencję wpisując, jakiego okresu dotyczy prenumerata! Szamańskie Środy w Katowicach na Śląsku

Szamańskie środy to wykłady i prelekcje organizowane w roku szkolnym przez specjalistów z rozmaitych dziedzin wiedzy medycznej i uzdrowicielskiej na zaproszenie redakcji miesięcznika "Szaman". 

Szamańskie środy- historia

Na początku powstał Klub Dziennikarza "Pod prasą" na Rynku w Katowicach gdzie red. Maria Jarochowska "Wieczór" - lansowała medycynę naturalną "siedziałyśmy biurko w biurko"
podczas rozmów o naturalnym leczeniu i tak powstały autorskie środy Niny Grelli znane jako
"SZAMAŃSKIE ŚRODY" - uzupełnienie Klubu Pod prasą - pierwsze spotkania styczeń/luty 1990. Przybyło wtedy mnóstwo ludzi zainteresowanych naturalnymi metodami leczenia, wszyscy byli żądni materiałów do wyniesienia do domu. Te pierwsze materiały to notatki o pożytecznych przepisach i poradach  powielane na maszynie do pisania i ksero. Tak powstał pomysł wydania pisma drukowanego, dziś znanego jako miesięcznik "Szaman".

Targi Bliżej zdrowia, bliżej natury

Największy na południu Polski festiwal targowy zdrowia, urody i uzdrawiania odbywa się dwa razy w roku w Katowicach i jest związany z redakcją miesięcznika "Szaman". 

W 2010 roku jesienią odbędą się XXXII Targi „Bliżej zdrowia, bliżej natury” w dniach 24-25-26 września. w Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek przy pl. Sejmu Śl. 2 w Katowicach. Termin składania zgłoszeń przez wystawców upływa 20 sierpnia. 
Informacje w redakcji "Szamana": tel. 32/257 15 90

Uzdrowiciele - Szamani - Lekarze Medycyny Naturalnej

Z miesięcznikiem "Szaman" powiązane jest katowickie Centrum Medycyny i Psychoterapii. 

CENTRUM MEDYCYNY I PSYCHOTERAPII
KATOWICE ul. KOŚCIUSZKI 19
tel. (32) 257 0839

Bioterapeuci

PROF. JOHANNES HUBERTUS RONGEN
skuteczny we wszystkich schorzeniach. Przyjmuje 3, 17 i 31 sierpnia w godz. 8.00-12.00.

PAWEŁ TREMBACZOWSKI

schorzenia wewnętrzne i ginekologiczne, leczenie bezpłodności, usuwanie kamieni żółciowych, astma, moczenie nocne, skolioza i inne. Chirurgia fantomowa, równoważenie polaryzacji ciała. Terapia ziołami. Przyjmuje w środy i piątki od 12 do 17.

GRZEGORZ SZEWCZYK

Skuteczny w szerokim zakresie schorzeń, energetyczne kodowanie wody, talizmany runiczne.Wtorki od godz. 13.00 do 17.00.

NINA EMMERLE

bioterapia, uzdrawianie z wykorzystaniem metod huny, szamanizmu słowiańskiego i syberyjskiego, uzupełnienie leczenia konwencjonalnego w chorobach nowotworowych. Przyjmuje co drugą środę, w godz 10.00 - 17.00. Zapisy telefoniczne.

Kręgarze,terapeuci manualni

EUGENIUSZ KULIK

gwarantowana pomoc przy bólach kręgosłupa i innych, a także w odchudzaniu. Przyjmuje w piątki. Zapisy telefoniczne.

STANISŁAW MARCINIAK

Ustawianie kręgosłupa metodą tzw. kręgarstwa miękkiego. Zapisy telefoniczne.

Lekarze specjaliści

dr JADWIGA PYSZKOWSKA - Elektroakupunktura.

Jedna z najwybitniejszych w Polsce specjalistek z dziedziny zwalczania bólu oraz stosowania metod akupunktury w terapii różnych schorzeń. Poniedziałki, od godz. 16.00. Zapisy telefoniczne.

dr HANNA JENDRZEJEK

Chirurg-ortopeda traumatolog, specjalista rehabilitacji medycznej. Od 20 lat zajmuje się medycyną manualną (tzw. kręgarstwo). Pomoc w usuwaniu bólów kręgosłupa i pochodzenia odkręgosłupowego (głowa, rwa kulszowa, rwa barkowa, itp.), oraz stawów obwodowych. Metody terapii manualnej, czaszkowo-krzyżowej i osteopatii w połączeniu z psychoedukacją. Zapisy telefoniczne.

dr ALEKSANDRA ZARZYCKA - Kardiolog.

(poniedziałki; zapisy telefoniczne).

dr HANNA CHMIEL

Diagnozy z oka i leczenie homeopatyczne dorosłych i dzieci. Wtorki i piątki, godz. 14.00-17.00 (zapisy telefoniczne).

dr EUGENIUSZ CZUBAK - Dermatolog.

leczenie chorób skóry (w tym psychoterapia - zwłaszcza w zaburzeniach łojotokowych i dermatozach alergicznych), ocena i prognoza nowotworów skóry, przerostów tkankowych, znamion barwnikowych i innych. Środy w godz. 14.30-16.00.

dr WŁODZIMIERZ SOBIERAJ

Tkankowa analiza pierwiastków. Badanie z włosów. Ziołolecznictwo - leczenie kamicy żółciowej, nerkowej, prostaty, hemoroidów, łuszczycy, bielactwa. Zapisy telefoniczne.

HYDROKOLONOTERAPIA

Terapia układu odpornościowego i trawiennego poprzez płukanie jelita grubego. Zapisy telefoniczne.

Psychoterapia i terapie niekonwencjonalne

AGNIESZKA GĄSIERKIEWICZ

mgr psychologii, dyplomowana psychoterapeutka – konsultacje psychologiczne, psychoterapia, terapia indywidualna oraz terapia par metodą Berta Hellingera, m.in. w konfliktach rodzinnych. Zapisy telefoniczne.

RYSZARD GĄSIERKIEWICZ

magister – specjalista z zakresu rehabilitacji, odnowy biologicznej, mistrz bioenergoterapii, chiropraktyki i klawiterapii (akupunktura wieloigłowa bez naruszania powłok skórnych). Skuteczna pomoc w schorzeniach kręgosłupa, porażeniach, bólach reumatycznych. Zabiegi terapeutyczne dla osób z porażeniami, po wylewach oraz z osłabionym systemem nerwowym. Zapisy telefoniczne.

NATALIA SLIPIŃSKA, mgr psychologii

Bioterapia i inne terapie niekonwencjonalne. Energetyczna ocena stanu zdrowia. Psychoterapia karmiczna – rozwiązywanie problemów życiowych. Poniedziałki – zapisy telefoniczne.

ANNA SZTELIGA

Terapia dźwiękiem mis tybetańskich, dzwonków i gongów. Refleksoterapia stóp. Masaż i rytuały tybetańskie. Masaż klasyczny z uwzględnieniem punktów na meridianach i punktów refleksologicznych. Rehabilitacja kręgosłupa na profilaktorze Jewminowa. Wtorki i czwartki - zapisy telefoniczne.

JANUSZ WOŹNIACKI

dr nauk hum., dyplomowany psychoterapeuta – rozpoznawanie psychicznego i emocjonalnego podłoża chorób somatycznych, uzdrawianie poprzez zmianę sposobu myślenia, rozwijanie psychicznych i emocjonalnych umiejętności samoleczenia organizmu. Depresja, sytuacje kryzysowe, uzależnienia, negatywne myślenie, lęk, bezsenność, zaburzenia życia rodzinnego. Zapisy telefoniczne.

LIDIA MACHAJ

Terapia ruchem. Indywidualny dobór ćwiczeń oddechowych i fizycznych w profilaktyce i leczeniu schorzeń. Zapisy telefoniczne.

LMAGDALENA KRĘPLEWICZ

licencjonowany masażysta i trener masażu PeLoHa, energetyzującego i relaksacyjnego masażu terapeutycznego całego ciała – będzie przyjmować w Centrum Medycyny i Psychoterapii w dn. 1-3 września. Masaż wykonywany metodą Alana Earle’a m.in. usuwa bóle kręgosłupa, stawów, migrenę, nadwagę, nerwice, bezsenność i in. Zapisy telefoniczne.

ARTUR SOŁTYS

hipnoterapeuta kliniczny, absolwent Instytutu Hipnozy Klinicznej w Londynie. Pomaga skutecznie w zwalczaniu uzależnień (alkohol, papierosy, narkotyki, hazard), depresji, fobii, nerwic. Pomaga szybko i skutecznie w dolegliwościach psychosomatycznych, w tym m.in. bulimii i anoreksji. Wprowadza na ścieżkę samorozwoju. Zapisy telefoniczne.

JOANNA MALIGŁÓWKA

sesje terapeutyczne z masażem meridianów, pobudzanie energii życiowej czi, odchudzanie, likwidacja cellulitisu, zastojów limfy, dolegliwości stawów i in. – zapisy telefoniczne.

Dietetyka i odchudzanie

BEATA DYNOWSKA

diagnozy z języka, ziołolecznictwo, dieta pięciu przemian, skuteczne odchudzanie poprzez naturalne terapie, usuwanie blokad energetycznych w organizmie, refleksoterapia. Zapisy telefoniczne.

mgr BARBARA BUKOWSKA

oczyszczanie organizmu ze złogów i toksyn, regeneracja układu krążenia i jelit. Stabilizacja wypróżniania. Obniżanie poziomu cholesterolu i cukru w surowicy krwi. Odchudzanie od 2 do 6 kg miesięcznie – dorosłych i dzieci. Terapia dzieci wychudzonych. Zapisy telefoniczne.

Wróżenie i doradztwo życiowe

IGA URBAŃCZYK

Wróżenie, portrety karmiczne, jasnowidzenie. Zapisy telefoniczne.

Mgr BEATA PATERSKA

prognozy życiowe na podstawie kart tarota. Doradztwo w sferze osobistej i biznesowej. Psychologiczny portret duszy i analiza osobowości na podstawie daty urodzenia i kart tarota, ponadto karty anielskie i wyrocznia Majów. Zapisy telefoniczne.

JAROSŁAW BONDZA – numerolog

Charakterystyka portretu numerologicznego jako ścieżki poznania i techniki rozwoju osobistego. Poprzez stworzenie nowego portretu numerologicznego uzyskujemy zmianę trudnych układów liczbowych, które oddziałują na nas podobnie jak układy planet. Zapisy telefoniczne.

Horoskop 

ELŻBIETA KŁOBUS i ZOFIA WIECZOREK.

Profesjonalna interpretacja horoskopu urodzeniowego wraz z prognozą roczną. Interpretacja horoskopów partnerskich z wyjaśnieniem zgodności i różnic charakterów powodujących problemy. Cykl Jonasa. Spotkania po telefonicznym uzgodnieniu terminu (należy podać datę, godzinę i miejsce urodzenia).

REJESTRACJA tel. (32) 257 08 39

Wątroba: Kursy i wczasy z miesięcznikiem "Szaman"

"Szaman" zaprasza na terapię oczyszczania wątroby w hotelu "Zagroń" w Szczyrku. Dobrze funkcjonująca wątroba to klucz do zdrowia. Po terapiach normalizuje się waga ciała, znikają alergie, cofa się wiele dolegliwości układu pokarmowego (m.in. wzdęcia, odbijania, niestrawność, nawet zespół jelita drażliwego), normalizuje się poziom cholesterolu, ustępują migreny, dolegliwości pęcherzyka żółciowego, a oczy i cera stają się pełne blasku. Istnieją różne metody „renowacji” wątroby, jedną z najskuteczniejszych jest oczyszczanie za pomocą oleju, soku z cytryny i działania ciepła. 

Centrum Medycyny i Psychoterapii prowadzi tygodniowe terapie oczyszczające od 8 lat (w hotelu „Zagroń” w Szczyrku). Wspomagane są specjalna dietą i zabiegami bioterapeutycznymi. Przeszło je dotąd około dwóch tysięcy osób ze znakomitymi rezultatami. Terapię programuje i prowadzi red. Nina Grella. Przypominamy – przed kuracją każdy uczestnik poddawany jest diagnozie irydologicznej z tęczówki oka, którą wykonuje dr Hanna Chmiel. Następnie kuracjusz przechodzi dwa zabiegi bioterapeutyczne u znanego bioterapeuty Pawła Trembaczowskiego, przygotowujące energetycznie organizm do procesu regeneracji wątroby. 

Kolejny cenny zabieg to regeneracja kręgosłupa (jego nieleczone schorzenia oddziaływają bardzo niekorzystnie m.in. na wątrobę i pęcherzyk żółciowy), którą przeprowadza chiropraktyk, mgr Stanisław Marciniak. Według medycyny chińskiej bliźniaczym narządem wątroby są oczy. Dlatego program terapii obejmuje wykłady na ten temat najlepszego w Polsce trenera wzroku – Siergieja Litwinowa, połączone z nauką ćwiczeń poprawiających wzrok. W trakcie pobytu o kondycję fizyczną i samopoczucie psychiczne kuracjuszy dba mgr Lidia Machaj (poranna gimnastyka, wieczorne relaksacje, terapia tańcem i in.). 

Wszelkie informacje pod telefonem redakcji miesięcznika "Szaman" lub w Centrum. 

KONTAKT: 

REDAKCJA MIESIĘCZNIKA "SZAMAN"
UL. KOŚCIUSZKI 19
40-049 KATOWICE
TEL: (32) 257 15 90
email: medpress@poczta.fm

Aktualne informacje na stronie redakcji miesięcznika "Szaman": 


Materiał okolicznościowy przygotował Zespół Redakcyjny Portalu "Lalitamohan-Himawanti" 

W sprawie terapii kontaktuj się z: 

CENTRUM MEDYCYNY I PSYCHOTERAPII
KATOWICE ul. KOŚCIUSZKI 19
tel. (32) 257 0839 


LINKI 


Zmarła redaktor Nina Grela (20 czerwca 2018): 

1 komentarz:

  1. W miesiećzniku "Szaman" można znaleźć dużo przydatnych informacji. Warto sobie zaprenumerować :-) i być na bieżąco.

    OdpowiedzUsuń