czwartek, 23 kwietnia 2015

JOGA - Harmonia i Himawanti

Joga to nie tylko sprawność fizyczna, ale przede wszystkim spokój ducha, odnalezienie własnego "ja" i zdrowe ciało. Jeśli chcesz uporządkować swój wewnętrzny świat i osiągnąć równowagę duszy i ciała, koniecznie zacznij praktykować jogę. Joga oznacza "łączyć", "integrować", "scalać", "jednoczyć". Jest to starożytny, wywodzący się z Indii system indywidualnej praktyki prowadzącej do integracji osobowości na płaszczyźnie psychicznej, duchowej, emocjonalnej i fizycznej. Poprzez bezpośrednie doświadczenie odkrywa się stopniowo złożoność rzeczywistości, uczy się jak własną pracą można korzystnie wpływać na swój stan psychofizyczny, zdrowie, relacje z otoczeniem. Relaksacyjny, spokojny model egzystencji proponują nam pradawne szkoły autentycznej jogi. Ciekawą ofertę znajdziemy także w licznych klubach, grupach oraz ośrodkach jogi i medytacji, gdzie coraz częściej wprowadza się zajęcia spokojnych, wyciszających form wschodnich. 


Joga – harmonia, której potrzebuje Twoje ciało i umysł 


Joga to klucz do dobrej kondycji psychofizycznej i dobrego zdrowia. To przepis na życie, aby czuć się dobrze zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jak joga wpływa na zdrowie? Jak przebudzić ducha, aby cieszyć się z życia? Istnieją leki oraz techniki chirurgiczne, które pozwalają pokonać wiele chorób. Zły stan zdrowia to jednak nie tylko choroby, na które możemy zażyć lekarstwo i wszystko minie. Nasze samopoczucie w dużej mierze reaguje na sytuacje stresowe i dolegliwości psychiczne. Siedzący tryb życia, nadużywanie używek i niewłaściwa dieta – nie pomagają. Stres może przerodzić się nawet w zaburzenia psychiczne. 

Podstawą praktyki w tej metodzie jogi jest jama i nijama czyli trening moralny, a potem asana, czyli pozycja ciała oraz pranajama - ćwiczenia oddechowe. Koroną treningu klasycznej, autentycznej hatha jogi jest pratjahara czyli jogiczna psychoterapia dla zmysłów, emocji i umysłu. Asany korygują wady postawy ciała, wzmacniają mięśnie i poprawiają pracę narządów wewnętrznych. Doskonale likwidują napięcie wywołane stresem życia codziennego, zachowując witalność organizmu. 


Joga – zapanuj nad umysłem 


Joga to umiejętność zapanowania nad umysłem. Dzięki niej uczymy się kontrolować emocje i stan ducha. Wystarczy skupić całą uwagę na danej czynności, wyciszyć umysł i uspokoić się. Nie jest rzeczą prostą uspokoić się na żądanie. Dzięki Jodze można rozwinąć w sobie zdolność wewnętrznego spokoju i rozlać ją na całe ciało. Joga pochodzi ze starożytnych Indii, gdzie narodziła się praktyka polegająca na ćwiczeniu pozycji, które pomagają nam ćwiczyć ciało i umysł oraz zrozumieć zasady ich funkcjonowania. W rezultacie osiągamy zjednoczenie pierwiastku duchowego z materialnym. Joga jest praktykowana przez miliony ludzi na całym świecie: zarówno jako osobne ćwiczenia, jak i system wspomagający inne dyscypliny sportu. Regularne treningi poprawiają koncentrację, kondycję, a także gibkość naszego ciała. Wiele osób określa jogę mianem „pokarmu duszy”: kto raz spróbował, nie wyobraża sobie funkcjonowania bez regularnych ćwiczeń. Niemal wszystkie asany (pozycje jogi) noszą nazwy zwierząt, ptaków i gadów, gdyż starożytni, tworząc system jogi, podpatrywali zwierzęta – ich doskonałą znajomość ruchu, celowość wysiłku i szybkość regeneracji.

Joga to ćwiczenia dla każdego człowieka 


Nigdy nie jest za późno na uprawianie jogi. Każdy z nas, niezależnie od wieku, przebytych chorób i predyspozycji ciała, może praktykować jogę. Ludzie biznesu ćwiczą jogę, żeby odreagować stres i pozbyć się napięcia, które towarzyszy im na co dzień. Kobiety w ciąży, aby mieć łatwiejszy poród i szybciej powrócić do pełnej sprawności. Sportowcy by utrzymać wysoką formę. Często też zaczynamy przygodę z jogą, gdy boli nas kręgosłup, cierpimy na migreny, bezsenność lub poszukujemy nowej drogi życia. Korzystne efekty odczuwane są już podczas pierwszej sesji jogi i pogłębiają się w miarę dalszej, systematycznej praktyki. Nauka jogi mówi, że człowiek jest całością złożoną ze współzależnych elementów – ciała, zmysłów, myślenia, emocji, intelektu, intuicji oraz duszy. Oddziaływanie na dowolny z tych elementów powoduje automatyczną zmianę innych. 

Zanim zaczniemy praktykować jogę warto zgłosić się do nauczyciela prowadzącego i ustalić z nim jakie są nasze fizyczne zdolności. Ułatwi to trenerowi podjęcie decyzji co do naszego poziomu zaawansowania. Przed zajęciami zgłaszamy nauczycielowi swoje dolegliwości. Osoby z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi, wadami wzroku oraz kontuzjami nie mogą wykonywać pewnych asan. Zgłaszamy również ciążę i menstruację. Ze względu na komfort pracy i dobroczynny wpływ jogi na narządy wewnętrzne, bezpośrednio przed zajęciami nie powinno się spożywać posiłków i napoi. Nie powinno się również pić w trakcie zajęć. Ćwiczymy boso, w stroju niekrępującym ruchów ciała. Zabieramy jednak skarpetki i ciepłe okrycie - przydadzą się podczas relaksu kończącego zajęcia. Zajęcia jogi zazwyczaj odbywają się w umiarkowanej ciszy oraz w małych grupach, dzięki temu nauczyciel ma możliwość korygowania ćwiczeń każdego ucznia.

Joga to zdrowie 


Joga pomaga osiągnąć zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Filozofia jogi opiera się na sferach, a choroba to zachwianie równowagi między nimi. Joga, na przykład, może odegrać znaczną rolę wspomagającą przy chorobach zakaźnych i urazach. Co więcej, zapobiega im poprawiając ogólny stan zdrowia. Joga pomaga również na choroby psychiczne, działając na zaburzenia umysłu, na myśli, uczucia i odnajdując spokój oraz szczęście.

Przykładem może być tutaj, znany wszystkim chyba doskonale, zły dzień w pracy. Prowadzi on do rozdrażnienia, stresu, zwiększeniu napięcia mięśni, zmęczenia i osłabienia. Jeżeli skorzystamy z dobrodziejstw jogi, skupimy swoją uwagę na odpowiednim oddechu, rozluźnimy mięśnie, uspokoimy tym samym umysł i wyrzucimy z siebie złe emocje. Sztuka jogi to bowiem koncentracja na prawidłowym wykonaniu poszczególnych ćwiczeń. Napięciu konkretnych partii mięśni, aby skierować energię w poszczególne partie ciała. Sztuka jogi to odpowiedni oddech, przekierowanie całej świadomości na to, co robimy tu i teraz, a zapomnienie o problemie dnia codziennego. Przywrócenie równowagi między ciałem i umysłem daje nam poczucie kontroli i tak bardzo potrzebną harmonię. 

Joga - harmonia umysłu i ciała 


Samopoczucie człowieka jest pochodną stanu umysłu i ciała. Natomiast ciało i umysł są ze sobą połączone i wzajemnie na siebie oddziałują. Takie też przekonanie leży u podstaw jogi. Joga ma charakter uniwersalny, uprawiać może ją każdy i nie będzie miała znaczenia nasza narodowość, wiek, kultura, kondycja fizyczna czy też wyznawana religia. Uprawianie czy lepiej praktykowanie jogi pozwala się wyciszyć, przesunąć granicę samoświadomości, kontrolować oddech i ciało. Ponadto poprawia naszą koncentrację, wzmaga naszą kreatywność i ułatwia odkrywanie drzemiącego w nas potencjału. 

Czym jest joga?


Joga [yoga] w języku starożytnego sanskrytu oznacza łączenie, ujarzmienie, skupienie. Joga to filozofia życia, której celem jest doskonalenie duchowe poprzez szczególnie dobrany system ćwiczeń, medytacji i technik oddechowych. Joga umożliwia zharmonizowanie naszej energii oraz zgłębienie własnej świadomości. Joga znana jest i doskonalona od ponad 7000 lat. Pochodzi z Indii, a jej pierwsze pisane wersje zostały utrwalone ponad 5000 lat temu. 


Wyróżnia się łącznie dwanaście oryginalnych gałęzi jogi czy szkół lub linii przekazu jogi, z tym, że najbardziej spopularyzowaną jest obecnie Hatha joga, której cechą charakterystyczną jest jej związanie z ciałem i bogatą tradycją asan (pozycji ciała) oraz technik oddechowych (pranajama). Bez niej nie sposób osiągnąć w pełni świadomej ekstazy, czyli tzw. samadhi (zjednoczenie, oświecenie). Pozostałe gałęzie jogi bazują na technikach medytacyjnych, pobudzeniu Kundalini (samorealizacja) oraz pracy nad własną świadomością i czakrami (centra energii psychicznej). Są to: 

* Mantra joga – osiąganie mokszy (wyzwolenia z kręgu wcieleń) poprzez recytowanie mantr wedyjskich w Sanskrycie. 
* Laja joga – istotą jest praca z czakrami i odkrywanie mocy Kundalini, a Kundalini joga – jako metoda pomocnicza Laja jogi dąży do wyzwolenia poprzez budzenie energii Kundalini Śakti, energii Bogini Mocy.  
* Radża joga – joga królewska, oparta na pracy nad własną świadomością, procesami myślowymi i intuicją. Karma joga – to metoda pomocnicza Radża Jogi która charakteryzuje ją dążenie do wyzwolenia poprzez bezinteresowne czyny. Bhakti joga – trzecia metoda pomocnicza Radża Jogi celem której jest nawiązanie i utrzymania duchowego kontaktu z Bogiem. Dźńana joga – trzecia metoda pomocnicza Radża Jogi, oparta jest na zdobywaniu i odkrywaniu w sobie wiedzy duchowej. 
* Krija joga – joga oczyszczająca i uwznioślająca, uproszczona Radża Joga.  
* Sahadźa joga – znana jako Joga naturalna istot świadomie reinkarnujących się na duchowej drodze, która polega na przypomnieniu tego co już się zrealizowało w poprzednich wcieleniach oraz na obudzeniu Kundalini i pracy z czakrami. 

7 powodów, dla których warto uprawiać jogę 


1. Poprawia samopoczucie, zwiększa witalność, wpływa pozytywnie na zdrowie i ogólną odporność organizmu.
2. Możemy dostosować ją do siebie, tzn. dobrać asany na poszczególne części ciała, dolegliwości czy też nastrój; określić szybkość ich wykonywania, np. wykonując asan sirsasana (sirszana) nasze zmysły nabierają ostrości podobnie jak nasz umysł, ciało wydaje się być lekkie. Przy asanie dwi pada viparita dandasana człowiek dodatkowo odczuwa pobudzenie i przypływ energii do działania.
3. Hatha joga stosunkowo silnie oddziałuje na nasze ciało. Po kilku tygodniach praktykowania ciało nabiera młodzieńczej elastyczności i lekkości. To oczywiście przekłada się na nasze dobre samopoczucie.
4. Pranajama, będąc oparta na ćwiczeniach oddechowych, pozwala na oczyszczenie systemu nerwowego oraz reszty ciała z toksyn. Uczenie się panowania nad oddechem wiąże się z introspekcją, a więc zwróceniem ku siebie zmysłów i kontrolą emocji.
5. Koi nerwy, działa wyciszająco i relaksująco. Przywraca takie wartości jak spokój, wewnętrzna harmonia i zrozumienie.
6. Asany zwiększają siłę i wydajność mięśni, ścięgien, systemu krążenia oraz systemu nerwowego. Wymagają koncentracji na rytmicznym oddechu, co wpływa korzystnie na pracę serca, a to pomaga w natlenieniu komórek ciała i przyspiesza procesy metaboliczne. Ma także pozytywy wpływ na zaburzenia trawienia i zaparcia. Ponadto korzystnie wpływa na niedokrwienie.
7. Pomaga zwalczać bóle głowy, pleców i stawów, ułatwia łagodne przejście przez okres przekwitania, wspomaga leczenie depresji, bezsenności i pomaga zrzucić nadwagę oraz innych dolegliwości, takich jak: anemia, astma, cukrzyca, hemoroidy, reumatyzm, lumbago, otyłość a także przeziębienie i przemęczenie.

Zasady uprawiania hatha-jogi 


* Nigdy nie lekceważ bólu. Zaprzestań dalszego rozciągania się, gdy odczuwasz ból. Ból to sygnał ostrzegawczy wysyłany przez nasze ciało do naszego mózgu. W ten sposób nasze ciało broni się przed nadwyrężeniem czy też uszkodzeniem.
* Punktem odniesienia doskonałości jest nasz poprzedni dzień. Osiągane efekty należy przyrównywać do tych z poprzedniego dnia, a nie do innych czy też do idealnie opanowanej pozy. Takie podejście daje wszystkim praktykującym równe szanse i zdrowe podejście. To jest jedyna miarodajna ścieżka postępu.
* Nie należy wykonywać asanów mechanicznie. Myśl o tym, co robisz i co czujesz. Twoje mięśnie i umysł powinny być pobudzone i chłonne. Skoncentruj się. Z każdą chwilą odkrywaj harmonię siebie i bądź gotowy na nowe bodźce. To pozwoli Ci na głębsze poznanie zakamarków własnej świadomości i uwrażliwienie się na otaczający świat. 

Joga - harmonia ciała i duszy 


Podstawową zasadą jogi, zgodnie z tysiącletnią hinduską tradycją jest wykonywanie wszystkich ćwiczeń zwanych asanami powoli i w harmonii z oddechem. Stopniowo przeciągamy i rozprostowujemy różne części ciała, ćwiczymy, wzmacniając mięśnie i jednocześnie je rozluźniamy. W końcowej pozycji wykonywanego asana należy pozostać przez kilka minut. Prowadzi to do lepszego ukrwienia narządów wewnętrznych, przyczynia się do uspokojenia ciała, a poprzez to do osiągnięcia wewnętrznej harmonii i odprężenia. 

W jodze wykonujemy również ćwiczenia oddechowe. Powolne, medytacyjne oddychanie przynosi bardzo korzystne efekty: obniża ciśnienie krwi, poprawia ukrwienie narządów wewnętrznych i ułatwia trawienie. Joga uspokaja nadwrażliwe nerwy, nadmiernie pobudzające pracę jelit, wzmacnia organizm i dodaje energii. 

 

Oto kilka wskazówek jak wykonywać ćwiczenia oddechowe. Zatykamy prawą dziurkę nosa tak, aby nie wpływało do niej powietrze. Następnie wykonujemy wdech i wciągamy powietrze lewym nozdrzem. Po wdechu zatykamy lewą dziurkę, a przez prawą wypuszczamy powietrze. Z kolei wykonujemy wdech prawym nozdrzem, zatykając lewą dziurkę. Po wdechu uwalniamy lewą dziurkę nosa i wypuszczamy przez nią powietrze. Powtarzamy wszystko od początku tak długo, aż do osiągnięcia całkowitego rozluźnienia. 

Współczesna joga łączy elementy jogi tradycyjnej i medycyny nowoczesnej. Dzisiejsza metoda leczenia jogą została wprowadzona na początku XX wieku przez pochodzącego z Bombaju Swami Kuvalayananda. Obecnie wykorzystywana jest w leczeniu wielu schorzeń takich jak: lęki, stresy, zapalenia stawów, choroba wieńcowa, migrena, nadwaga, zespól napięcia przedmiesiączkowego.

Należy pamiętać o tym, że nie wszystkie osoby mogą uprawiać jogę. O tym decyduje lekarz lub terapeuta, którzy ocenią stan zdrowia danej osoby. Niektórzy będą mogli uprawiać jedynie wybrane przez terapeutę rodzaje ćwiczeń. Dla innych joga okaże się całkowicie niewskazana ze względu na choroby u nich występujące np: padaczka, osteoporoza, jaskra, przepuklina brzuszna i inne. Również dla osób całkiem zdrowych joga nie zawsze może być bezpieczna, zwłaszcza w początkowym etapie wykonywania ćwiczeń. Dochodzi wówczas często do naciągnięcia mięśni lub skręcenia stawu. Istnieją różne szkoły jogi, które charakteryzują się różnym stopniem intensywności wykonywanych ćwiczeń. Tzw. hatha joga jest odmianą łagodną i zalecaną początkującym oraz osobom w trakcie rekonwalescencji. Inna tzw. dynamiczna (vinyasa) przeznaczona jest dla osób aktywnie ćwiczących, np. sportowców. Należy pamiętać, że  ćwiczenia wykonywane poprawnie są bezpieczne i nie obciążają narządów ruchu. Dlatego rozpoczynając przygodę z jogą warto skorzystać z fachowej pomocy dobrego instruktora, nauczyciela lub jeszcze lepiej guru, co pomoże uniknąć kontuzji i przyniesie oczekiwane przez nas efekty. 

Efekty jogi na poziomie ciała 

- poprawa krążenia krwi, oddechu, kondycji
- dodanie energii poprzez przyspieszenie przemiany materii i przepływu płynów ustrojowych
- korygowanie asymetrii ciała i przywracanie prawidłowej postawy
- rozciąganie przykurczonych mięśni i wzmacnianie mięśni zwiotczałych
- zdrowie i elastyczność kręgosłupa i stawów
- lekkość i gibkość
- oczyszczenie organizmu na poziomie fizjologicznym poprzez masowanie organów wewnętrznych.

Joga poprawia też wyraźnie efekty na poziomie psychosomatycznym 

- poprawa jakości snu
- rozluźnienie napięć, np. w brzuchu, barkach, karku
- usunięcie nadmiernej potliwości i drżenia ciała w sytuacjach stresowych
- regulacja wydzielania hormonów
- przywrócenie naturalnego ciśnienia krwi
- usprawnienie funkcji seksualnych
- redukcja migren i bólów głowy

Efekty na poziomie umysłu 

- stabilność emocjonalna
- jasność myślenia
- zdolność koncentracji
- usprawnienie pracy organów zmysłów
- poprawa pamięci

Pamiętaj, że to tylko niektóre z dobroczynnych efektów jogi. Jogini przekonują także, że joga pomaga zwalczać bóle głowy i stawów, ułatwia łagodne przejście przez okres przekwitania, wspomaga leczenie depresji i pomaga zrzucić nadwagę, jak również wspomaga leczenie i leczy wiele innych chorób i dolegliwości. 

Podstawowe pozycje i postawy w hatha jodze

* Postawy siedzące, z nogami skrzyżowanymi (lotosowe) oraz klęczne - regulują ciśnienie krwi, pracę serca i mózgu, stanowią absolutną podstawę wszelkich ćwiczeń jogicznych... 
* Postawa stojąca – zalecana jest na poziomie początkującym. Pozytywnie wpływa na wzmocnienie całego ciała, koryguje wady i płaskostopie, uczy równowagi oraz sprawia, że ciało staje się bardziej elastyczne. Opanowanie tej postawy jest podstawą przy dalszym ćwiczeniu.
* Postawa relaksowa –  śawasana - daje wypoczynek fizyczny i psychiczny, odrywa od codziennych problemów i pomaga w zregenerowaniu sił.
* Skłony do przodu – rozciągają mięśnie oraz ścięgna, wzmacniają mięśnie brzucha i pleców. Dobrze wpływają na niestrawność i pobudzają proces trawienia.
* Wygięcia do tyłu – są to pozycje energiczne, dające pobudzenie oraz chęć do życia. Wykształcają w  nas zaufanie do samych siebie oraz przezwyciężanie strachu.
* Skręty – mają świetny wpływ na kręgosłup, polecane są dla tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia lub cierpią na artretyzm. Uelastyczniają plecy, kolana i barki. Wskutek określonych pozycji znikają bóle kręgosłupa i bioder oraz zostają wzmocnione mięśnie szyi. Niektóre postawy są dobrą propozycją dla cierpiących na niewydolność wątroby, trzustki czy śledziony.
* Pozycje odwrócone – są zaawansowane i przeważnie polegają na staniu na głowie. Występują różne poziomy trudności, które są dobierane indywidualnie. Efektem systematycznych ćwiczeń jest odmłodzenie ciała oraz wzmocnienie organizmu. Wykształcają równowagę oraz stabilność, także emocjonalną. Uelastyczniają kręgosłup i poszczególne partie mięśni, a także zwiększają krążenie krwi. 


Ćwiczenia wykonuje się powoli, niejako przemyśliwując każdy ruch i oddech. Nie dają uczucia zmęczenia, wręcz przeciwnie, ciało jest wypoczęte i przepełnione energią. Aby poszczególne pozycje efektywnie wpływały na nasz organizm muszą być poukładane w odpowiednie zestawy, dopasowane do konkretnej osoby. Bierze się pod uwagę przede wszystkim wiek, płeć, stan zdrowia, kondycję fizyczną oraz samopoczucie. Dlatego program ćwiczeń powinien być prowadzony pod okiem specjalisty.

Odetchnij pełną piersią w jodze 


Ważnym elementem składowym hatha jogi jest ćwiczenie oddechu, pełnego, głębokiego oddechu. Odgrywa on bardzo ważną rolę podczas ćwiczeń fizycznych. Wiele ludzi ma problemy z prawidłowym oddychaniem. Nieświadomie spłycamy nasz oddech, co powoduje niedotlenienie organizmu i w konsekwencji problemy ze zdrowiem. Joga pozwala w sposób świadomy i kontrolowany ćwiczyć oddech. Głównym efektem jest oczyszczenie mózgu i ciała z toksyn. Na gruncie psychicznym człowiek zaczyna panować nad swoimi emocjami oraz potrafi wsłuchać się w siebie samego. Ćwiczenia oddechowe pomagają również tym, którzy chorują na astmę lub zapalenie oskrzeli. W ćwiczeniu jogi bardzo ważna jest koordynacja ćwiczeń fizycznych i oddechowych. W momencie wdechu stosuje się ruchy rozszerzające klatkę piersiową i brzuch, natomiast przy wydechu te, które je zwężają.

Widoczne efekty ćwiczenia jogi 


Hatha joga jest przeznaczona z  zasady dla każdego człowieka. W zależności od potrzeb daje imponujące efekty. Ćwiczenia fizyczne wzmacniają ciało fizycznie, zwiększają naszą odporność, dają siłę oraz równowagę. Joga pomaga w walce z bólem głowy, stawów, a  także skutecznie zwalcza nadwagę. Pozytywnie wpływa na układ nerwowy i krwionośny. Opanowany i świadomy oddech nie tylko dotlenia nasze komórki, ale przede wszystkim wpływa na pracę serca. Badania wykazują, że joga łagodzi objawy astmy, zmniejsza ciśnienie krwi oraz pomaga w  czasie menopauzy. Z  kolei efektów na poziomie psychiki człowieka trudno jest zliczyć: wewnętrzna harmonia i spokój, redukcja stresu, opanowanie, kontrola nad zmysłami, poznanie własnego ciała itd.

Prawidłowo jeść i pić 


Joga jest systemem praktycznym, który obejmuje całość zagadnień związanych z  człowiekiem i jego prawidłowym funkcjonowaniem, w tym zdrowe jogiczne odżywianie znane jako jarstwo lub wegetarianizm. Joga odradza ekstremalnych i dla wielu niezdrowych diet takich jak amerykański z pochodzenia weganizm. Mleko krowie, masło, klarowane masło ghee (ghi), jajka, miód, znajdują się na liście dobrych i zdrowych dla człowieka pokarmów, razem ze zbożami, warzywami, strączkowymi czy owocami. Podstawową formą pozyskania energii potrzebnej do odpowiedniego działania jest jedzenie. To, co jemy, wpływa nie tylko na nasz wygląd zewnętrzny, ale także na samopoczucie i postrzeganie siebie. Dzięki temu możemy niejako doładować nasze „akumulatory”. Podstawową zasadą jest wybieranie zdrowych potraw, które będą urozmaicały nasz posiłek. Powinny być to dania proste, nietłuste, bogate w witaminy i węglowodany. Nasz posiłek jest nie tylko przeżuwany, ale i przeżywany. Bardzo istotne jest przeżuwanie jedzenia powoli, gdyż wtedy wytwarza się ślina rozpuszczająca pożywienie.

Trzymając jedzenie dłużej w jamie ustnej przybiera ono temperaturę ciała. Dzięki spokojnemu jedzeniu skrobia zamienia się w cukier, zaś jelita bez problemu mogą strawić małe kawałki połykanego jedzenia. Nie można przesadzać ze słodyczami, które powodują uczucie ciężkości i lenistwa. Warto postawić na wszelkiego rodzaju owoce, warzywa, ryby oraz produkty białkowe. 

Woda jest niezbędnym produktem naszego organizmu. Potrzebujemy jej do życia, jest niezbędna do prawidłowego krążenia krwi, oczyszcza jelita z nieczystości oraz zmniejsza metabolizm. Powinno się wypijać nawet około 8-10 szklanek wody dziennie. Obowiązuje zasada taka sama, jak w jedzeniu: mniej, ale częściej. Zaleca się wypijanie szklanki wody zaraz po przebudzeniu i przed snem. 

Rady dla początkujących w jodze 


- Minimum trzy godziny przed ćwiczeniami nie jedz obfitego posiłku.
- Ćwicz w miejscu czystym i przewietrzonym.
- Nie powinno się odczuwać napięcia w mięśniach twarzy, w uszach i oczach.
- Oddychaj swobodnie przez nos, nie wstrzymuj oddechu podczas trwania w pozycji.
- W każdej asanie pozostawaj na 5 czy 10 oddechów.
- Zawsze po zakończeniu praktyki asan, połóż się na plecach i odpocznij przez około 12-24 minuty, aby usunąć zmęczenie i rozluźnić ciało.

Jak zacząć praktykować jogę? 


Najlepiej zapisać się do grupy początkującej, która ćwiczy pod okiem wykwalifikowanego instruktora czy nauczyciela renomowanej linii przekazu pochodzącej z Indii. Zwykle joginów przedstawia się w pozycji stania na rękach lub na głowie, ale nie masz się czego obawiać, na pierwszych zajęciach nikt nie będzie tego od Ciebie wymagał. Upłynie sporo czasu zanim opanujesz perfekcyjnie asany podstawowe oraz zasady pranajamy (technika opanowania oddechu), która jest niezmiernie ważnym elementem jogi, gdyż uważny wdech dotlenia całe ciało, a prawidłowy wydech oczyszcza płuca i przyspiesza wydalanie z organizmu substancji toksycznych.

Ciekawostki o jodze 


* Jogę uprawia ponad 30 milionów ludzi na świecie. Wśród nich są m.in.: królowa Belgii Elżbieta, Barbara Streisand, Jodie Foster, Goldie Hawn, Jane Fonda, Meg Ryan, Uma Thurman, Tina Turner, Madonna, Sting, Gwyneth Paltrow, Krzysztof Materna i Jolanta Pieńkowska. 
* Asan, a więc wszystkich pozycji w hatha jodze jest co najmniej kilkadziesiąt. W przeszłości jogini praktykowali je wszystkie, co dzisiaj na Zachodzie jest umiejętnością wybitnych nauczycieli i praktyków Hatha Jogi. Doskonale opanowany asan rozumiany jest jako umiejętność pozostania w danej pozycji przez nieokreśloną ilość czasu bez świadomości, iż ma się napięte mięśnie. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz