wtorek, 29 grudnia 2015

Przebudzenie Mocy Jedi

Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy - Epizod VII 


Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy (ang. Star Wars: The Force Awakens) – amerykański film z gatunku fantastyki space opera w reżyserii J.J. Abramsa, którego uroczysta premiera miała miejsce 14 grudnia 2015 roku, a do dystrybucji kinowej trafił dwa dni później czyli 16 grudnia 2015 roku. Globalna, ogólnoświatowa premiera rozpoczęła się 18 grudnia 2015 roku. Jest to siódma odsłona z serii filmów Gwiezdne wojny. W rolach głównych występują Daisy Ridley, John Boyega, Adam Driver, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson i Max von Sydow. Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, Anthony Daniels, Peter Mayhew i Kenny Baker ponownie wcielają się w role z poprzednich filmów. Akcja filmu rozgrywa się około 30 lat po wydarzeniach z filmu Powrót Jedi (Dżedai) i koncentruje się na losach trójki nowych głównych bohaterów. 


Przebudzenie Mocy jest pierwszym filmem w trzeciej trylogii Gwiezdnych wojen ogłoszonej po przejęciu przez The Walt Disney Company Lucasfilmu w październiku 2012. Za produkcję odpowiedzialni byli J.J. Abrams, jego wieloletni współpracownik Bryan Burk oraz prezydent Lucasfilmu Kathleen Kennedy. J.J. Abrams wyreżyserował film w oparciu o scenariusz napisany wspólnie z Lawrence'em Kasdanem, współscenarzystą Imperium kontratakuje i Powrotu Jedi. John Williams ponownie skomponował ścieżkę dźwiękową, a twórca Gwiezdnych wojen George Lucas pomagał jako kreatywny konsultant. Film został wyprodukowany przez Walt Disney Pictures, Lucasfilm i Bad Robot Productions. Dystrybucją zajmie się Walt Disney Studios Motion Pictures. Zdjęcia trwały od maja do listopada 2014 w Abu Zabi, Irlandii i Pinewood Studios w Anglii. 

Przebudzenie Mocy to siódma część Gwiezdnych wojen 


Chociaż trudno to sobie wyobrazić, to są na świecie osoby, które jeszcze nie widziały poprzednich epizodów. Gwiezdne wojny są fenomenem na skalę globalną. Pod koniec lat 70-tych XX wieku pierwsza część Sagi nakręcona przez George’a Lucasa zmieniła na zawsze świat kina. Miecze świetlne, Moc i czarny strój złowrogiego Dartha Vadera na stałe weszły do kanonu popkultury. Pierwsze Gwiezdne wojny zatytułowane później Nowa nadzieja powstały w 1977 roku. 

Film doczekał się dwóch kontynuacji, a po dwóch dekadach od premiery czwartego (chronologicznie) epizodu George Lucas nakręcił trylogię prequeli. Te trzy filmy ukazują kulisy wydarzeń, które doprowadziły do powstania Galaktycznego Imperium. Ostatni aktorski film spod bandery Star Wars o tytule Zemsta Sithów trafił do kin w 2005 roku. Lucas miał z początku w planach nakręcenie 9-ciu części filmowych przygód rodu Skywalkerów, ale trzecia trylogia kontynuująca historię po ostatnim chronologicznie filmie Powrót Jedi nigdy nie powstała. 

Jak już tylko fani zdążyli się pogodzić z tym, że nowe filmy się nie pojawi, Disney wykupił prawa do marki Star Wars i niedługo później zapowiedział zupełnie nowy film. Powracają w nim tak ikoniczne postaci jak Luke, Leia i Han Solo. Ich zadaniem jest przekazanie pałeczki nowemu pokoleniu bohaterów. Pierwszy film z 1977 roku zatytułowany wówczas po prostu Gwiezdne wojny był tak naprawdę czwartym epizodem Sagi. George Lucas zaczął opowiadać swoją historię od środka, stąd filmy z przełomu wieków są tzw. trylogią prequeli. 


Najważniejsze wydarzenie czwartego epizodu nazwane Bitwą o Yavin stało się „rokiem zero” dla kalendarza w Uniwersum. Oznacza to, że na filmową kontynuację przygód bohaterów widzowie czekali bagatela - 32 lata. Rok zero dla świata Gwiezdnych wojen to Bitwa o Yavin. Tak jak w naszym kalendarzu zapisujemy daty z dopiskiem p.n.e. (przed naszą erą) lub n.e. (w naszej erze), tak w Odległej Galaktyce przyjęło się zapisywać daty BBY (Before Battle of Yavin) i ABY (After Battle of Yavin). 

Przebudzenie Mocy garściami czerpie z Oryginalnej Trylogii. Scenografie, kostiumy, efekty specjalne i pewna kameralność przywodzą na myśl Nową nadzieję, czyli film, od którego wszystko się zaczęło. Jest cała masa nawiązań i zabawnych one-linerów, które zrozumieją tylko osoby oglądające poprzednie części. Trylogii prequeli z perspektywy wydarzeń z The Force Awakens równie dobrze mogłoby nie być. Dla bohaterów wydarzenia z Mrocznego Widma, Ataku Klonów i Zemsty Sithów to niemal prehistoria; ba, dla nowego pokolenia bohaterów nawet postaci z Nowej nadziei wydają się mityczne.

Oglądanie poprzednich filmów nie jest tak naprawdę konieczne. Nawiązania spodobają się fanom, a w nowych widzach mogą wzbudzić konsternację, ale Przebudzenie Mocy broni się jako samodzielny film. Mamy zarysowanych nowych bohaterów, a Han, Leia i Luke pełnią rolę mentorów – podobnie jak Obi-Wan będący bohaterem Mrocznego Widma był mentorem dla Luke’a w Nowej Nadziei. Trylogia prequeli jest dla Starej Trylogii tym, czym dla Przebudzenia Mocy jest… właśnie Stara Trylogia. Fabuła siódmej części to odbicie historii, którą już dobrze znamy. Film nawet zaczyna się podobnie: młodzi ludzie, pustynna planeta, tajna misja i bardzo ważny robot. 

Bohaterowie jeszcze nic nie wiedzą o swoim przeznaczeniu i pochodzeniu, ruszają ratować Galaktykę. Finn i Rey, czyli główni bohaterowie Przebudzenia Mocy, tak jak Luke z Nowej Nadziei nie mają zbyt dużo informacji o wydarzeniach sprzed kilku dekad. Tak jak Wojny klonów dla bohaterów Starej Trylogii były owiane tajemnicą, tak zmagania Rebelii i Imperium to w czasach Przebudzenia Mocy dawno zapomniany konflikt. Disney i J.J. Abrams stworzyli dzieło, który może być furtką do świata Gwiezdnych wojen dla kolejnego pokolenia fanów. 

Dla widzów Przebudzenia Mocy to Oryginalna Trylogia będzie tym, czym dla mnie była trylogia prequeli – nada głębi podstarzałym bohaterom z dawnych lat, którzy stanowią tło dla opowiadanej w nowym filmie historii. Mam nadzieję, że stare 40-letnie filmy nie wystraszą wizualnie współczesnych młodych widzów spragnionych magii, których Hollywood przyzwyczaił do przekombinowanego CGI. Na szczęście J.J. Abrams starał się uchwycić ducha Star Wars nie tylko fabularnie, ale również minimalizując wykorzystanie efektów specjalnych. Oglądanie Nowej nadziei po Przebudzeniu Mocy będzie z pewnością ciekawym doświadczeniem, podobnie jak grzebanie w historii minionych wieków.

Wszystko, co musisz wiedzieć idąc na Gwiezdne wojny!  

Nie wszystkim udało się obejrzeć poprzednie sześć części Gwiezdnych wojen przed wejściem na ekrany kin filmu Przebudzenie Mocy. Jeśli wybieracie się zaraz do kina, a chcecie odświeżyć sobie wydarzenia dotychczas wydanych, to zapoznajcie się z naszą własną chronologią świata Star Wars. Rozpoczynamy lekcję historii Odległej Galaktyki! Przebudzenie Mocy to pierwszy film kontynuujący historię Odległej Galaktyki po Powrocie Jedi, który trafił na ekrany kin w 32 lata po premierze ostatniej części Starej Trylogii. W nocy z czwartku na piątek odbyły się pierwsze seanse nowego epizodu Gwiezdnych wojen, a wiele osób zobaczy dzieło J.J. Abramsa w nadchodzący weekend.

Chronologia świata Gwiezdnych Wojen - Star Wars 


Przebudzenie Mocy to siódmy epizod Sagi zapoczątkowanej przez George’a Lucasa. Filmy przedstawiają wydarzenia w fikcyjnym uniwersum na przestrzeni ponad 60-tu lat. Lucas zaczął od czwartej części, a za „rok zero” przyjęto Bitwę o Yavin i zniszczenie Gwiazdy Śmierci. Zwycięstwo Rebelii nad Imperium Galaktycznym było punktem zwrotnym wojny Sojuszu z opresyjnym reżimem Palpatine’a. Tak jak u nas kalendarz przewiduje zapis p.n.e (przed naszą erą) i n.e. (naszej ery), tak w uniwersum stworzonym przez Lucasa daty zapisywane są jako BBY i ABY (Before/After Battle of Yavin).

Trylogia prequeli

32 BBY Epizod 1: Mroczne Widmo (1999)
22 BBY Epizod 2: Atak Klonów (2002)
19 BBY Epizod 3: Zemsta Sithów (2005)

Oryginalna trylogia

0 ABY Epizod 4: Nowa Nadzieja (1977)
3 ABY Epizod 5: Imperium Kontratakuje (1980)
4 ABY Epizod 6: Powrót Jedi (1983)

Trylogia Disneya

34 ABY Epizod 7: Przebudzenie Mocy (2015)
? ABY Epizod 8 (2017) 
? ABY Epizod 9

Co dalej z Expanded Universe?

W księgarniach można nadal znaleźć setki, jeśli nie tysiące książek i komiksów osadzonych w tymże uniwersum. Disney podjął jednak decyzję, że J.J. Abrams otrzyma swobodę twórczą, a Przebudzenie Mocy ignoruje całe Expanded Universe, tworząc zupełnie nowy kanon. Jeśli chcemy zrobić podsumowanie fikcyjnej historii uniwersum Star Wars wliczając w to dotychczas wydane powieści to sami musimy wydać książkę. Na szczęście do tzw. kanonu Disneya zaliczamy mniej dzieł: filmy, dwa seriale animowanie, kilka powieści i kilka nowych serii komiksowych. 

Fabuła Przebudzenia Mocy 


Akcja filmu rozgrywa się 30 lat po wydarzeniach z części szóstej. Po zniszczeniu drugiej Gwiazdy Śmierci Luke Skywalker znika, a schedę po Galaktycznym Imperium przejmuje Najwyższy Porządek (mroczny Pierwszy Zakon, ang. The First Order), który chce zlikwidować ostatniego Jedi (Dżedai) i zniszczyć Republikę. Na czele ruchu oporu staje siostra Luke’a, Leia, która usiłuje go odnaleźć i nakłonić do pomocy. W tym celu wysyła swojego najlepszego pilota, Poe Damerona na planetę Jakku. Tam spotyka się on z Lor San Tekkiem, który przekazuje mu mapę z miejscem pobytu Luke’a. W tym samym czasie szturmowcy demonicznie mrocznego Najwyższego Porządku (Pierwszego Zakonu) pod wodzą Kylo Rena atakują wioskę i chwytają Damerona. Wcześniej udaje mu się umieścić mapę w małym droidzie BB-8. Po pewnym czasie spotyka go zbieraczka złomu Rey, i przygarnia do siebie. Tymczasem Ren torturując Damerona dowiaduje się o droidzie i rozpoczyna jego poszukiwania. 


Po masakrze na Jakku jeden ze szturmowców FN-2187, nie mogąc dłużej znieść takiego życia, uwalnia Damerona i ucieka z nim małym TIE fighterem. Wtedy też Poe nadaje mu imię „Finn”. Ścigani przez mroczne siły imperialne Najwyższego Porządku rozbijają się na Jakku, ale po katastrofie Finn orientuje się, że jest sam. W jednej z wiosek spotyka Rey i BB-8. Tam szybko zostają wytropieni i zaatakowani przez wrogie myśliwce Imperium Ciemności. Kradną więc starego, wysłużonego Sokoła Millenium i odlatują nim z planety, który po pewnym czasie zostaje przechwycony przez nowy statek Hana Solo. 

Tymczasem w głównej bazie mrocznego Najwyższego Porządku (Pierwszego Zakonu) – planecie zmienionej w superbroń zdolną do niszczenia systemów gwiezdnych – Najwyższy Wódz, Snoke, wydaje generałowi Huxowi rozkaz jej użycia. W ten sposób zostaje zniszczona stolica Republiki i jej flota. Z kolei mroczny dowódca Kylo Ren dowiaduje się od Snoke’a, że musi zabić swojego ojca, Hana Solo, aby pokonać jasną stronę Mocy (siły Światłości, Białą Lożę, która go rzekomo kusi). Złe ciemne moce Najwyższego Porządku przypuszczają więc atak na planetę Takodana. Na tej planecie Han, Chewbacca i Finn zostają uratowani przez myśliwce ruchu oporu, którym przewodzi Dameron, ale Rey zostaje schwytana i zabrana do głównej bazy sił ciemności i mroku. Podczas przesłuchania przez Kylo Rena opiera się jego mocy i odkrywa, że ona również ją posiada. Dzięki niej ucieka z sali przesłuchań stosując skutecznie technikę hipnotyczną jako broń psychotroniczną. 

Han, Chewbacca, Finn i BB-8 przybywają do bazy ruchu oporu na D'Qar, gdzie spotykają Leię oraz C-3PO i R2-D2, który od czasu zniknięcia mistrza Luke’a Skywalkera pozostaje w stanie hibernacji. Ponieważ mroczny Najwyższy Porządek przygotowuje się do zniszczenia D'Qar, rebelianci z ruchu oporu opracowują plan zniszczenia ich superbroni w postaci wielkiej stacji bojowej ładowanej przez wysysanie gwiazdy z energii i plazmy. Generał Leia sugeruje również Hanowi Solo, że może się udać  przyprowadził ich wykolejonego na ciemną stronę Mocy syna z powrotem do domu. Za pomocą Sokoła Millenium Han, Chewbacca i Fin przenikają do wnętrza bazy, gdzie dezaktywują jej osłony i odnajdują Reyę, która się w międzyczasie zdążyła uwolnić. Han stawia też czoło Kylo Renowi i błaga go, by porzucił ciemną stronę i ścieżkę zła. Ten pomimo wewnętrznego rozdarcia zabija Hana Solo, swojego ojca. Wówczas Chewbacca rani go strzałem ze swojej laserowej kuszy. Tymczasem myśliwce ruchu oporu rozpoczynają atak na stację sił ciemnej strony. 

Pomimo ran Kylo Ren ściga Fina i Rey. Po pokonaniu Fina, Rey bierze świetlny miecz jakim władał i sama rozpoczyna z nim ostrą walkę jako wprawiona w walce wręcz i bronią białą od dzieciństwa. Dzięki jasnej Mocy (białe Światło) udaje jej się pokonać demonicznego Rena, ale po chwili zostają rozdzieleni przez szczelinę w ziemi. Dziewczyna wraz z Finnem i Chewbaccą uciekają Sokołem Millenium, a Kylo Ren na rozkaz Snoke’a zostaje ewakuowany z bazy, która zostaje ostatecznie zniszczona przez rebeliantów z ruchu oporu sił światłości walczących przeciwko mrocznemu zniewoleniu. Podczas, gdy na D'Qar, ruch oporu świętuje zwycięstwo, Leia, Chewbacca i Rey opłakują śmierć Hana Solo. Nieoczekiwanie R2-D2 budzi się z hibernacji i ujawnia brakującą część mapy Galaktyki, która pozwala Rey odszukać mistrza Luke’a Skywalkera na odległej planecie. 

Reżyser Przebudzenia Mocy, J.J. Abrams wprost mówi, że inspiracją dla organizacji mrocznych sił demonicznych zwanej Najwyższym Porządkiem, a właściwie Pierwszym Zakonem jest aluzja do grupy oficerów SS rozpoznawanych po kryptonimie Odessa (Organisation der Ehemaligen SS-Angehörigen). Aluzje do germańskiej historii podbojów nie trudno odkryć w Gwiezdnych Wojnach, ale historia agresywnego zwalczania sił Światłości, Dobra i Postępu przez siły ciemne, mroczne i złe wpisana jest w całą historię ludzkości. Nawet w stylizacji umundurowania oficerów Gwiazdy Śmierci widać inspiracje hitlerowską Trzecią Rzeszą jako źródłem szerzenia się siła ciemności i mroku oraz wszelkiego zła. Walka mrocznego dyktatorskiego imperium zła (Imperium Galaktyki) ze światłymi siłami postępu, oświaty, wolności osobistej, edukacji naukowej, demokracji ludowej (Republika) - to historia walki o wolność jaka przez wieki i tysiąclecia przelewa się przez wszystkie rejony kuli ziemskiej. 

Bardzo krótka historia Odległej Galaktyki 


Mroczne Widmo (32 lata BBY)

Na 32 lata przed zniszczeniem Gwiazdy Śmierci przez Luke’a Skywalkera w Galaktyce rządzi Republika. Na senat składają się przedstawiciele rządów najważniejszych planet i pangalaktycznych korporacji. Porządku strzegą, prócz typowej policji, Rycerze Jedi, czyli broniący pokoju mistyczni wojownicy i dyplomaci władający tajemniczą Mocą. Od tysiąca lat mieszkańcy Republiki nie byli świadkami żadnego większego konfliktu i nie dysponują regularnych wojskiem, a małe armie mają tylko niektóre z planet. Senat trawi postępująca korupcja. Na orbicie planety Naboo wybucha kryzys: Federacja Handlowa blokuje układ, który kończy się okupacją pokojowo nastawionej planety. Rycerze Jedi zostali wysłani przez Senat na Naboo celem załagodzenia konfliktu.

Misja mistrza Obi-Wan Kenobi i jego mistrza Qui-Gon Jinna zakończyła się niepowodzeniem. Federacja, sterowana potajemnie przez mrocznego Lorda Sithów Dartha Sidiousa, rozpoczyna zbrodniczą inwazję. Rycerze Jedi (Dżedai) uwalniają królową i uciekają z nią z okupowanej planety. Ich statek kosmiczny zostaje uszkodzony i lądują na Tatooine, czyli piaszczystej planecie na obrzeżach Galaktyki. 

Za uciekinierami podąża uczeń Sidiousa, Darth Maul będący mrocznym adeptem czarnej loży Sithów (sił zła). To mroczny wojownik władający demoniczną Mocą, którego czarny Zakon przez millenium planował obalenie Republiki. Jedi udaje się naprawić statek i zabierają ze sobą na pokład mającego niesamowity potencjał młodego chłopca: Anakina Skywalkera. Qui-Gon toczy nierozstrzygnięty pojedynek z Maulem. Bohaterowie udają się na Coruscant, czyli planetę będącą centrum Galaktyki. 

Mimo starań mistrza Qui-Gona, Rada Jedi nie chce przyjąć Anakina w szeregi Jedi. Widzi jego potencjał mierzony w midichlorianach (jednostkach duchowej Mocy), ale chłopiec jest zbyt stary na rozpoczęcie szkolenia. Senat zaś wysłuchuje królowej Naboo, ale nie jest w stanie pomóc okupowanej planecie. Zgłoszone zostaje wotum nieufności dla Kanclerza, który zostaje odwołany ze swojego stanowiska. 

Królowa Amidala w towarzystwie mistrza Obi-Wana, Qui-Gona i młodego Anakina wraca na Naboo, by odbić swoją planetę z rąk Federacji. Po długiej bitwie, w którą zaangażowana została rasa Gungan – istot mieszkających obok ludzi na Naboo – udaje się pokonać Federację. Obi-Wan i Qui-Gon toczą walkę z Darthem Maulem. Pokonanie mrocznego satanicznego Sitha okupione jest śmiercią starszego Jedi. 

Armia robotów Federacji Handlowej zostaje pokonana, a Naboo wyzwolone. Senator z tej planety – Palpatine – zostaje w międzyczasie wybrany w stolicy nowym kanclerzem. Mistrz mistrzów Yoda, który przewodzi Radzie Jedi, godzi się, by mistrz Obi-Wan spełnił obietnicę umierającego Qui-Gona – tak zaczyna się wprowadzanie młodego Anakina w arkana światłego Zakonu Jedi.

Atak Klonów (22 lata BBY)

Po dekadzie od oblężenia Naboo, Republice grozi rozłam. Część systemów gwiezdnych ogłosiła niepodległość, łącząc się w Konfederację Niezależnych Systemów. Separatystom przewodzi były rycerz Jedi, hrabia Dooku. Galaktyka znajduje się na skraju wojny, a Amidala, teraz senator Naboo, nieomal padła ofiarą zamachu. Obi-Wan i szkolony przez niego Anakin zostają przydzieleni przez Palpatine’a do ochrony młodej senator. Tropiąc niedoszłych zabójców Amidali, świetliści rycerze Jedi trafiają na trop, który doprowadza mistrza Kenobi na Kamino – planetę, gdzie humanoidalni obcy od dekady hodują armię klonów. Mistrz Obi-Wan, szukając winnych, podąża dalej i wpada w sidła Dooku; mrocznego Sitha znanego jako Darth Tyranus. 

Anakin Skywalker i Padme Amidala udają się na Naboo, gdzie rodzi się między nimi zakazane uczucie i biorą potajemnie ślub. Anakin ślubował wierność rycerzom Jedi. Zakon naucza, że niestosowne uczucia i złe emocje mogą sprowadzić jego członków na Ciemną Stronę Mocy, w mroczne sidła zła. Mimo to młody wojownik, który zbyt późno zaczął szkolenie, zakochuje się w senator powierzonej jego ochronie, nie dosyć siły woli aby panować nad sobą. Naraża swoją misję na szwank i dręczony wizjami rusza odszukać matkę na Tatooine, a Padme postanawia mu towarzyszyć. 

Po powrocie na rodzinną planetę, Anakin znajduję umierającą matkę w obozowisku Ludzi Pustyni. W akcie zemsty zabija odpowiedzialnych za jej śmierć dzikusów i rusza z Padme na Geonosis, by uratować mistrza Obi-Wana. Misja ratunkowa nie poszła zgodnie z planem, a bohaterów ratuje dopiero Armia Klonów, której przewodzi mistrz Jedi i przewodniczący rady – Yoda. Towarzysze ratują mistrza Obi-Wana, Anakina i Amidalę, ale ponoszą ogromne straty. Klony walczące dla Republiki stają naprzeciw Armii Robotów ufundowanej przez wspierające Separatystów korporacje. Jedi toczą pojedynek z Dooku, któremu udaje się zbiec. Republika nie ma wyjścia innego, niż wdanie się w długą i wyniszczającą wojnę.

Zemsta Sithów (20 lat BBY)

Po trzech latach walk na dziesiątkach różnych planet, Anakin i mistrz światłości Obi-Wan Kenobi bronią stolicy przed atakiem Separatystów. W desperacji lądują na wrogim krążowniku, na którym Generał Grievious i hrabia Dooku przetrzymują Palpatine’a. Jedi udaje się odbić kanclerza, a po zakończonym pojedynku Anakin, bez wiedzy Obi-Wana, ku uciesze Palpatine’a, dokonuje egzekucji na Tyranusie. Separatyści się wycofują, a mistrz Obi-Wan rusza tropem ich ostatniego generała – Grievousa. Jedi wierzą, że po eliminacji cyborga uda im się zakończyć wojnę. Anakin z kolei zostaje w stolicy i dowiaduje się, że Padme jest w ciąży. Moc zsyła mu z kolei wizje umierającej żony i desperacko poszukuje dla niej ratunku. Z niespodziewaną pomocą przychodzi mu kanclerz Palpetine. 

Palpatine ujawnia Anakinowi, że tak naprawdę to on jest mrocznym Lordem Sithów, sterującym Wojną Klonów od samego początku.
Darth Sidious nakłania Anakina do porzucenia Zakonu Jedi i przejścia na Ciemną Stronę Mocy szantażem – wmawia mu sugestywnie, że tylko on może uratować jego żonę i ich nienarodzone dziecko. Widzimy siłę sugestii stosowaną przez ciemne demoniczne siły. Anakin przyjmuje imię Darth Vader i zbójecko zdradza świetlisty Zakon (Białą Lożę, Białe Bractwo), perfidnie mordując młodych adeptów w Świątyni Jedi, co obrazuje zabijanie młodych dusz przez siły zła. Po tym okrutnym akcie rusza na Mustafar i zabija ostatnich przywódców Separatystów. 

Sidious zabija niemal wszystkich członków świetlistej Rady Jedi i przejmuje władzę, zmieniając Republikę w demoniczne Imperium. Palpatine wydaje słynny Rozkaz 66 – klony mają zabić w zdradziecki sposób wszystkich rycerzy światła zwanych Jedi. Zaledwie garstce świetlistych rycerzy udaje się ujść z życiem. Wśród nich jest mistrz Obi-Wan, który po pokonaniu Grievousa gubi pościg klonów i wraca na Coruscant. Razem z Padme ruszają tropem zdradliwego Anakina, którego postać jest przestrogą, aby nie uczyć duchowej Mocy ludzi nieodpowiednich. Mentor i jego uczeń toczą na Mustafar pojedynek, który kończy się sromotną klęską Anakina. Mistrz Obi-Wan zabiera jego miecz świetlny i zostawia go na skraju rzeki lawy. Młodego Anakina ratuje świeżo mianowany Imperator, który zakuwa go w (później ikoniczną) czarną zbroję z respiratorem - symbolem Vadera. Padme umiera przy porodzie powijając bliźniaki: Luke’a i Leię. Obi-Wan i Yoda udają się na dobrowolne wygnanie czy raczej na duchowe odosobnienie celem wzmocnienia ducha i rozwoju mistycznej Mocy. 

Nowa Nadzieja (BY)

Przez dwie dekady demoniczny Imperator satanicznej czarnej mocy terroryzuje Galaktykę i siły Światłosci czyli Jedi. Garstce Rebeliantów udaje się wreszcie odnieść małe zwycięstwo, zdobywając plany nowej stacji bojowej Imperium Zła. Statek buntowników zostaje jednak schwytany nad Tatooine. Księżniczka Leia przed schwytaniem przez Dartha Vadera ukrywa plany Gwiazdy Śmierci w pamięci droida R2-D2. 

Kultowy droid trafia na powierzchnię pustynnej planety i ma za zadanie odszukać mistrza Obi-Wana Kenobi. Ze względu na zbieg okoliczności R2-D2, napotyka na swojej drodze młodego farmera, Luke’a Skywalkera. Razem ruszają do chatki mistrza Kenobi, który przekazuje Luke’owi miecz świetlny jego ojca. Mroczne Imperium w tym samym czasie odnajduje dom rodzinny młodzieńca i zabija jego wujostwo. Luke i Kenobi, dzięki pomocy szmuglera Hana Solo, opuszczają planetę na pokładzie Sokoła Millenium.

Celem podróży bohaterów jest Alderaan. Po doleceniu na miejsce okazuje się, że planeta została zniszczona przez nową broń satanicznego Imperium. Sokół trafia na pokład Gwiazdy Śmierci, gdzie Luke i Han ratują przetrzymywaną tam przez złego Dartha Vadera księżniczkę. Mistrz Obi-Wan toczy pojedynek ze swoim byłym uczniem, dając swoim kompanom czas na ucieczkę i przegrywa. 
Luke, Han i Leia trafiają do bazy Rebeliantów na Yavinie IV, ale nadajnik przylepiony do kadłuba Sokoła naprowadza Imperium na kryjówkę buntowników. Gdy tylko Gwiazda Śmierci pojawia się w układzie rozpoczyna się wyścig z czasem. 

Po przeanalizowaniu planów stacji bojowej udaje się znaleźć słaby punkt demonicznej Gwiazdy Śmierci. Luke w towarzystwie pilotów rusza w bój i po długiej walce celnym strzałem doprowadza do zniszczenia Gwiazdy Śmierci. Nie byłoby to możliwe bez pomocy Hana Solo, który wpierw odleciał przed walką z nagrodą za uwolnienie księżniczki, ale wrócił by pomóc nowym przyjaciołom. 

Imperium Kontratakuje (3 lata ABY)

Zwycięstwo Rebeliantów - sił światłości - pozwoliło im odetchnąć, ale zmuszeni byli szukać nowej bazy. Tę udało im się znaleźć dopiero po trzech latach na mroźnej planecie Hoth. Demoniczny Vader, który przetrwał Bitwę o Yavin na pokładzie swojego myśliwca, przeszukuje całą Galaktykę w poszukiwaniu pilota odpowiedzialnego za zniszczenie Gwiazdy Śmierci i wreszcie wpada na trop Rebeliantów. Zanim udało się zbudować bazę na orbicie Hoth pokazują się Niszczyciele Gwiezdne. Imperium przypuszcza szturm na bazę i zmusza Rebeliantów do ucieczki. Luke Skywalker, po tym jak przemówił do niego duch mistrza Obi-Wana, rusza na Dagobah w poszukiwaniu mistrza mistrzów znanego jako Yoda. Han i Leia z kolei odłączają się od sił Sojuszu ze względu na zniszczony hipernapęd. 

Syn Anakina odnajduje wreszcie mentora, który może mu pomóc stać się rycerzem Jedi. Po śmierci mistrza Obi-Wana młody Luke nie mógł znaleźć nikogo, kto byłby w stanie wyjaśnić mu, jak skutecznie korzystać z duchowej Mocy (przejawiać Siddhi). Mistrz Yoda ukrywający się na bagnistej planecie też z początku nie chciał szkolić Luke’a, ale stary mistrz w końcu postanowił zaryzykować. Niestety Luke przerwał swoje szkolenie po wizji przyjaciół znajdujących się w niebezpieczeństwie. Leia i Han po Bitwie o Hoth, ze względu na brak hipernapędu trafili na znajdujący się niedaleko Bespin. Liczyli na pomoc Lando Calrissiana, ale znajomy Hana nie mógł im jej udzielić. Księżniczkę i byłego przemytnika schwytał wkrótce później demoniczny Darth Vader, który następnie zahibernował Hana Solo w bryle karbonitu. 

Luke dociera na stację i toczy zawzięty pojedynek z Darthem Vaderem. Potyczka kończy się ucięciem ręki Luke’a, w której dzierżył miecz świetlny. Diaboliczny Lord Sithów wyjawia Luke’owi, że jest jego ojcem i proponuje mu wspólne rządzenie Galaktyką po obaleniu Imperatora Palpetine. Świetlisty Rebeliant ani myśli się na to godzić i woli popełnić samobójstwo. Leia ratuje go w ostatniej chwili. 

Powrót Jedi (4 lata ABY)

Zamrożony przez demonicznego sitha Vadera w bryle karbonitu Han Solo trafił do pałacu gangstera Jabby i zawisnął na ścianie w ramach kary za niespłacone długi. Luke, Leia, Lando i Chewbacca postanowili odbić przyjaciela infiltrując pałac, w którym przetrzymywano zahibernowanego szmuglera. Akcja zakończyła się sukcesem. Luke poleciał na Dagobah, by dokończyć naukę i znalazł tam umierającego już mistrza Yodę, który niczym wschodni i biblijni prorocy żył prawie tysiąc lat. Stary mistrz uznał, że szkolenie młodego chłopaka zostało tak naprawdę zakończone i powinien stawić czoła demonicznemu Vaderowi. Mistrz Yoda na łożu śmierci wyjawia, że „jest jeszcze jeden Skywalker” – ma na myśli Leię, czyli siostrę-bliźniaczkę ostatniego Rycerza Jedi.

Rebelianci po uratowaniu Hana muszą się zmierzyć z okropną nowiną. Szpiedzy Sojuszu wykryli, że Imperium planuje stworzyć drugą, jeszcze potężniejszą Gwiazdę Śmierci. Rebelianci postanowili zrobić wszystko, byle tylko nie dopuścić do ukończenia budowy stacji bojowej, zdolnej niszczyć całe planety. Luke, Leia i Han, wraz z grupą żołnierzy, polecieli na księżyc planety Endor, a zadaniem buntowników było wyłączenie generatora pola siłowego. Po wielu trudach udało się zniszczyć generator pola, a Gwiazda Śmierci została wystawiona na atak. Pozwoliło to pilotom Rebelii zniszczyć reaktor znajdujący się w środku niedokończonej stacji. 

Luke z kolei poddał się Vaderowi, licząc na to, że uda mu się nawrócić ojca na Jasną Stronę Mocy. Vader zabrał go jednak przed oblicze Imperatora – prosto na pokład Gwiazdy Śmierci. Mroczny imperator Palpatine chciał nakłonić młodego rycerza Jedi do zdradzenia ideałów i zabicia ojca, a po odmowie poddał go torturom. Satanistyczny Darth Vader nie mógł znieść widoku cierpiącego syna i poświęcił swoje życie, by zabić Imperatora Palpetine'a. Luke zabrał ciało ojca i odleciał z Gwiazdy Śmierci na moment przed wysadzeniem jej przez Rebeliantów i w ciszy pochował Anakina Skywalkera na Endorze. 

Przebudzenie Mocy - Hit kina XXI wieku 


Przebudzenie Mocy (34 lata ABY)... Akcja filmu Przebudzenie Mocy dzieje się w 30 lat po zakończeniu Powrotu Jedi. Przebudzenie Mocy zgodnie z oczekiwaniami jest hitem. Nie tylko najnowszy epizod Sagi został ciepło przyjęty przez widzów, ale też zarabia kosmiczne pieniądze. Teraz ostatnia część Star Wars pobiła kolejny rekord. Disney wykupił markę Star Wars od George’a Lucasa za cztery miliardy dolarów i wziął się do pracy. Po zaledwie trzech latach od sfinalizowania tej transakcji do kin trafił zupełnie nowy epizod o tytule Przebudzenie Mocy, a teraz Disney ma moc pieniędzy. Przez kilka ostatnich miesięcy machina marketingowa Star Wars sprawiała, że o zbliżającej premierze nie dało się zapomnieć. Cegiełki do globalnego hype’u dokładali też sami fani, którzy nie mogli się doczekać i dalszych przygód ulubionych bohaterów, i wprowadzenia nowych postaci. Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że Gwiezdne wojny w interpretacji Disneya i J.J. Abramsa okazały się ogromnym sukcesem. 


Najpierw wśród widzów, a potem sprzedażowym. Reżyser zagrał bezpiecznie robiąc, jak sugerują nieliczni złośliwcy, remake Nowej Nadziei. To jest strzał w dziesiątkę. Podsumujmy więc, za Entertainment Weekly, co Disneyowi już teraz, w niecałe dwa tygodnie od premiery, udało się osiągnąć – i to z zastrzeżeniem, że letnie premiery zwykle zarabiają więcej, a w dodatku siódmy epizod Star Wars dopiero w przyszłym roku trafi do kin w Chinach. 

- Przebudzenie Mocy zanotowało już teraz 1,09 mld dolarów (ponad 3 mld złotych) wpływów z biletów w skali świata i jest najszybciej zarabiającym filmem w historii kina! 
- Dzięki Przebudzeniu Mocy Disney zarobił ponad 2 mld dolarów w 2015 roku. 
- 545 mln dolarów wpływów z biletów zanotowano w samych Stanach Zjednoczonych, co daje już teraz piątą lokatę na liście najlepiej zarabiających filmów w Stanach Zjednoczonych, przed Mrocznym Rycerzem. 
- Przebicie bariery 500 mln dolarów w USA zajęło Jurassic World 17 dni, Przebudzeniu Mocy – zaledwie 10 dni! 
- Rekordowa sprzedaż biletów w okresie świątecznym w USA, 49,3 mln dolarów w USA! 
- Rekordowa sprzedaż w drugi weekend emisji – 153,5 mln dolarów; Jurassic World zdobył w analogicznym okresie 106,6 mln dol.
- Szał na Gwiezdne wojny rozkręcany na Zachodzie znalazł odbicie też w naszym kraju. Nie tylko już na dwa miesiące przed premierą sprzedano rekordową liczbę biletów na seans, ale Przebudzenie Mocy – wyemitowane u nas mimo innych planów w dniu globalnej premiery – zarobiło też w Polsce kupę kasy:
- Film zanotował ze sprzedaży biletów w weekend 18 mln zł i to rekordowa kwota na naszym rynku dzięki seansom 3D i w kinach IMAX. 
- 43 proc. widzów oglądało film z dubbingiem. 
- Frekwencja nie była rekordowa, ale film obejrzało 790 tysięcy widzów, Przebudzenie Mocy ustępuje tylko filmom Pięćdziesiąt twarzy Greya (834 tys. widzów) i Shrek Trzeci (około 793 tys. widzów). 
- Widzowie w kinach oglądali praktycznie tylko Gwiezdne wojny, a łącznie liczba widzów to 939 tysięcy osób – ponad milion ludzi było w kinach tylko podczas premier Pięćdziesiąt twarzy Greya i Listów do M. 2. 

Obsada aktorska Przebudzenia Mocy 

Rola - Aktor (Rok urodzenia) - Polski dubbing 

Finn - John Boyega (1992) - Sebastian Fabijański
Rey - Daisy Ridley (1992) - Weronika Humaj
Kylo Ren - Adam Driver (1983) - Marcin Dorociński
Poe Dameron - Oscar Isaac (1979) - Marcin Bosak
Naczelny Wódz Snoke - Andy Serkis (1964) - Grzegorz Damięcki
Generał Hux - Domhnall Gleeson (1983) - Kamil Kula
Maz Kanata - Lupita Nyong’o (1983) - Lidia Sadowa
Lor San Tekka - Max von Sydow (1929) - Franciszek Pieczka
Kapitan Phasma - Gwendoline Christie (1978) - Katarzyna Dąbrowska
Han Solo - Harrison Ford (1942) - Marek Lewandowski
Generał Leia Organa-Solo - Carrie Fisher (1956) - Dorota Kolak
Luke Skywalker - Mark Hamill (1951) - 
Chewbacca - Peter Mayhew  (1944) - 
C-3PO - Anthony Daniels (1946) - Piotr Bajor
R2-D2 - Kenny Baker (1934) - 

W filmie występują również: Crystal Clarke, Pip Andersen, Christina Chong, Miltos Yerolemou, Greg Grunberg, Warwick Davis, Billie Lourd, Maisie Richardson-Sellers, Iko Uwais, Yayan Ruhian, Cecep Arif Rahman, Amybeth Hargreaves, Leanne Best Jessica Henwick. 

Kenny Baker (ur. 24 sierpnia 1934) – brytyjski aktor, karzeł – ma 112 cm wzrostu. Baker najbardziej znany jest z roli R2-D2, droida przeznaczonego do naprawy usterek pojazdów z filmowej sagi Gwiezdne wojny.

Anthony Daniels (ur. 21 lutego 1946 w Salisbury w Anglii) to angielski aktor telewizyjny i filmowy najbardziej znany z roli robota C-3PO z serii filmów Gwiezdne wojny. Daniels to jedyny aktor, który wystąpił we wszystkich siedmiu filmach grając tę samą postać (Kenny Baker, grający R2-D2 wystąpił w sześciu). W Ataku klonów gra także trzecioplanową postać porucznika Dannl Faytonni (pojawia się w jednej scenie), a w Zemście Sithów pojawia się także krótko na ekranie w jednej ze scen dziejących się w Operze Galaktycznej. 

Peter Mayhew (ur. 19 maja 1944 w Londynie) – angielski aktor. Zanim rozpoczął karierę aktorską był pracownikiem szpitala. najbardziej znany z roli Chewbacki w „Gwiezdnych wojnach”. Wcielił się w tę postać pięciokrotnie: w trzeciej, czwartej, piątej, szóstej i siódmej części. Do roli Chewbacki był brany pod uwagę także David Prowse, któremu ostatecznie powierzono rolę Dartha Vadera. Peter Mayhew jako Chewbacca wystąpił w poświęconym „Gwiezdnym Wojnom” odcinku „Muppet Show” (1980 rok) oraz w „Star Wars Holiday Special”. W 1997 roku w stroju Chewbacki odebrał nagrodę MTV. Zagrał ponadto w serialach „Terror” i „Dark Towers”. Od 1999 roku jego żoną jest Angie Luker. Jest bardzo wysokim aktorem – mierzy 221 cm wzrostu. W jednym z wywiadów powiedział, że tak wysoki wzrost jest spowodowany nie gigantyzmem, ale zespołem Marfana. Cykl wzrostu aktor zakończył będąc nastolatkiem po udanej kuracji nadmiernie aktywnej przysadki mózgowej. Mayhew przyjął obywatelstwo amerykańskie 17 października 2005 roku. W 2013 przeszedł operację wszczepienia protezy kolana. Pomimo tego ponownie wcielił się w rolę Chewbacki w siódmej części Gwiezdnych wojen. 

Carrie Frances Fisher (ur. 21 października 1956) – aktorka i pisarka amerykańska. Fisher urodziła się w Beverly Hills w stanie Kalifornia. Jej ojcem był artysta wokalny pochodzenia żydowskiego Eddie Fisher, zaś matką aktorka Debbie Reynolds. Ma młodszego brata Todda i dwie siostry przyrodnie, Joely Fisher i Tricię Leigh Fisher – również aktorki. Gdy Carrie miała dwa lata, jej ojciec rozwiódł się z matką i poślubił Elizabeth Taylor. W następnym roku jej matka poślubiła Harry'ego Karla. Na początku lat osiemdziesiątych przez krótki czas jej mężem był muzyk Paul Simon. Cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową, pomimo tego jednak zmobilizowała się i zagrała w VII części. Mając 12 lat, wyjechała z matką do Las Vegas. Jej najbardziej znaną rolą jest rola księżniczki Lei w pierwszej trylogii Gwiezdnych wojen (epizody IV–VI). Jej partnerami byli m.in. Harrison Ford (Han Solo) i Alec Guinness (Obi-Wan Kenobi). 

Harrison Ford (ur. 13 lipca 1942 w Chicago) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, producent filmowy. Międzynarodową sławę przyniosły mu role w pierwszej trylogii Gwiezdnych wojen (gdzie wcielił się w postać Hana Solo) oraz w serii filmów o przygodach Indiany Jonesa (tytułowa rola). Honorowy laureat Złotego Globu za całokształt twórczości oraz nominowany do Oscara za pierwszoplanową rolę męską w filmie Świadek. W 1997 r. magazyn Empire umieścił go na pierwszym miejscu na liście 100 najlepszych gwiazd kina wszech czasów. Filmy z jego udziałem zarobiły w USA prawie 3,4 miliarda dolarów, a na świecie 6 miliardów, czyniąc go jedną z najlepiej zarabiających gwiazd folmowych. W 1975 roku George Lucas przekonał go do zagrania w Gwiezdnych wojnach i obsadził w jednej z głównych ról. Film odniósł na całym świecie ogromny sukces, stając się jednym z najbardziej kasowych filmów wszech czasów, a rola Hana Solo uczyniła z Forda supergwiazdę. Z powodzeniem wystąpił też w dalszych częściach futurystycznej epopei: Imperium kontratakuje (1980) i Powrót Jedi (1983). Chciał także, żeby Lucas w ostatniej części uśmiercił jego bohatera, lecz ten odmówił! W uznaniu dla zasług Harrisona Forda na rzecz ochrony środowiska utworzono nazwy dla nowo odkrytych gatunków mrówek (Pheidole harrisonfordi) i pająków (Calponia harrisonfordi). 

Mark Richard Hamill (ur. 25 września 1951 w Concord, Kalifornia) – amerykański aktor. Najbardziej znany jest z roli Luke'a Skywalkera w Gwiezdnych wojnach George'a Lucasa (Epizody IV-VII: Nowa nadzieja, Imperium kontratakuje, Powrót Jedi i Przebudzenie Mocy). Często podkładał głos w filmach i serialach animowanych (na przykład jako Joker w serialu Batman The Animated Series), a także w grach komputerowych jako Joker w Batman: Arkham Asylum oraz w Batman: Arkham City, i między innymi w grze Darksiders, jako Watcher (obserwator Wojny). Grał też w Wielkiej Czerwonej Jedynce. Występował na Broadwayu. Ma 175 cm wzrostu. 

John Boyega (ur. 17 marca 1992 w Londynie) – brytyjski aktor filmowy. Urodził się w 17 marca 1992 w Peckham w Londynie w rodzinie imigrantów z Nigerii, jako syn pastora. Grał w przedstawieniach szkolnych od najmłodszych lat, w teatrach młodzieżowych występował jako nastolatek. W 2011 w swoim debiucie filmowym zagrał główną rolę w filmie Atak na dzielnicę, za którą otrzymał Czarną Szpulę dla najlepszego aktora. W 2013 wystąpił w filmie Half of a Yellow Sun na podstawie książki Chimamandy Ngozi Adichie pod tym samym tytułem. W dniu 29 kwietnia 2014 ogłoszono, że Beyonga wystąpi jako jeden z głównych bohaterów w siódmej części Gwiezdnych wojen reprezentując tam młodsze pokolenie bohaterów. W filmie J.J. Abramsa Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy wcielił się w rolę Finna. 

Daisy Isobel Ridley (ur. 10 kwietnia 1992 w Londynie) – brytyjska aktorka filmowa i telewizyjna. W kwietniu 2014 roku ogłoszono, że aktorka zagra rolę Rey w VII części Gwiezdnych wojen. Do roli została wytypowana w lutym 2014 roku. Był to celowy zabieg reżysera Jeffreya Abramsa, który chciał odtworzyć kasting do części powstałej jako pierwszej (1977), podczas którego George Lucas zatrudnił jedynie mniej znanych aktorów, którzy jednak stali się sławni. Dom rodzinny Ridley mieści się w dystrykcie Maida Vale we wschodnim Londynie. 

Adam Driver (ur. 19 listopada 1983 roku w San Diego) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Najbardziej znany z roli Kylo Rena w filmie Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Driver urodził się w San Diego w Kalifornii, ale szybko przeniósł się z rodziną do Mishawaki w stanie Indiana, gdzie się wychował. Najważniejsza rola w życiu to film Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy, w którym Driver wystąpił w jednej z głównych ról, czarnego charakteru, Kylo Rena. W 2013 roku Driver poślubił Joanne Tucker, z którą wcześniej był od długiego czasu w związku. Aktor prowadzi organizację non-profit Arts in the Armed Forces, która zajmuje się organizowaniem przedstawień scenicznych dla personelu wojskowego.  W latach 2001-2003 w wojsku spędził 2 lata i osiem miesięcy, w Piechocie Morskiej Stanów Zjednoczonych.  

Przebudzenie Mocy to film pełen magii 


Główna idea filmu pasuje do znanej metafizyki walki sił ciemności przeciwko siłom dobra i światła, jak to znamy chociażby z mistycznych przekazów i legend o Rycerzach Szambali (Śambhala), wskazujących, że zawsze na Ziemi żyją w ukryciu Mistrzowie Światłości, gotowi przyjąć na naukę uduchowionych i mistycznie usposobionych uczniów-wojowników, którzy dadzą odpór siłom ciemności, pokonają zło i zaprowadzą ład przywracając wolność narodom oraz całej ludzkości. Uczniowie zainteresowani służbą duchową u Mistrza Światłości muszą się wykazać odpowiednim poziomem zdolności do manifestowania Mocy Światłości oraz dzielnością, wrażliwością na ludzką krzywdę, bohaterstwem w walce ze złem i przejawami ciemnej strony Mocy (satanizmu, faszyzmu, inkwizycji, zniewolenia). Uczniowie muszą także być gotowi uczyć się u Mistrza Światłości aż osiągną odpowiedni poziom moralnego i duchowego ukształtowania oraz wysoki stopień Mocy Światłości. Ciemność jednak wykrada zdolnych uczniów, szczególnie tych, co nie są ugruntowani w moralności i duchowych zasadach dobrej, jasnej strony Mocy. Nie jest zatem łatwą ścieżka ku przebudzeniu Mocy i duchowemu Oświeceniu, gdyż jest to Ścieżka Wojowników Światłości. 


Na nowy film J.J. Abramsa czekaliśmy dłużej niż 10 lat, które minęły od premiery Zemsty Sithów w 2005 roku. Tak naprawdę dalsze losy Luke’a, Hana i Lei intrygowały widzów i fanów od 1997 roku i zaczęli o nich myśleć, gdy tylko wyjęli z magnetowidu kasetę VHS z filmem Powrót Jedi lub wrócili z kin. W połowie grudnia 2015 wreszcie doczekaliśmy się premiery Przebudzenia Mocy. Nowy obraz odpowiada na nasze pytania i sprawia, że zadajemy sobie dziesiątki nowych. Jesteśmy przy tym po prostu oczarowani tym, co zobaczyliśmy, a seans przywołuje masę wspaniałych wspomnień z oglądania poprzednich części. 

No dobrze – zachwycenie czy ekstaza w tym kontekście może nie być najlepszym słowem. Rzeczywistość w której witamy bohaterów po trzech dekadach przerwy – oryginalna wersja Powrotu Jedi trafiła w końcu na ekrany kin 32 lata temu! – wcale nie jest różowa, a ich Galaktyka wcale nie jest mlekiem i miodem płynąca. Odwieczna wojna – ta jedyna istotna – nadal trwa. Ten film to niesamowita mieszkanka emocji, a w fanach obudził się na nowo mały dzieciak marzący o spotkaniu innych cywilizacji w Kosmosie. Gwiezdne wojny towarzyszą nam starszym już fanom od kiedy byliśmy małolatami i od zawsze kojarzą się nam ze Świętami. 

Wsiąknęliśmy w świat Star Wars na dobre po pierwszym seansie u początku lat 80-tych XX wieku. Z Gwiezdnymi wojnami spędziliśmy już dobre pół życia. Expanded Universe na początku XXI wieku rozwijało się jak szalone. Wydawnictwa zatrudniły świetnych autorów, którzy zaludnili Galaktykę setkami barwnych postaci. Uwielbiamy zatapiać się w te historie, a gdy tylko nadrabiamy wydane w Polsce powieści sięgamy na początku studiów po wydania oryginalne.

Najbardziej zagorzali fani czekali na siódmy epizod od 1983 roku: 32 lata! Przebudzenie Mocy nas urzeka, tak po prostu, a fantazyjna kreacja świata, scenografie, kostiumy – z jednej strony z naszej perspektywy futurystyczne, ale postarzane, brudne, zużyte, zniszczone. Akcja kameralna i skupiająca się na jednostkach, a nie ogromnych gwiezdnych flotach i polityce w skali makro. Abrams i Disney zagrali bardzo zachowawczo. Scenariusz Przebudzenia Mocy to remiks wszystkich części oryginalnej trylogii. Nawiązań i wykorzystanych ponownie motywów jest całe mnóstwo, dlatego przez cały seans czujemy się jak w domu. 

Czuć pewną naiwność, akcja gna do przodu, są uproszczenia, amerykanizmy, teksty młodzieżowe i gnanie na skróty. To wbrew pozorom wcale nie razi, bo takie były przecież pierwsze Gwiezdne wojny! Bohaterowie są za to wiarygodni, da się ich lubić, a złoczyńcy w większości charyzmatyczni. Star Wars nadal pełne są nieopisanej magii, a kredyt zaufania do J.J. Abramsa został spłacony z nawiązką. 

Na całym świecie, w tym w Polsce powstają coraz liczniej kolejne filie spontanicznie powstałego Zakonu Rycerzy Jedi, aby walczyć z siłami ciemności i zła z mrocznymi knowaniami Sithów czy Pierwszego Zakonu, Najwyższego Porządku - mrocznego Imperium Galaktycznego odtwarzanego przez demoniczne istoty znajdujące się w iluzjach wytwarzanych przez Ciemność, przez Ciemną Stronę pozbawioną Białego Światła. 

Na koniec mała sympatyczna spoilerowa anegdotka. Współscenarzysta Imperium kontratakuje i Powrotu Jedi, Lawrence Kasdan, wrócił w 2015 roku po ponad trzydziestu latach do wymyślania gwiezdnowojennych fabuł. Od lat znana jest historia, jak to proponował Lucasowi znacznie mroczniejsze zakończenie Powrotu Jedi – Han Solo ginie, a Luke Skywalker nie potrafi udźwignąć brzemienia bycia Jedi i udaje się na wygnanie, by żyć jak pustelnik. Lucas się nie zgodził. Jak widać, co się odwlecze to nie uciecze. 

Filmy Star Wars chronologicznie 

Rok zero dla świata Gwiezdnych wojen to Bitwa o Yavin. Tak jak w naszym kalendarzu zapisujemy daty z dopiskiem p.n.e. (przed naszą erą) lub n.e. (w naszej erze), tak w Odległej Galaktyce przyjęło się zapisywać daty BBY (Before Battle of Yavin) i ABY (After Battle of Yavin).

Trylogia prequeli

32 BBY Epizod 1: Mroczne Widmo (1999)
22 BBY  Epizod 2: Atak Klonów (2002)
19 BBY Epizod 3: Zemsta Sithów (2005)

Oryginalna trylogia

0 ABY Epizod 4: Nowa Nadzieja (1977)
3 ABY Epizod 5: Imperium Kontratakuje (1980)
4 ABY Epizod 6: Powrót Jedi (1983)
Trylogia Disneya

34 ABY Epizod 7: Przebudzenie Mocy (2015) 

Jak oglądać Gwiezdne wojny? 

Wiele osób przed premierą nowego filmu zastanawia się, czy i jak nadrobić poprzednie części. Osobom wahającym się gorąco polecam obejrzenie przynajmniej Nowej Nadziei, Imperium Kontratakuje i Powrotu Jedi, bo to do tych filmów Przebudzenie Mocy bezpośrednio nawiązuje. Jeśli ktoś chce obejrzeć wszystkie filmy, to są tak naprawdę… trzy drogi. Można obejrzeć epizody po kolei (1-6), lub kolejne filmy tak, jak były kręcone (4-6, 1-3). Jest jeszcze trzecia droga, moja ulubiona, tzw. Machete Order: 4, 5, 1, 2, 3, 6 – opcjonalnie z pominięciem Mrocznego Widma.

Produkcja Przebudzenia Mocy 


W styczniu 2013 ogłoszono, że reżyserem filmu zostanie Jeffrey Abrams, a jego konsultantami będą Lawrence Kasdan i Simon Kinberg. Abrams uważał, że grudniowa data premiery – zamiast wcześniej planowanego okresu letniego – wyjdzie filmowi na dobre. George Lucas jako kreatywny konsultant jest odpowiedzialny za fabułę. W styczniu 2014 Abrams potwierdził, że scenopis jest gotowy. W kwietniu tego samego roku Lucasfilm opublikowało informację, że części VII–IX nie będą zawierać żadnych historii z tzw. Expanded Universe, chociaż niektóre elementy mogą być dołączone, tak jak to było z Star Wars: Rebelianci.

W maju 2013 potwierdzono, że produkcja filmu odbędzie się w Wielkiej Brytanii. Studio filmowe Bad Robot Productions zaczęto stylizować pod produkcję Przebudzenia Mocy we wrześniu 2013. W sierpniu podano, że kamerzysta Daniel Mindel będzie nagrywał film używając taśmy 35 mm. Produkcja będzie opierać się na prawdziwych postaciach i lokacjach w celu nadania podobnej atmosfery do pierwszej trylogii Gwiezdnych wojen.

W listopadzie 2013 miały miejsce otwarte castingi na rolę Rachel i Thomasa. 29 kwietnia 2014 ogłoszono obsadę filmu, a także udostępniono zdjęcie aktorów ze studia Pinewood koło Londynu, gdzie po raz pierwszy odczytano scenariusz. W celu przygotowania się do swojej roli Markowi Hamillowi i Carrie Fisher przypisano osobistego trenera i dietetyka. Jest to spowodowane tym, że producenci chcieli, żeby wiernie odwzorowywali role swoich postaci. 

Pierwotny tytuł Epizodu VII 

Po elektryzującej informacji o wykupieniu Lucasfilmu przez Disney i oficjalnym ogłoszeniu, że powstanie trylogia sequeli, rozgorzała dyskusja na temat zatytułowania Epizodu VII Gwiezdnych Wojen. W sieci pojawiały się niepotwierdzone informacje o "The Ancient Fear", który podobno znajdował się w jednej z pierwszych wersji scenariusza. Zaraz po premierze Przebudzenia Mocy, Pablo Hidalgo, członek Lucasfilm Story Group, ujawnia jak pierwotnie zatytułowano Epizod VII. Otóż oficjalna nazwa nowej odsłony Sagi przez długi okres brzmiała - "Shadow of the Empire" (Cień Imperium), co było nawiązaniem do jednej z powieści legend "Shadows of the Empire" (Cienie Imperium). Po pewnym czasie reżyser J.J. Abrams wraz z producent Kathleen Kennedy zdecydowali o zmianie i tak oficjalnym tytułem Epizodu VII jest "The Force Awakens" (Przebudzenie Mocy). 

Wydanie BD 5 kwietnia 2016

Przebudzenie Mocy od grudnia 2015 wyświetlane jest w kinach. Nie przeszkadza to w pojawianiu się informacji na temat wydania filmu na nośniku blu-ray. Według portalu Blu-ray.com Epizod VII ma zawitać w sklepach, na płytach BD, już 5 kwietnia. Podobno serwis posiada zaufane źródła podające rzeczywiste daty wydań nowych filmów na płytach, więc wygląda na to, że termin okaże prawdziwy. Jak na razie nie ma informacji o tym, jakie dodatki będą umieszczone w tym wydaniu. Według słów reżysera J.J. Abramsa zostało wyciętych prawie 20 minut z filmu, które być może pojawią się w na BD. 

Następne części Przebudzenia Mocy 

Rian Johnson potwierdził w sierpniu 2014 plan wyreżyserowania części ósmej. Podobnie jak w przypadku części siódmej, zdjęcia do części ósmej zaplanowano w Pinewood Studios w Londynie na 2016 rok. Premiera została zaplanowana na 26 maja 2017 roku. Teraz co roku (VIII część w maju 2017) dostaniemy następne Gwiezdne Wojny. Pozostaje nam wiara, że któreś z nich będą nie tylko fajne, wciągające i dobre jak Przebudzenie Mocy, ale również po prostu wybitne. Niech Moc będzie z ich twórcami. 

LINKI 


Zakon Rycerzy Jedi w Polsce 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz